فقط یک هشتم متقاضیان مسکن ملی آورده اولیه را واریز کردند

0
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مشاهده آخرین آمار ارائه شده نشان می‌دهد، حدود یک هشتم متقاضیان نهضت ملی مسکن آورده اولیه خود را واریز کرده‌اند.
اجرای پروژه مسکن ملی

جدیدترین آمار ارائه شده حاکی از آن است که تاکنون از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی واجد شرایط در طرح نهضت ملی مسکن شرکت کرده‌اند و حدود یک هشتم این افراد آورده اولیه خود را واریز کرده‌اند. بیشتر متقاضیان نهضت ملی مسکن وجه خود را واریز نکرده‌اند. برای آگاهی از جزئیات این خبر با دلتامگ همراه باشید.

مسکن ملی چیست؟

دولت در جهت تکمیل پروژه‌های مسکن مهر، طرح مسکن ملی را در سال گذشته آغاز کرد. این طرح شامل 400 هزار واحد مسکونی است که 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، 100 هزار واحد آن در مناطقی با بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و 100 هزار واحد دیگر بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

متقاضیان نهضت ملی مسکن

شرایط ثبت نام مسکن ملی چگونه است؟

متقتضیان مسکن ملی برای اینکه قادر باشند از امکانات این سامانه و تسهیلات مربوطه استفاده کنند، باید دارای شرایط تعیین شده در آن سامانه باشند، سامانه مسکن ملی 1401 نیز از این قاعده، مستثنی نیست و دولت، موارد خاصی را به عنوان شرایط تهران و شهرستان‌ها، در نظر گرفته است.

  • متقاضی و افراد تحت تکفل وی، در 5 سال اخیر، مالک هیچ گونه زمين مسكونی يا واحد مسكونی نبوده و از تاريخ 22/11/1357، از هيچ يک از امكانات و تسهيلات دولتی یا عمومی غیر دولتی، برای خريد و يا ساخت مسکن استفاده نكرده باشند. همچنین، از ابتدای سال 1384 تا كنون، از سيستم بانكی کشور، وام و تسهيلات ساخت يا خريد مسكن دریافت نکرده باشند.
  • متقاضی، متاهل و یا سرپرست خانوار باشد که البته در مورد این شرط، استثنائاتی وجود دارد.
  • متقاضی، در شهر مورد تقاضا، حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر را داشته باشد که البته در مورد این شرط، استثنائاتی وجود دارد.
  • متقاضی باید توانایی بازپرداخت وام مسکن ملی ۱۴۰۱ را داشته باشد و بتواند حداقل 400 ميليون ريال در مرحله اول اجرای طرح مسکن ملی، سپرده گذاری کرده باشد.
  • ثبت نام مسکن ملی مجردها، در صورتی امکان‌پذیر است که زنان مجرد بیش از 35 سال و مردان مجرد بیش از 40 سال سن داشته باشند.
مطلب پیشنهادی:  شهروندان ایرانی در صدر خریداران خارجی املاک در ترکیه

کل مبلغ واریزی مسکن ملی چقدر است؟

نحوه واریز وجه مسکن ملی در چهار مرحله انجام می‌شود. مرحله اول هنگام ثبت‌نام، مبلغ واریزی مرحله دوم مسکن ملی، بعد از فونداسیون و واریزی مرحله سوم بعد از اسکلت و سفت‌کاری است. مرحله آخر واریز مسکن ملی نیز در زمان نازک‌کاری توسط متقاضیان پرداخت می‌شود.

متقاضیان مسکن ملی در تهران باید آمادگی پرداخت ۸ قسط حدود ۴۰ میلیون تومانی را داشته باشند؛ در پروژه شهر جدید پرند، متقاضیان علاوه بر وام ۴۵۰ میلیونی، باید در ۸ مرحله چهل میلیون پرداخت کنند که مجموع آن سیصد و بیست هزار تومان می‌شود. ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن به حسابی که آن‌ها به‌نام خود در بانک افتتاح کرده‌اند واریز می‌شود و سازندگان براساس زمان‌بندی اعلام شده می‌توانند از آن پول برداشت کنند و مراحل ساخت و توسعه واحد‌ها را پیش ببرند.

متقاضیان نهضت ملی مسکن

یک هشتم متقاضیان نهضت مسکن پول دادند

بنا به صحبت محمود محموزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، هیچ سازنده‌ای اجازه ندارد بیش از آنچه تعیین شده‌است از متقاضیان وجهی دریافت کند. سازنده‌ها پول را بدون قاعده نمی‌توانند بگیرند بلکه صرفا با پیشرفت پروژه منابع تزریق می‌شود. اگر غیر از این عمل شود، برخلاف قوانین است و متقاضیان باید به ما اعلام کنند.

زمان ثبت نام مسکن ملی

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، تاریخ جدید ثبت نام از 15 تیر ماه، آغاز شده و مهلت ثبت نام طرح مسکن ملی 1401، به مدت 15 روز، تا 30 تیر ماه 1401 ادامه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: تخلیه ساختمان آلومینیوم تهران منتفی شد

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

محمد تقوی، مخترع اولین دزدگیر تلفنی

این اختراع در روزهایی که فقط تعداد محدودی از خانه‌ها صاحب تلفن ثابت بودند، اختراعی چشمگیر …