7 طبقه آسمان را در چشمه‌های 7 رنگ ساری ببینید

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران که توریست‌های بسیاری را از سراسر دنیا به این کشور می‌کشانند چشمه‌های باداب سورت ساری است. با سفر به این چشمه‌های چند میلیون ساله رنگارنگ خاص‌ترین تجربه گردشگری عمرتان را تجربه کنید.
باداب سورت ساری

در مازندران چشمه‌های پلکانی عجیبی وجود دارد که حاصل میلیون‌ها سال رسوب و فرسایش است. به این چشمه‌های پلکانی زیبای مازندران را باداب سورت ساری می‌گویند که یکی از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های توریستی ایران است. همراه دلتا مگ سفری به این چشمه‌های زیبا داشته باشید.

چشمه‌های پلکانی ساری

چشمه‌های پلکانی مازندران که با ایجاد مناظر خیره کننده و حیرت‌انگیز گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا جذب این نقطه ایران می‌کنند با نام چشمه‌های هفت ساری نیز شناخته می‌شوند. چشمه‌های هفت‌رنگ ساری پس از کوه دماوند دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران از سال 1387 ثبت شده‌اند.

رسوبات و مواد معدنی گوناگون در طی میلیون‌ها سال باعث شکل‌گیری تراس‌ها و پلکان‌های طبیعی شده‌اند که آب هر چشمه در هر تراس دارای رنگ، بو، مزه و طعم متفاوتی است.

چشمه های هفت رنگ ساری

ویژگی‌های چشمه‌های هفت رنگ ساری

1841 متر ارتفاع این چشمه‌ها از دریا است. در اطراف این چشمه‌ها درختچه‌های زرشک وحشی و در ارتفاعات بالاتر جنگل‌های سوزنی‌برگ به چشم می‌خورند. دومین چشمه آب‌شور جهان پس از پاموک کاله ترکیه همین چشمه‌های رنگی ساری است.

آب بعضی از چشمه‌ها به‌خاطر رسوبات آهن قرمز و نارنجی و آب بعضی دیگر زرد است. با تغییر زاویه و جهت تابش نور خورشید رنگ چشمه‌ها و تراس‌ها تغییر می‌کند. گاهی رنگ بعضی از آن‌ها آبی یا گاهی حتی سفید می‌شود. بعضی از چشمه‌ها دارای آب ‌شور و بعضی از استخرها دارای آب ترش‌مزه هستند. بعضی از تراس‌ها حجم آب زیاد و بعضی دیگر حجم آب کمتری دارند.

باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است. چین، امریکا، نیوزلند، ترکیه، مکزیک و ایتالیا تنها کشورهایی هستند که چشمه‌های نظیر چشمه‌های هفت رنگ ساری را در آنها می‌توان دید.

مطلب پیشنهادی:  زیباترین چشم‌انداز پایتخت را بر فراز بام های تهران ببینید!

چشمه های پلکانی مازندران

آیا باداب سورت خشک شده است؟

ساختار پیچیده زمین‌شناسی این چشمه‌ها باعث شده که حتی در بدترین شرایط خشکسالی تراس‌ها پرآب و زیبا باشند و تمام شایعات درباره خشک‌شدن آن‌ها دروغ است.

خواص آب چشمه باداب سورت

آب تراس‌های پلکانی این چشمه‌های رنگارنگ خاصیت دارویی و درمانی دارد. میگرن، روماتیسم، دردهای کمر و پا از جمله بیماری‌هایی هستند که آب این چشمه‌های می‌توانند در درمان آن‌ها موثر باشند.

مسیر باداب سورت ساری

چشمه‌های هفت رنگ ساری در روستای اروست واقع شده‌اند. برای رفتن به این روستا دو مسیر اصلی وجود دارد.

چشمه های ساری در شب

در مسیر اول می‌توانید به استان سمنان و شهر مهدیشهر سفر کنید. سپس به سمت شهمیرزاد و فولاد محله بروید و پس از  طی مسافتی از سه‌راه تلمادره به سمت روستای اروست حرکت کنید. از سمنان تا این چشمه‌های زیبا 124 کیلومتر راه است.

در مسیر دوم باید به شهرستان ساری و سپس کیاسر سفر کنید. از کیاسر نیز مسیر سه‌راه تلمادره و سپس روستای اروست را در پیش بگیرید. از ساری تا چشمه‌های باداب سورت 121 کیلومتر راه است.

پیشنهاد مطالعه: سفر یک روزه تابستانی اطراف تهران

تعداد کلمات مطلب: 453

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

زادگاه خوشمزه ترین غذای ایرانی کجاست؟

احتمالا مانند بسیاری از مردم تصور شما هم این است که شهر طارم یکی از شهرهای شمال کشور است ک…