افت شدید معاملات مسکن در پی افزایش قیمت وام

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روند هزینه اوراق تسه در روزهای اخیر نشان می دهد مبلغ پرداختی برای تهیه خرید اوراق تسه بانک مسکن در این مقطع به بالاترین میزان خود در حداقل دو سال گذشته دست پیدا کرده است.
خرید اوراق تسه

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از اکونیوز، هزینه اوراق وام مسکن در انتهای آذرماه به رکورد بی سابقه خود در حداقل دو سال گذشته دست پیدا کرد.

این هزینه که از طریق کشف قیمت در بازار اوراق تسهیلات بانک مسکن مشخص می‌شود، اکنون تحت تاثیر دادو ستد در این بازار روندی صعودی را ثبت کرده است. پس از آن که قیمت هر کدام از این اوراق در هفته گذشته وارد کانال ۱۰۰ هزار تومان شد روند صعودی خود را ادامه داده و در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه از مرز ۱۱۰ هزار تومان عبور کرد.

پس از شروع پاییز با تصمیم جدید در بانک مسکن ملبغ سقف وام جهشی دوبرابری پیدا کرده و وام جعاله که تا پیش از این درسقف 40 میلیون تومان قرار داشت به 80 میلیون تومان رسید. یعنی اکنون مجردین می توانند تا سقف 280 میلیون تومان و متاهلین 480 میلیون تومان اوراق خریداری کنند که 80 میلیون تومان آن در ازای وام جعاله است.

خرید اوراق تسه

با توجه به سقف خرید اوراق، این هزینه در روز 24 آذر برای مجردین معادل با 61 میلیون و 650 هزار تومان و برای متاهلین برابر با 105 میلیون و 700 هزار تومان به دست امد.

هزینه کشف شده در این روز در بازار اوراق تسه ان قدر بالا بود که موجب افت شدید تعداد معاملات تسه شد.

در همین رابطه در روز چهارشنبه 24 اذر ماه تقریبا 5 هزار و 777 معامله در رابطه با خرید اوراق به ثبت رسید که در مقایسه با روز قبل خود در حدود 35 درصد کاهش داشته و کمترین میزان معاملات در حداقل دو هفته اخیر بوده است.

مطلب پیشنهادی:  وام مسکن 400 میلیونی در طرح نهضت ملی مسکن

به باور برخی صاحب نظران این رویداد در نتیجه عرضه کم اوراق در بازار شکل گرفته، این در حالی است که با دوبرابر کردن سقف وام عطش متقاضیان برای دریافت وام در این روزها بالاتر رفته است.

رکوردزنی هزینه نهایی وام مسکن در آذر

بخش محاسباتی دیگری که در هزینه اوراق از اهمیت بالایی برخوردار است هزینه نهایی وام مسکن می باشد. به عبارت دیگر با کسر مبلغ وام محاسبه می کنیم هر دسته از متقاضیان تا چه اندازه پول بیشتری را در ازای دریافت وام می پردازند. در همین زمینه هزینه مازادی که متقاضیان بابت خرید سقف وام باید تا پایان 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت کنند باتوجه به قیمت اوراق کشف شده در روز 24 آذر معادل با 381 میلیون و 900 هزار تومان برای مجردین و 645 میلیون و 250 هزار تومان برای متاهلین بوده است.

مقایسه این ارقام با روزهای گذشته نشان می دهد همسو با قیمت اوراق و نرخ سود وام مسکن این رقم نیز به بالاترین سطح خود در حداقل دو سال گذشته دست پیدا کرده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «الگوبرداری از ژاپن برای ساخت خانه اولی‌ها» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …