فسخ قرارداد اجاره توسط موجر یا مستاجر

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در صورتی که مستاجر به تعهد خود عمل نکند و در پرداخت اجاره به مالک بدحسابی کند، در این صورت اگر در اجاره‌نامه حق فسخ در صورت عدم پرداخت اجاره‌بها ذکر شده باشد، موجر حق فسخ اجاره‌نامه را به دلیل عمل نکردن به شروط قرارداد دارد.
فسخ قرارداد اجاره توسط موجر یا مستاجر

اجاره‌‌نامه بین دو طرف بسته می‌شود، موجر که صاحب ملک است و مستاجر که خواهان اجاره ملک است. طی قرارداد اجاره، مستاجر موظف است که مبلغی با عنوان اجاره‌ بها به موجر بپردازد. بیشتر افراد این ذهنیت را دارند که فسخ اجاره‌‌نامه بیشتر از طرف موجر است تا مستاجر. اما خیلی اوقات اتفاق افتاده که مستاجر خواهان فسخ قرارداد بوده است. به همین دلیل قانون شرایط فسخ قرارداد توسط مستاجر را تنظیم کرده است که مستاجر با توجه به شرایط می‌تواند اجاره‌‌نامه را فسخ کند.

شرایط فسخ قرارداد توسط مستاجر

قرارداد بین مالک و مستاجر در مواقع خاص قابل فسخ است و در صورت پیش آمدن مواردی که قانون تعیین کرده، مستاجر می‌تواند درخواست فسخ قرارداد را بدهد.

شرایط فسخ قرارداد توسط مستاجر

در مواردی که مطابق شرایط اجاره، حق فسخ مستاجر در اجاره نامه ذکر شده باشد. برای نمونه در برخی قراردادها اجازه فسخ اجاره از سوی مستاجر که محدود به دلایل خاصی است، امکان‌پذیر است. ضروری است که دلایل فسخ با توافق طرفین در اجاره‌نامه نوشته شود. به عنوان مثال کل یا قسمتی از ملک اجاره داده شده، خراب شود یا در معرض خراب شدن قرار بگیرد بطوری که مستاجر نتواند از آن قسمت استفاده کند و غیرقابل تعمیر باشد.

فسخ

فسخ قرارداد اجاره توسط موجر

موجر صاحبخانه است، اما وقتی خانه به رهن و اجاره مستاجر در می‌آید، نمی‌تواند اقدام به فسخ اجاره‌نامه کند. به عنوان مثال اگر صاحبخانه قصد فروش خانه‌ای را که در رهن و یا اجاره مستاجر است، داشته باشد، در صورتی که حق فسخ اجاره‌‌نامه را نداشته باشد، موظف است که رضایت مستاجر را برای تخلیه ملک به دست آورد. رضایت را می‌تواند از راه‌های مختلفی مانند پرداخت خسارت انجام دهد و یا خانه را با مستاجر، به مالک جدید واگذار کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «استعلام ثبتی قبل از انجام معامله ملکی» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

شرایط استفاده از مشاعات ساختمان

با توجه به آنکه امروزه بیشتر مردم زندگی آپارتمان نشینی را انتخاب می‌کنند همین امر باعث به …