نکات کلی پیش فروش و پیش خرید ملک

1
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کسانی که قصد پیش‌خرید ملک را دارند، برای کاهش کلاهبرداری در اینگونه قراداد‌ها بهتر است در تنظیم قرارداد دقت لازم را به کار ببرند.
مزایای پیش خرید ملک

با توجه به آنکه در سال‌های اخیر افزایش قیمت خانه، قدرت خرید مردم را کاهش داده همین امر باعث شد تا بازار پیش‌فروش ساختمان‌های نیمه‌کاره از رونق خوبی برخوردار باشد. از سوی دیگر این افزایش تقاضا منجر شد تا مشکلات حقوقی در این زمینه نیز دو چندان شود. به طوری که در بسیاری از موارد شاهد آن بودیم خریدارانی که آپارتمان‌های نیمه‌کاره یا حتی ساخته نشده را خریداری کرده‌اند بعد از مدت زمانی مشخص شده که اصلا آپارتمانی در کار نیست و فریب خورده‌اند.

یکی از دلایل افزایش این نوع کلاهبرداری‌ها قابل رویت نبودن ملک است، چرا که نمی‌توان در این نوع قرارداد‌ها تمام موارد را به طور دقیق ذکر کرد. چنانچه در تنظیم قرارداد‌های پیش‌فروش ساختمان شروطی ذکر شود می‌توان از به وجودآمدن بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد. برای آگاهی بیشتر از این شروط تا پایان این مطلب با دلتا مگ همراه باشید.

نکات پیش فروش ملک

پیش‌فروش ملک به چه معنا است

اصطلاح پیش‌فروش در انجام بسیاری از معاملات به کار برده می‌شود. همان‌گونه که از اسمش پیدا است در لغت به معنای دریافت پول قبل از تحویل مال است. در زمینه املاک این اصطلاح برای ملکی به کار برده می‌شود که هنوز تکمیل نشده و خالی از سکنه است.

مزایای پیش‌خرید ملک برای خریدار

از مزایای آن می‌توان به پایین بودن قیمت ملک پیش‌فروش در مقایسه با ملک آماده تحویل اشاره کرد. با خرید اینگونه آپارتمان‌ها می‌توانید بعد از تکمیل شدن، درصورتی که شرایط بازار ملک در حالت متعادلی باشد آن را به قیمت بالاتری بفروش برسانید.

معایب پیش‌خرید ملک برای خریدار

  • امکان عدم تحویل به موقع ملک از جانب سازنده
  • امکان عدم اجرای مصالح طبق قرارداد توسط سازنده
  • امکان گرفتن وام روی سند اصلی ملک و عدم پرداخت به موقع آن موجب می‌شود در چنین شرایطی خریداران آپارتمان مبلغ وام را پرداخت کنند.
  • امکان فروش ملک به چند نفر

معایب پیش فروش

در قراداد پیش‌فروش ملک باید به چه نکاتی توجه شود

  1. آدرس دقیق محلی که ملک در آن ساخته می‌شود به همراه پلاک و مشخصات ثبتی
  2. ذکر ویژگی‌های هر واحد اعم از تعداد اتاق، شماره واحد، پارکینگ و انباری
  3. نوشتن مبلغ پیش‌پرداخت و تعداد اقساط
  4. زمان تحویل واحد ساختمانی پیش‌فروش‌شده و تنظیم سند رسمی انتقال قطعی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی و معاملاتی در زمینه املاک، مطلب “بررسی انواع قراردادهای ملکی“را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

نکات بسیار مهم در خرید ملک مشاع

رای ملکی که جریان ثبتی آن به اتمام نرسیده و فاقد سند مالکیت باشد، شرکاء برای افراز باید به…