قیمت مسکن در بهمن‌ماه ریزشی شد

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاملات مسکن در بهمن ماه تحت تاثیر مذاکرات رفع تحریم‌ها و پیشبرد برنامه نهضت ملی مسکن در ۱۸ منطقه تهران با متوسط کاهش قیمت نیم تا ۲ درصدی همراه شد.
قیمت اجاره بها در تهران

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایرنا، بازار مسکن که هر سال در ماه‌های پایانی با تحرکِ همراه با افزایش قیمت مواجه است، هفته‌های پایانی سال ۱۴۰۰ را با کاهش قیمت در ۱۸ منطقه و همزمان تثبیت قیمت‌ها در مناطق گران پایتخت ادامه می‌دهد.

هر چند بازار در انتظار اخبار نهایی مذاکرات رفع تحریم‌ها است و بسیاری از خریداران و فروشندگان دست از خرید و فروش کشیده‌اند، با این حال تحرک معاملات که از دی ماه آغاز شد، اکنون به بالاترین حد خود رسیده است.

از سمت دیگر، معاملات ملک در ۲۲ منطقه پایتخت نسبت به ماه گذشته افزایش ۸ درصدی را تجربه می‌کند، با این حال افزایش قیمت به جز سه منطقه پایتخت در باقی مناطق مشاهده نمی‌شود.

هنوز بانک مرکزی گزارش معاملات بهمن ماه را اعلام نکرده است، اما بر اساس اخبار غیررسمی از وضعیت خرید و فروش ملک در مناطق مختلف پایتخت، اخبار مثبت از مذاکرات رفع تحریم‌ها و همزمان ‌پیشبرد برنامه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی که اکنون در مرحله ثبت نام مجردان بالای ۲۳ سال و همزمان ساخت ۸۰۰ هزار واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی ۱۰ تا ۱۵ درصدی است، روی وضعیت معاملات مسکن در پایتخت تا کاهش ۲ درصدی قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.

مطلب پیشنهادی:  تورم ۱۴۴ درصدی مصالح ساختمانی

معاملات مسکن در بهمن ماه

طی سه ماه گذشته، نرخ رشد ماهیانه قیمت مسکن در تهران به تدریج ۱.۲ درصد، ۱.۸ درصد و ۱.۱ درصد بوده و رشد سالیانه آن نیز تا پایان دی ماه به حدود ۲۱ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ افزایش سالیانه قیمت در دی ماه سال گذشته ۹۹ درصد و یکسال قبل از آن یعنی دی ماه سال ۹۸، حدود ۴۵ درصد بود.

دی ماه امسال قیمت خانه در مقایسه با ماه گذشته ۱.۱ درصد افزایش یافت که در مقایسه با زمستان‌های گران سال‌های قبل، از کشیده شدن ترمز قیمت‌ها در بخش مسکن خبر می‌دهد.

گفتنی است؛ اگر رشد سالیانه مسکن را تا دی ماه امسال با سال گذشته مقایسه کنیم به رغم ۲۰ درصدی افزایش می‌رسیم، در حالی که تورم نقطه به نقطه در دی ماه به ۳۵.۹ درصد و تورم عمومی سالیانه به ۴۲ درصد رسیده است. این بدان معناست که روند رشد قیمت‌ها در بازار مسکن تقریبا نصف نرخ تورم عمومی بوده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «تغییر رفتار فروشنده‌ها در بازار معاملات مسکن» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …