تاثیر نرخ دلار بر افزایش قیمت مسکن

6
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیش بینی می‌شود با رشد صعودی در بازار ارز، قیمت مسکن نیز افزایش یابد. برای آگاهی از عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.
افزایش قیمت مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از تجارت‌نیوز، حضور متقاضیان سرمایه در بازار مسکن و در پی آن رشد صعودی نرخ دلار از دلایل مهم افزایش قیمت مسکن به شمار می‌روند.

طبق آمار منتشر شده از بانک مرکزی، نوسانات شدید نرخ دلار در فروردین و اردیبهشت ماه سال 1401 موجب ایجاد التهاب در بازار مسکن و همچنین در تغییر قیمت کالاهای اساسی شد. چگونگی نرخ در بازار معاملات مسکن همیشه از دو منظر بیرونی و درونی مورد بررسی قرار می‌گیرد. با این مطلب مهم از دلتا مگ همراه ما باشید.

افزایش قیمت مسکن

عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن

یکی از عوامل بیرونی مرتبط بر تاثیر قیمت دلار بر مسکن است که به بررسی تاثیر افزایش قیمت دلار بر واحدهای مسکونی می‌پردازد. همچنین از عوامل درونی می‌توان به تاثیر قیمت خرید مسکن بر نرخ رهن و اجاره آن، اشاره کرد.

با در نظر گرفتن هر کدام از این عوامل که یکی بیانگر وضعیت مسکن از بیرون و دیگری از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها پرده بر می‌دارد، به راحتی می‌توان قیمت واقعی مسکن را با توجه رشد قیمت دلار محاسبه کرد.

در شرایطی که بعد از یک دوره سه ساله جهش در سال ۱۴۰۰، به دنبال کاهش انتظارات تورمی، ثبات نسبی قیمت دلار و اثرپذیری بازار مسکن از این رویداد، بازار ملک نیز در فاز پساجهش و آرامش نسبی قرار گرفت. اما برخلاف آنچه انتظار می‌‌رفت، طی دو ماه گذشته از سال‌جاری بازار ارز، در نقش بالابر قیمت مسکن وارد عمل شده و مسیر بازگشت قیمت در بازار ملک به سطح متعارف را پیچیده‌‌تر از قبل کرده است.

مطلب پیشنهادی:  کیفیت مسکن قربانی مصالح ساختمانی گران شد

افزایش قیمت مسکن

علت افزایش قیمت مسکن در دو ماه گذشته

در چنین وضعیتی و پس از گذشت سه سال تحت عنوان دوره ی جهش، انتظار می‌رفت که تورم کاهش یابد. در واقع قرار بود با کاهش تورم و ایجاد ثبات نسبی در قیمت دلار و در پی آن بازار مسکن موجب شود قیمت‌‌ها در یک سطح متعارف باقی بماند. اما با گذشت دو ماه نخست سال جاری قیمت‌ها نه تنها ثبات پیدا نکرد بلکه به طرز شگفتی نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

به نظر می‌رسد ایجاد شوک درقیمت بازار ارز و دو عامل اصلی در بازار مسکن، سرانجام  منجر به رشد صعودی قیمت مسکن در دو ماه اخیر سال 1401 شد.

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی بیشتر با مطالب بروز در حوزه ملک، مطلب « تحویل فوری واحدهای طرح ملی مسکن » را در دلتا مگ بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 388

6 دیدگاه

 1. […] بیشتر: مطلب «تاثیر نرخ دلار بر افزایش قیمت مسکن» را در دلتا مگ […]

  پاسخ

 2. […] آشنایی بیشتر با مطالب بروز در حوزه ملک، مطلب « تاثیر نرخ دلار بر افزایش قیمت مسکن » را در دلتا مگ […]

  پاسخ

 3. صادق

  30 خرداد 1401 در 3:06 ب.ظ

  در حال حاضر قیمت مسکن با دلار شصت هزار تومانی محاسبه شده است یعنی با قیمتهای اعلامی بعد از هفت هشت سال دیگر است

  پاسخ

  • سارا امیرانی

   2 تیر 1401 در 9:06 ق.ظ

   با سلام و عرض احترام
   از نظرات کارشناسی شما همراه عزیز، سپاس گزارم.

   پاسخ

 4. […] پیرامون قیمت سیمان و دیگر مصالح ساختمانی هستید، مطلب«تاثیر نرخ دلار بر افزایش قیمت مسکن » را در دلتا مگ […]

  پاسخ

 5. […] پیرامون قیمت سیمان و دیگر مصالح ساختمانی هستید، مطلب«تاثیر نرخ دلار بر افزایش قیمت مسکن » را در دلتا مگ […]

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …