سرنوشت بازار مسکن در پاییز ۱۴۰۰ به کجا می‌رسد؟

0
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا پاییز امسال فرصت مناسب خرید مسکن است و پس از آن شرایط دشوارتری برای اقتصاد کشور رخ می‌دهد یا اینکه گفتگوهای ناتمام وین سرانجام به نتیجه می‌رسد و قیمت‌ها را ریزشی می‌کند؟
خرید مسکن
به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قیمت خرید مسکن در شهریور امسال رکوردی تازه به جا گذاشت و میانگین بهای هر مترمربع ملک در پایتخت به ۳۲ میلیون تومان نزدیک شد، اما سرنوشت بازار مسکن در پائیز ۱۴۰۰ به کجا می‌رسد؟

بانک مرکزی اعلام کرد که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. پارسال حداکثر بهای مسکن به متری ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود و در سال ۱۴۰۰ و با شروع مذاکرات احیای برجام بازار کمی عقب نشست و قیمت مسکن به زیر ۳۰ میلیون تومان رسید.

حالا دوباره ایران پس از وقفه نسبتا طولانی، اعلام کرده که سر میز گفتگوهای وین حاضر می‌شود. این در شرایطی است که رشد نقدینگی و نرخ تورم همچنان ادامه دارد و بسیاری از خریداران مسکن را مردد کرده است که آیا پاییز امسال فرصت مناسب خرید خانه است و پس از آن شرایط دشوارتری برای اقتصاد کشور رخ می‌دهد یا اینکه گفتگوهای ناتمام وین سرانجام به نتیجه می‌رسد و قیمت‌ها را ریزشی می‌کند؟

خرید مسکن

وضعیت بازار مسکن در صورت احیای برجام

عطا آیت‌اللهی، کارشناس مسکن در پاسخ به این پرسش می‌گوید که شرایط بازار مسکن متاثر از کلیت اقتصاد کشور است و به نظر می‌رسد که رشد نقدینگی و به تبع آن رشد نرخ تورم ادامه دارد. بنابراین بازار مسکن هم از این وضعیت تاثیر می‌گیرد مگر آنکه دولت بتواند این شرایط بسیار دشوار اقتصاد را مهار کند و کنترل اوضاع را به دست بگیرد.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر بازار مسکن ایران با کمبود شدید عرضه و سرمایه‌گذاری در این بخش مواجه است و تا وقتی عرضه به ۳ تا ۴ برابر رقم فعلی نرسد، تورم بخش مسکن را نمی‌توان مهار کرد.

او اعتقاد دارد که در پاییز امسال چشم‌انداز چندانی برای کاهش قیمت مسکن وجود ندارد و حتی اگر گفتگوهای احیای برجام به نتیجه برسد. او البته تاکید می‌کند که اگر سناریوی احیای برجام رخ دهد میزان کاهش قیمت مسکن قابل ملاحظه نخواهد بود، چرا که کمبود عرضه در این بازار بسیار زیاد است و عطش بازار به سادگی رفع نمی‌شود.

احتمال تعدیل قیمت مسکن

ابوالحسن میرعمادی، دیگر کارشناس مسکن هم معتقد است که در پاییز امسال رشد قیمت مسکن کند می‌شود یا اینکه احتمال دارد بعد از رشد قابل توجه قیمت‌ها، بازار در پاییز اندکی نرخ‌ها را تعدیل کند. به عقیده او بازار فعلی به حد کافی رشد قیمت را تجربه کرده است و قدرت خرید مشتریان اجازه نمی‌دهد شوک دوباره به بازار مسکن وارد شود.

میرعمادی ادامه می‌دهد: بازار با رشد ۲ تا ۲.۵ برابری قیمت مصالح ساختمانی و رشد ۴ تا ۵ برابری بهای خدمات تاسیسات ساختمان مواجه است و با رشد تورم عمومی و افزایش دستمزد کارگران، چگونه می‌شود انتظار کاهش قیمت داشت؟

این کارشناس تاکید می‌کند: شاخص‌های کلان اقتصاد وضعیت هشدارآمیز دارند و بازار مصالح ساختمانی و خدمات ساختمان آشفته است و تمایل به سرمایه‌گذاری در این بخش کاهش داشته و در نتیجه تولید مسکن افت داشته است و با این شرایط حرف زدن از کاهش قیمت آن هم با ارقام قابل توجه، غیرواقعی است. مگر اینکه گشایش واقعی در اقتصاد ایجاد شود و توافقات برجام به فروش اندک نفت و توافقات محدود کوتاه مدت منحصر نبوده و رشد قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری در ایران اتفاق بیفتد که البته درصد این احتمال بسیار کم است.

مطالعه بیشتر: مطلب «راهکار سروسامان دادن به آشفته بازار مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

نگاه سرمایه‌ای به بازار املاک کشور

بازار املاک کشور، همیشه با وقفه‌ای چندماهه نسبت به سایر بازارهای کلان اقتصادی به مباحث و ا…