کارایی و اهداف تاسیس «صندوق ملی مسکن»

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وزارت راه و شهرسازی اساسنامه پیشنهادی صندوق ملی مسکن را برای تصویب به هیات دولت ارسال کرد که در ادامه در خصوص کارایی این صندوق بیشتر خواهیم پرداخت.
بازار معاملات مسکن شهر تهران

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، وزارت راه و شهرسازی اساسنامه پیشنهادی صندوق ملی مسکن ذیل ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن را برای تصویب به هیئت دولت ارسال کرد.

ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن

«صندوق ملی مسکن» به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می‌گردد.

صندوق ملی مسکن

ویژگی صندوق ملی مسکن

بر اساس اساسنامه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی، قرار است این صندوق به نهادی برای تأمین منابع مالی پایدار عملیاتی کردن برنامه‌های بخش مسکن تبدیل شود.

همچنین منابع مالی پراکنده در بودجه‌های سنواتی در این صندوق متمرکز شده و با منابع مالی غیر بودجه‌ای بخش مسکن تجمیع و هم افزا می‌شوند.

بخشی از منابع صندوق ملی مسکن به تأمین مالی تهیه مسکن خانوارهای کم درآمد فاقد خانه اختصاص یافته و بخش دیگری از منابع نیز به تشویق بانک‌های عامل برای سرمایه گذاری در تولید یا نوسازی در نظر گرفته خواهد شد.

صندوق ملی مسکن علاوه بر اینکه به محلی برای جذب سرمایه‌های سرمایه گذاران داخلی و بانک‌ها تبدیل می‌شود، سرمایه‌های خارجی بخش مسکن نیز در آن متمرکز شده و به نهادی برای همکاری بخش مسکن با بازار سرمایه تبدیل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:  بازار املاک اداری تهران جان گرفت

از دیگر اهداف در نظر گرفته شده برای طرح، تأمین ضمانت بانک‌پذیر برای دریافت تسهیلات نوسازی مسکن خانوارهای کم درآمد و ساکنان بافت‌های فرسوده و حاشیه نشینان اعلام شده است

ضمانت اصل و سود تسهیلات بانکی طرح‌های حمایتی، اخذ تسهیلات از سیستم بانکی، صندوق توسعه ملی و نهادهای پولی بین المللی، حمایت از توسعه خدمات بیمه‌ای بخش مسکن، ححمایت از استارتاپ ها و فناوری‌های نوین در ساخت و ساز و… از دیگر برنامه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی برای صندوق ملی مسکن پیش بینی کرده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «عملیاتی شدن کارت مصالح ساختمانی» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 312

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا + قیمت

اگر به دنبال بهترین مناطق شمال برای رفاه و آسایش بیشتر و یا حتی سرمایه‌گذاری مناسب هستید خ…