سرعت رشد نرخ اجاره مسکن کند شد

0
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
گزارشهای میدانی گویای آن است که نرخ اجاره مسکن در محله‌های شمالی و غرب تهران بیش از آمارهای رسمی افزایش یافته است.
قیمت اجاره بها در تهران

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رشد نرخ اجاره مسکن با کاهش حجم واحدهای عرضه شده به این بخش از ابتدای پاییز مواجه شده و کماکان این وضعیت ادامه دارد.

بنا به گفته واسطه‌های ملکی، نرخها پایین نیامده است بلکه این بازار در حال پر کردن عقب‌ماندگی خود از قیمت مسکن است.

در حال حاضر رشد قیمتها در بازار اجاره تا حد قابل توجهی کند شده و از رشد حدود ۱۰ درصد در بهار و تابستان امسال به حدود ۱ درصد رسیده است.

فعالان بازار مسکن، رکود معاملات در بخش خرید و فروش را در مقاومت بازار اجاره نسبت به کاهش قیمت، موثر می‌دانند؛ زیرا مالکان، سود نبردن از بخش خرید و فروش را در بازار اجاره جست‌وجو می‌کنند.

آمار رسمی بانک مرکزی از افزایش ۵۱.۶ درصدی نرخ اجاره در تهران و ۵۵ درصدی در کل کشور حکایت دارد. این آمار بنا به گفته کارشناسان، نرخ‌گذاری اثر معکوس در بازارها ایجاد می‌کند.

ابتدای سال جاری نرخ رشد سالیانه اجاره بها در تهران ۳۲ درصد بود که در مهرماه به ۴۸ درصد و آبان ماه به ۵۱.۶ درصد رسید که نشان می‌دهد بازار در یک روند صعودی قرار داشته است.

بررسی وضعیت فعلی رشد نرخ اجاره مسکن حاکی از آن است که عمده فایلهای موجود را واحدهای بزرگ متراژ دارای نقص واقع در نیمه شمالی تهران تشکیل می‌دهد.

نرخ رهن این واحدها نیز بعضا میلیاردی شده است؛ در حالی که با این مبالغ می‌توان در نیمه جنوبی تهران صاحبخانه شد. پیش‌بینی کارشناسان این است که بازار اجاره تا اردیبهشت سال آینده با ثبات نسبی قیمتها به حرکت خود ادامه دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «افزایش بی سابقه 70 درصدی دستمزد کارگران ساختمانی» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

چه زمان پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس بسته می‌شود؟

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه تلاش می‌کنیم سال آینده تمام واحدهای مسکونی …