این قنات را جن‌ها و دیوها ساخته‌اند

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حتما داستان قنات قصبه گناباد را شنیده‌اید. این قنات ساخته‌ای عظیم، هزارتو، تاریک و مخوف است. این بنای بسیار قدیمی در دل زمین، به نظر نمی‌رسد که ساخت دست بشر باشد. آن هم در شهر گناباد!
عکس قنات قصبه گناباد

از قنات قصبه گناباد ایران صحبت می‌کنیم که در بخش مرکزی شهرستان گناباد واقع شده است. شهرستان گناباد در 289 کیلومتری شهر قرار دارد و از محله های مشهد نیست. طبق افسانه‌ها در میان پیچ و خم قنات قصبه، سرزمین جنیان قرار دارد و هر انسانی که راه ورود به‌ آن را کشف کند اموالش را تصاحب می‌کنند. در ادامه با ما در دلتامگ همراه باشید تا از رمز و راز این قنات عجیب سر در بیاوریم.

عکس قنات قصبه گناباد

آیا قنات قصبه گناباد ایران را جن‌ها حفر کرده‌اند؟

این قنات که در بخش مرکزی استان خراسان و در گناباد قرار گرفته است، مرکز داستان‌های عجیب و غریب و جور و واجور فراوانی است.

اهالی قنات قصبه گناباد و همسایگان این قنات می‌گویند که براساس شنیده‌های محلی‌شان که از زمان‌های قدیم نیز رایج بوده است نام شهر گناباد خراسان در اصل جن‌آباد بوده است و در طول زمان تلفظ آن به‌صورت جناباد و بعد از آن به‌صورت امروزی آن یعنی گناباد، درآمده است.

فیلم و عکس قنات قصبه گناباد

از اهالی قدیمی گناباد که از ابتدا حتی پدرانشان نیز در این محل زندگی می‌کرده‌اند همگی متفق‌القول درباره این قلعه می‌گویند: «بزرگ‌ترهای ما همیشه می‌گفتند که ساخت این قنات به این عمق، از دست فرزند آدم بر نمی‌آید و ما شک نداریم که این قنات را نیروهایی فراتر از بشر ساخته‌اند.»

سرزمین جنیان

  • قنات قصبه گناباد، قناتی مملو از ارواح سرگردان

دسته‌ای دیگر از افراد بر‌ این باورند که به دستور پادشاه، مردان را وادار به حفر قنات می‌کردند. به‌خاطر شرایط سخت و دشوار و نبودن هوای کافی تعداد زیادی از آنان هنگام حفر و لایروبی کشته شدند و هیچ اثری از آن‌ها باقی نماند.

مطلب پیشنهادی:  5 راهکار که هنگام گیر افتادن در آسانسور به آن نیاز دارید!

آن‌ها با لباس‌های سپید مانند کفن به داخل قنات می‌رفتند زیرا همیشه احتمال آن وجود داشت که زنده بر‌نگردند. این مردان تبدیل به ارواح سرگردانی شدند که در میان این تونل‌ها زندگی می‌کنند.

جن‌آباد

  • استفاده ابزاری از دیوها در  قنات قصبه گناباد استان خراسان رضوی

برخی دیگر از افسانه‌ها می‌گویند پس از احتیاج بسیار مردم به آب، شخصی به نام طاهر آب‌شناس راهکاری برای حل مشکل پیدا کرد. او به دیوها دستور داد مجرایی بکنند و از بالادست به سمت پایین‌دست آب را هدایت کنند و قنات قصبه گناباد استان خراسان رضوی از آن‌جا به‌وجود آمد.

آب‌شناس

قنات قصبه گناباد یک اسطوره

تحقیقات نشان می‌دهد که قدمت قنات قصبه به حدود دو هزار و پانصد سال قبل بر‌می‌گردد و مصادف است با ورود آریایی‌ها به ایران اما نظریه‌های دیگری مبنی بر ۷۰۰۰ ساله بودن آن نیز وجود دارد، البته برای اثبات آن‌ها تحقیقات بیشتری نیاز است. این قنات نشان دهنده بی‌آبی منطقه در گذشته دور است.

قنات قصبه گناباد ایران

قنات قصبه طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان است. این قنات بعد از گذشت تمام این سال‌ها هنوز هم آب مورد نیاز شهر را تامین می‌کند. پس از تلاش‌های بسیار در سال‌های اخیر، ایران موفق شد قنات قصبه را در فهرست آثار یونسکو ثبت کند.

تعداد کلمات مطلب: 460

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی

همچنین بخوانید

نشانه های معده درد عصبی و راه های مبارزه با آن

این روزها معده درد عصبی یکی از بیماری های شایع در بین افراد مختلف است و یکی از سوالاتی که …