شرایط دریافت وام مسکن یکم

10
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وام مسکن یکم، یکی از انواع تسهیلات مسکن است که به خانه‌ اولی‌ها پرداخت می‌شود. در صورتی که متقاضی از دریافت این تسهیلات انصراف دهد، سودی معادل سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی به وی پرداخت می شود.
وام مسکن یکم

خرید خانه، برای بسیاری از مردم اهمیت ویژه‌ای دارد. می‌توان گفت اکثریت مردم جامعه ممکن است تنها یک‌بار در طول عمرشان توانایی خرید خانه را داشته باشند. مهم‌ترین علت این امر قیمت بالای مسکن است. در نتیجه بسیاری از افراد بخصوص زوج‌های جوان به فکر گرفتن تسهیلات وام مسکن می‌افتند. وام مسکن یکم، یکی از انواع وام‌های مسکن است.

مطابق قانون ایران، تمام بانک‌ها مجاز به پرداخت وام هستند اما به دلیل کمبود بودجه قادر به پرداخت اعتبارات نیستند. از میان بانک‌ها تنها بانک مسکن است که وام مسکن یکم را پرداخت می‌کنند. برای آگاهی از شرایط این وام تا پایان این مطلب با دلتا مگ همراه باشید.

وام مسکن یکم

وام مسکن به چه معنا است

ممکن است برای هر فرد این شرایط به وجود آمده باشد که برای انجام کاری هزینه کافی را نداشته باشند. مخصوصا در حوزه خرید یا ساخت و ساز مسکن، که در این حالت مجبور می‌شوند کار خود را نیمه کاره گذاشته یا برای تامین بودجه وام دریافت کنند. بانک مسکن، چندین تسهیلات مختلف را جهت کمک هزینه مسکن پرداخت می‌کند که وام مسکن یکم، یکی از انواع این وام‌ها است. این وام حدود پنج سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به صورت تسهیلات انفرادی به زوجین برای خرید خانه پرداخت می‌شود. تسهیلات وام مسکن یکم، تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که تا کنون وام مسکن دریافت نکرده باشند.

در صورتی که علاقه‌مند به دانستن مطالب در حوزه مسکن هستید مطلب«شرایط دریافت وام ودیعه مسکن» را در دلتا مگ بخوانید.

مطلب پیشنهادی:  نگاهی به قیمت مسکن در فلسطین تهران

وام مسکن یکم

شرایط دریافت وام مسکن یکم

  • سن متقاضیان اعم از مجرد یا متاهل باید 18 سال تمام باشد و از خود درآمد مستقل داشته باشند.
  • متقاضی دریافت وام و همسر وی، باید هیچ‌گونه وام تسهیلات مسکن را دریافت نکرده باشند.
  • متقاضی مذکر باید غایب یا فراری خدمت سربازی نباشد.

وام مسکن یکم

سقف تسهیلات وام مسکن یکم چقدر است؟

با در نظر گرفتن متاهل یا مجرد بودن متقاضی و همچنین شهری که در آن زندگی می‌کند، وام مسکن یکم اهدا می‌شود. مطابق گفته بانک مسکن، سقف دریافت تسهیلات در یک دوره شش‌ماهه به شرح زیر است:

  • در شهر تهران سقف تسهیلات برای افراد مجرد، ۸۰ میلیون تومان و برای متاهلین۱۶۰ میلیون تومان است. همچنین حداقل متوسط موجودی ۱۳.۵ میلیون تومان می‌باشد.
  • در شهرهایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، سقف تسهیلات برای افراد مجرد ۶۰ میلیون تومان و برای متاهلین ۱۲۰ میلیون تومان است. همچنین حداقل متوسط موجودی ۱۰ میلیون تومان می‌باشد.
  • در سایر مناطق شهری سقف تسهیلات برای افراد مجرد، ۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین ۸۰ میلیون تومان است. همچنین حداقل متوسط موجودی ۶.۷ میلیون تومان می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب بروز در حوزه ملک، مطلب «قیمت مسکن بر نرخ ارز پیشی گرفت» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …