شفق قطبی ایران کجاست؟

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از پدیده‌هایی که تنها در کشورهای سردسیر و قطبی دیده می‌شد اینبار در کشور ایران رویت شد!

شفق قطبی ایران کجاست؟ ایران یکی از کشورهایی است که تا به حال شفق قطبی را به خود ندیده بود. یکی از اتفاقات جادویی امسال در ایران عزیزمان به وجود آمدن شفق قطبی است. اما به راستی شفق قطبی ایران کجاست؟ در کدام شهر یا بهتر است بگوییم در کدام شهرها رویت می‌شود؟ علت وجود این پدیده چیست؟ یکی دیگر از محیط‌های جالب ایران که می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید، تنها جزیره شمال ایران است. با دلتامگ همراه شوید تا با شفق قطبی ایران آشنا شوید.

شفق قطبی ایران کجاست؟

شفق قطبی، یکی از پدیده‌های جوی زمین است که در نزدیکی دو قطب زمین، یعنی در مناطق قطبی شمالی و جنوبی، دیده می‌شود. این پدیده معمولاً در ساعات شبانه و در زمان‌هایی که آسمان تاریک است، مشاهده می‌شود. شفق قطبی به دلیل برخورد ذرات باردار باد خورشیدی با جو زمین و همچنین یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یونوسفر به وجود می‌آید. اما جالب است بدانید که شفق قطبی ایران کجاست؟

شفق قطبی ایران

وقتی که ذرات باردار باد خورشیدی با جو زمین برخورد می‌کنند، این ذرات باردار برخی از اتم‌ها و مولکول‌های موجود در جو را یونیزه می‌کنند، به این معنی که آنها را به اتم‌ها یا یون‌ها با اختلاف الکتریکی می‌تبدیل کنند. اتم‌ها و یون‌های یونیزه شده در اثر این برخوردات، به وسیلهٔ خطوط میدان مغناطیسی زمین به اطراف هدایت می‌شوند و در اینجا با اتم‌ها و یون‌های دیگر جو برخورد می‌کنند. این تلاقی و برخورد منجر به انتقال انرژی و تابش نوری می‌شود که در نتیجهٔ آن، شفق‌های رنگین و متحرکی در آسمان به وجود می‌آید.

شفق قطبی ایران به عنوان یکی از پدیده‌های زیبا و جذاب جهانی شناخته می‌شود و مشاهده آن یک تجربه فوق‌العاده در سفرهای به مناطق قطبی یا مناطق دور افتاده است.

شفق قطبی در ایران وجود دارد

پدیده شفق قطبی ایران در عرض‌های پایین‌تر و کشورهای دیگر جالب است. شفق قطبی به طور معمول در عرض‌های بالاتر و نزدیک به قطب‌ها، مانند مناطق قطبی شمالی و جنوبی، مشاهده می‌شود. اما در برخی شرایط و به دلیل شدت فعالیت‌های خورشیدی، این پدیده ممکن است در عرض‌های پایین‌تر و حتی در مناطق دورتر از قطب‌ها نیز دیده شود.

مطلب پیشنهادی:  این 5 علت مانع ازدواج کردن پسران است

شفق قطبی ایران

اخیراً به دلیل فعالیت‌های خورشیدی بیشتر، شاهد شدیدتر شدن شفق‌های قطبی و دیده شدن آن‌ها در عرض‌های پایین‌تر، از جمله کشورهایی مانند کانادا، نروژ، ایسلند، فنلاند و حتی بعضی مناطق از کشورهای اروپایی معمولاً در سراسر دنیا به دلیل این فعالیت‌ها مشاهده شده است. این امر باعث شده است که بسیاری از گردشگران از سراسر جهان برای تماشای این پدیده جذاب به این مناطق سفر کنند.

شفق قطبی در کویر ایران

از آنجا که شفق قطبی یکی از پدیده‌های زیبا و منحصربه‌فرد طبیعی است، همیشه جذابیت خود را حفظ می‌کند و هر بار که دیده می‌شود، تجربه‌ای فوق‌العاده برای افراد حاضر است. این پدیده همچنین به عنوان یکی از مقاصد توریستی مهم در کشورهای قطبی و مناطق شمالی جهان شناخته شده است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

شفق قطبی ایران

عکس شفق قطبی در ایران

شفق قطبی ایران بیشترین احتمال دیده شدن خود را در مناطقی دارد که افق شمالی باز و آسمان تاریک باشد و آلودگی نوری کمتری داشته باشد. این شرایط به دیدن بهتر و واضح‌تر شفق قطبی کمک می‌کند. اگر چه شفق قطبی ممکن است در مناطق دیگر نیز دیده شود، اما احتمال دیدن آن در مناطقی که فاصله جغرافیایی آن‌ها از قطب‌ها کمتر است، بیشتر است.

بنابراین، اگر می‌خواهید امشب شفق قطبی را ببینید، بهتر است به مناطقی بروید که افق شمالی باز باشد و همچنین سعی کنید آسمان تاریک و خالی از آلودگی نوری باشد. این اقدام باعث می‌شود تا تجربه دیدن شفق قطبی برای شما بهتر و لذت بخش‌تر باشد.

تعداد کلمات مطلب: 596

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در ۱۰ دقیقه پاستا آلفردو‌ درست کنید

امروزه در اکثر رستوران‌ها پاستا آلفردو وجود دارد اما اگر دوست دارید این غذای لذیذ را به سا…