هنگام گیر کردن در آسانسور چه‌کار کنیم ؟

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا گیر افتادن در آسانسور به معنای مرگ است؟ واقعیت این نیست. اگر بدانید که وقتی در آسانسور گیر می‌کنید چه کاری انجام بدهید، گیر کردن در آسانسور فقط یک تجربه ناخوشایند خواهد بود.
هنگام گیر کردن در آسانسور چه‌کار کنیم؟

گیر افتادن داخل آسانسور می‌تواند یکی از بدترین کابوس و اتفاقات یک شخص باشد. آسانسور یک وسیله نقلیه الکترونیکی است که می‌تواند به دلایل متفاوتی همچون گیر کردن و بسته شدن درب آسانسور، دچار نقص شود و افراد داخل آسانسور گیر افتاده باشند. در این مطلب از دلتامگ با هم می‌آموزیم که در هنگام گیر کردن در آسانسور چه کنیم ؟

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کنیم؟

مهم‌ترین نکته هنگام گیر کردن در آسانسور این است که خونسردی خود را حفظ کنید. البته این توصیه‌ای بی‌پایه و اساس نیست، زیرا وقتی که در آسانسور گیر کرده‌اید چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. می‌ترسید اکسیژن تمام شود و خفه شوید؟ ترس شما بیهوده است. دیوارهای کابین آسانسور در مقابل هوا به طور کامل ایزوله نیست. این یعنی که هوا مطمئنا راهش را به کابین پیدا می‌کند و هرگز با مشکل کمبود اکسیژن رو‌به‌رو نمی‌شوید.

برخی افراد هنگامی که در آسانسور گیر می کنند دچار وحشت می شوند. در اینجا یاد می گیرید در چنین شرایطی چه کنید:

حفظ آرامش

آرامش خود را حفظ کنید. همین که متوجه شدید آسانسور گیر کرده است، احتمالا وحشت می‌کنید اما باید آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید درست فکر کنید. نفس عمیق بکشید و بدن خود را شل کنید. سعی کنید اطرافیانتان را هم با بیان دلایل منطقی آرام کنید.

از چراغ قوه گوشی استفاده کنید

در صورتی که برق آسانسور خاموش شده و فضای داخل کابین تاریک است، سعی کنید منبع نوری پیدا کنید. مثلا می توانید از نور گوشی همراه خود استفاده کنید. مدت طولانی گوشی خود را روشن نگه ندارید چون باطری آن تمام می شود، در حالی که شاید به آن نیاز داشته باشید.

زنگ خطر را فراموش نکنید

از دکمه تلفن اضطراری، آژیر خطر یا زنگ برای خبردار کردن افراد بیرون از آسانسور استفاده کنید. در صورتی که تاریک است از منبع نور موقتی مانند گوشی برای پیدا کردن دکمه مورد نظر استفاده کنید. دکمه زنگ یا آلارم در ساختمان زنگ می زند تا دیگران متوجه شوند کسی در آسانسور گیر کرده است.

مطلب پیشنهادی:  درمان های خانگی دندان درد کودکان

با ۱۲۵ تماس بگیرید

اگر پاسخی نگرفتید، با گوشی خود تلفن کنید. اگر آنتن دارید به آتش نشانی اطلاع بدهید. باز هم چندین مرتبه دکمه زنگ را فشار دهید.

دکمه باز شدن درب می‌تواند نجات دهنده باشد

دکمه باز شدن درب را بفشارید. گاه با فشار دادن مجدد دکمه باز شدن درب، درب آسانسور باز می‌شود. ممکن است به نظرتان خنده‌دار بیاید؛ اما بسیاری از افرادی که فکر می‌کنند در آسانسور گیر کرده‌اند و کمک می‌خواهند، هنگامی که دوباره دکمه باز شدن در را فشار می‌دهند در باز می‌شود. می‌توانید دکمه بسته شدن در را نیز فشار دهید. همچنین می‌توانید دکمه یک طبقه پایین‌تر از جایی که هستید را فشار بدهید.

با ۱۲۵ تماس بگیرید

سروصدا کنید!

سعی کنید توجه دیگران را جلب کنید. مثلا با کفش خود یا اشیای دیگر به در آسانسور بزنید تا صدا ایجاد شود. فریاد نیز ممکن است توجه دیگران را جلب کند اما باید بدانید فریاد زیادی باعث وحشت بیشتر شما و اطرافیانتان می‌شود بنابراین احتمالا بهتر است به جای فریاد زدن، منتظر بمانید.

باتری گوشی را تمام نکنید

توجه داشته باشید وضعیت شما خطرناک نیست؛ بنابراین منتظر بمانید. اگر در آسانسور تنها باشید منتظر ماندن کمی سخت تر است؛ بنابراین باید خودتان را مشغول کنید. فقط تأکید میکنیم با گوشی همراه خود کار غیر ضروری انجام ندهید.

کف کابین بشینید

تا رسیدن تیم نجات کف کابین بنشینید و از حرکت های هیجانی خودداری کنید. تا اگر کابین ناگهان دوباره حرکت کرد تعادلتان را از دست ندهید.

 

 

تعداد کلمات مطلب: 575

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در سبک زندگی

همچنین بخوانید

هشدار، این 8 گیاه به جابجایی حساس هستند!

گیاهان حساس به جابجایی را می‌شناسید؟ این گیاهان در صورتی که مکان نگهداری آن‌ها را تغییر ده…