تهدید به پخش کردن عکس خصوصی چه مجازاتی دارد؟

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران، از جمله جرایمی است که متاسفانه در سطح جامعه رواج پیدا کرده و باعث نگرانی بسیاری از افراد شده است.
پخش‌ کردن عکس خصوصی

قانون‌گذار مانند سایر جرایم، برای مقابله با جرم تهدید به پخش‌ کردن عکس خصوصی مقرراتی را وضع کرده است. این قواعد و مقررات از قربانیان جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی حمایت کرده و مجازات‌های شدیدی را در مورد بزهکار اجرا می‌کند. حفظ آبروی اشخاص برای قانون‌گذار بسیار اهمیت دارد به‌گونه‌ای که مجازات بسیار سنگینی برای انجام آن در نظر گرفته شده است. همراه دلتامگ باشید.

جرم انتشار فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی دیگران

جرم انتشار فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی دیگران در ماده 745 قانون مجازات اسلامی یا همان ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای، توسط قانون‌گذار بیان شده و تصریح شده است.

طبق این ماده :«هرکس توسط سامانه‌های رایانه‎‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون اجازه و رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به گونه‌ای که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

بنابراین، همان‌طور که بیان می‌شود، طبق ماده 745 قانون مجازات اسلامی یا همان ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای، انتشار فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی دیگران از جمله جرایم رایانه‌ای در نظر شده و مجازات آن عبارت است از: حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون(5.000.000)ریال تا چهل میلیون (40.000.000)ریال یا هر دو مجازات.

جرم انتشار فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی دیگران

نکته مهمی که لازم به ذکر است آن است که طبق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، مجازات حبس تعیین شده در ماده فوق به نصف کاهش‌یافته است.

تهدید به پخش کردن عکس خصوصی

گاهی بزهکار و فرد انجام‌دهنده جرم، اقدام به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران نکرده و صرفاً قربانی جرم را تهدید به پخش کردن عکس خصوصی وی می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  هر آنچه که باید در مورد ملک طلق بدانید

جرم تهدید به پخش کردن عکس خصوصی دیگران در ماده 744 قانون مجازات اسلامی یا همان ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای، مورد تصریح قانون‌گذار قرار گرفته است.

به موجب این ماده: « هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به گونه‌ای که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. تبصره: اگر تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.»

تهدید به پخش کردن عکس خصوصی

بنابراین، طبق ماده 744 قانون مجازات اسلامی یا همان ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای، تهدید به انتشار و پخش کردن عکس خصوصی دیگران جرم بوده و مجازات آن عبارت است از: حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون(5.000.000)ریال تا چهل میلیون (40.000.000)ریال یا هر دو مجازات.

نکته قابل‌توجه که باید دررابطه‌با حکم مجازات تهدید به پخش کردن عکس خصوصی دیگران بدانید، آن است که طبق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، مجازات حبس تعیین شده در ماده فوق به نصف کاهش‌یافته است.

تعداد کلمات مطلب: 513

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب پرداخت‌ نکردن اقساط مهریه چیست؟

همان‌طور که بیان کردیم مهریه حق زن است و درصورتی که آن را مطالبه کند، مرد باید اقدام به پر…