بازار اجاره «رهن کامل» مسکن رونق گرفت

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نتایج بررسی‌‌‌ها و تحقیقات میدانی از تازه‌‌‌ترین شرایط بازار اجاره مسکن پایتخت نشان می‌دهد، طی یک‌ماه گذشته، تعداد فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن با شرایط رهن کامل افزایش یافته است.
بازار اجاره مسکن
به گزارش دلتا مگ به نقل از دنیای اقتصاد، تعداد فایل‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن شهر تهران با شرایط رهن کامل افزایش یافت. این موضوع همزمان با افزایش عرضه فایل به این بخش از بازار مسکن-بازار اجاره-نسبت به ماه‌‌‌های قبل بوده است.
علت افزایش عرضه فایل به بازار اجاره در یک ماه اخیر و همچنین افزایش تعداد عرضه با شرایط رهن کامل، به افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در ماه گذشته مربوط می‌شود.

خرداد ماه امسال، حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت حدود ۳۰‌درصد در مقایسه با اردیبهشت ماه افزایش یافت. عمده واحدهایی که در بازار معاملات مسکن خردادماه معامله شد از سوی سرمایه‌گذاران خریداری و بخشی از آنها با شرایط رهن کامل به بازار اجاره عرضه شده است.

علت این موضوع به هدف خریداران این واحدها برای پوشش بخشی از هزینه خرید آپارتمان مورد نظر با مبلغ رهن دریافتی از مستاجر برمی‌‌‌گردد. از آنجا که عمده خریدهای صورت گرفته از بازار معاملات شهر تهران در خردادماه از سوی سرمایه‌گذاران انجام شد این افراد اقدام به خرید واحدی کردند که بتوانند با عرضه آن به بازار اجاره با شرایط رهن کامل بخشی از هزینه خرید را تامین کنند.

بازار اجاره مسکن

هم‌‌‌اکنون تعداد فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن شهر تهران با شرایط رهن کامل در همه مناطق و به‌خصوص مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت افزایش یافته است. دلیل این موضوع بر وزن بیشتر تقاضا و خریدهای سرمایه‌‌‌ای نسبت به سایر انواع تقاضا در نیمه شمالی تهران برمی‌‌‌گردد. با این حال، رهن کامل پیشنهادی واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران در اغلب فایل‌‌‌ها بسیار بالا بوده و تامین آن از عهده بسیاری از متقاضیان بازار خارج است.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد اجاره‌‌‌بهای مسکن در تهران در خرداد امسال در مقایسه با خرداد سال گذشته بیش از ۴۶‌درصد رشد داشته است.

مطالعه بیشتر: مطلب «ساماندهی بازار مسکن با تنوع‌بخشی در روش‌های عرضه» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

انتقاد یک نماینده مجلس از روند ساخت مسکن ملی

رییس کمیسیون عمران بیان کرد: متاسفانه روند ساخت و تحویل پروژه نهضت ملی مسکن مبهم است و آین…

مطالب پیشنهادی

تسهیلات روستایی

اعطای تسهیلات روستایی با سود 5 درصد

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیرامون مرمت خانه‌های روستایی بر نوسازی 7 درصد از واحدهای مسکونی روستایی در سال 1384 با همکاری مسئولان تاکید کرد. وی در ادامه تعداد واحدهای مسکونی بازسازی شده در روستاها را 50 درصد اعلام کرد.