پاک کردن لکه وایتکس با ۳ روش

0
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای از بین بردن و تضعیف کردن لکه وایتکس، بیشترین موادی که به آن‌ها احتیاج خواهید داشت، الکل و قهوه برای لباس‌های تیره و جوش شیرین برای لباس‌های رنگ خنثی است.
پاک کردن لکه وایتکس

با نزدیک شدن به پایان سال میزان استفاده از سفیده کننده‌هایی مانند وایتکس بیشتر می‌شود. احتمالا فاجعه ریختن وایتکس روی لباس برای شما هم اتفاق افتاده است. راهکارهای پاک کردن لکه وایتکس را در این مطلب از دلتامگ بخوانید.

راهکارهای پاک کردن لکه وایتکس

وایتکس از موادی است که اگر بر روی لباسی ریخته شود، ایجاد لک می‌کند و رنگ لباس را از بین می‌برد. از بین بردن لکه وایتکس روی لباس به سادگی امکان‌پذیر نیست؛ به عبارتی کاملا نمی‌توان رنگ پارچه را به حالت اولیه برگرداند. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها لکه را خنثی کنید و از سوراخ شدن پارچه جلوگیری نمایید. البته روش‌هایی هم وجود دارد که تا حدی رنگ پارچه را برمی‌گردانند. در اولین اقدام لباس را با آب سرد بشویید تا وایتکس به دیگر قسمت‌های لباس آسیب نرساند.

راهکارهای پاک کردن لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکس با الکل

برای این کار به الکل ایزوپروپیل نیاز دارید. پنبه را به الکل آغشته کنید سپس پنبه را از بیرون لکه به داخل آن بکشید. با این کار تا حدودی، رنگ لباس به حالت اولیه برمی‌گردد. البته یادتان باشد که برای لکه‌های کوچک این روش تا حدی جوابگو است. اگر لکه‌های ایجاد شده خیلی زرد هستند، نیاز به زمان بیشتری برای ماندن الکل بر روی لکه دارید. قسمتی را که الکل زده‌اید، با آب پاک کنید و اجازه دهید تا لباس کاملا خشک شود.

در صورت مشاهده دوباره لکه، یک پارچه را به پراکسید هیدروژن آغشته کرده و روی لکه لباس بکشید. با این کار، لکه‌های زرد به سفید تبدیل می‌شوند؛ چراکه پراکسید همانند سفیدکننده عمل خواهد کرد. در نهایت، لباس را دوباره شست‌وشو دهید. توجه کنید که این راهکار برای لباس‌های تیره بسیار مناسب است.

پاک کردن لکه وایتکس با جوش شیرین

اگر در حین کار با وایتکس متوجه لکه وایتکس روی لباس شدید، بهتر است برای پاک کردن آن به موقع عمل کنید. قسمت دارای لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید تا اضافی محلول وایتکس از لباس و پارچه خارج شود. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط نمایید. به نسبت بین این دو ماده دقت کنید تا مقدار جوش شیرین بیشتر باشد و ترکیب نهایی به یک خمیر تبدیل شود. خمیر به دست آمده را به آرامی بر روی لکه وایتکس به میزان مساوی پخش کنید. پس از گذشت مدت زمانی، خمیر را با یک مسواک یا براش خیلی آهسته بتراشید. از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین، به خنثی کردن لکه وایتکس روی لباس کمک می‌کند.

پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس

یکی از روش‌های از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس، رنگ کردن آن است. اگر لکه کوچک باشد، می‌توانید از رنگ‌های مخصوص پارچه که قابلیت شست‌وشو نیز دارند، استفاده کنید. البته رنگ باید هم‌رنگ با پارچه باشد.

مطلب پیشنهادی:  جامع‌ترین راهنمای مراکز خرید لوازم خانگی تهران

ممکن است لکه وایتکس بزرگ باشد و اکثر افراد ترجیح بدهند که لباس خود را یک‌دست رنگ کنند. برای این کار دو روش وجود دارد: تحویل لباس به کارگاه رنگرزی یا استفاده از روش خانگی برای رنگ کردن لباس موردنظر.

پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس

پاک کردن لکه وایتکس از روی انواع لباس

انواع لباس دارای رنگ‌ها و ضخامت‌های متنوعی هستند؛ به همین دلیل روش‌های از بین بردن لکه وایتکس برای همه لباس‌ها به یک نحو نیست و اگر به این موضوع توجه نشود، به راحتی به الیاف و بافت پارچه آسیب می‌رسد. بنابراین، در این قسمت، انواع لباس‌ها را دسته‌بندی کرده و برای هرکدام یک روش را مطرح کرده‌ایم.

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه

روش دیگر، استفاده از مقداری قهوه است. با این کار، رنگ لکه کم‌رنگ می‌شود. در این روش در مقداری آب جوش، قهوه (coffee) اضافه کنید تا یک یا دو فنجان، قهوه غلیظ داشته باشید. قهوه را روی لکه بریزید و به مدت 8 الی 10 ساعت منتظر بمانید. بعد از آن شاهد کم‌رنگ و ناپدید شدن لکه می‌شوید. برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سرمه‌ای نیز این روش مناسبی است.

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه

پاک کردن لکه وایتکس از روی جین و کتان

معمولا پارچه‌های جین و کتان دارای ضخامت‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند. اگر جین رنگ تیره‌ای داشته باشد، از الکل و قهوه می‌توان استفاده کرد. راهکار مناسب برای از بین بردن لکه وایتکس روی جین و کتان، رنگ کردن کل لباس است که این کار بهتر است توسط کارگاه رنگرزی انجام گیرد تا آسیبی به جین وارد نشود. راه دیگری که برای از بین بردن لکه وایتکس می‌توان در نظر گرفت، استفاده از انواع اپلیکه‌هایی است که در بازار به فروش می‌رسند. این روش هزینه کمتری نیز در بر دارد.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس رنگ روشن

برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس رنگ روشن، استفاده از الکل توصیه نمی‌شود. بهترین روشی که برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سبز روشن، آبی، زرد و رنگ‌هایی از این قبیل می‌توان پیشنهاد کرد، رنگ کردن لباس با رنگ شبیه به رنگ پارچه است.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس روشن، در خنثی کردن لکه موثر است. با این کار از پخش شدن لکه به دیگر قسمت‌ها جلوگیری شده و همچنین مانع از سوراخ شدن و پارگی پارچه می‌شود.				

تعداد کلمات مطلب: 830

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در معماری و دکوراسیون

همچنین بخوانید

خانه شیک و با کلاس با 5 مدل دکوری جدید

وسایل دکوری خانه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی ظاهر خانه شما داشته باشد. همانطو…