نکات مهم در مورد شاهد اجاره‌نامه

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر کسی نمی‌تواند به عنوان شاهد انتخاب شود. شرایط شهود در قرارداد اجاره باید به صورت کامل رعایت شود تا امضای شاهد قرارداد اجاره و شهادت او معتبر باشد.
شاهد اجاره نامه

بیشتردعاوی دادگاه ها در بحث مالک و مستاجر مربوط به عدم امضاء و اثر انگشت دو شاهد در قولنامه و سهل انگاری در این امر است. اگر قرار است شما هم بعنوان شاهد اجاره نامه، قراردادی را امضا کنید، بهتر است مطلب امروز دلتا مگ را بخوانید.

شاهد اجاره نامه فردی است که در زمان تنظیم و امضای عقد اجاره حضور دارد. به موضوع قرارداد آگاهی دارد. شاهد یا شاهدان افرادی هستند که از قرارداد اجاره خبر دارند و در آینده نیز در شرایط لازم و در زمان وجود اختلاف، میان مستاجر و موجر، به کمک دو طرف می‌آیند و به یقین، گواهی می‌دهند.

اگر اجاره‌نامه شاهد نداشته باشد، مراجعه به دادگاه تنها راه ممکن است. در واقع اگر اجاره‌نامه شاهد نداشته باشد، شما تنها می‌توانید به دادگاه مراجعه کنید و وارد یک فرآیند طولانی، برای صدور حکم تخلیه می‌شوید.

اما اگر قرارداد اجاره شما را دو شاهد امضا کرده باشند، طبق قانون، شما می‌توانید به راحتی به شورای حل اختلاف بروید و در کوتاه‌ترین زمان حکم تخلیه فوری بگیرید. اجاره‌نامه بدون شاهد از این امتیاز محروم است.

ویژگی‌های شاهد اجاره نامه

ویژگی‌های شاهد اجاره نامه

قبل از انتخاب شاهد برای قرارداد اجاره خود، لازم است از شرايط شاهد در اجاره‌نامه با خبر باشید. این کار باعث می‌شود در آینده به مشکل برنخورید. آگاهی از این شرایط باعث می‌شود در روند اثبات حق شما مشکلی ایجاد نشود. شرایط شهادت زیر مجموعه‌ای از قانون مدنی است.

مطلب پیشنهادی:  539 میلیون تومان، میانگین قیمت رهن خانه‌های نوساز در تهران

شرایطی که در قانون مدنی برای شاهد آمده است شامل موارد زیر است:

بلوغ: شاهد شرعی معرفی شده به دادگاه بایستی بالغ باشد یا به عبارت دیگر صغیر یا طفل نباشد. در قانون مجازات اسلامی آمده است که دختران در سن ۹ سالگی و پسران در سن ۱۵ سالگی به بلوغ می‌رسند.

عقل: شاهد نباید مجنون باشد. کسی که شهادت می‌دهد باید در صحت کامل عقلانی به سر ببرد.

عدالت: عدالت یعنی شخص مرتکب گناهان کبیره نباشد. البته پر واضح است که کسی نمی‌تواند مطمئن باشد شخص گناه کبیره را انجام داده یا نداده است اما همین که به این امر شهرت نداشته باشد کافی است.

عدم وجود دشمنی بین شاهد و طرفین دعوا: شاهد همان طور که نباید سودی از شهادتش ببرد، نباید دعوا و خصومتی نیز با طرفین دعوا داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هرآنچه که باید در مورد خرید خانه کلنگی بدانیم» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قرارداد اجاره‌ای که به شما کمک می‌کند صاحبخانه شوید

اجاره به شرط تملیک یکی از انواع قراردادهای اجاره است که در دهه‌های اخیر بسیار رواج پیدا کر…