قدیمی ترین زبان جهان چیست؟

11
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
با تعامل جوامع و تماس فرهنگ‌ها، زبان‌ها اغلب کلمات، عبارات و ویژگی‌های دستوری را با هم به اشتراک می‌گذارند. این فرآیند که به عنوان تماس زبانی شناخته می‌شود، منجر به توسعه انواع و گویش‌های زبانی جدید می‌شود.
قدیمی ترین زبان جهان

قدیمی ترین زبان جهان موضوعی گسترده و پیچیده است که به راحتی در تعریف نمی‌گنجد. ریشه‌های زبان هنوز در میان زبان‌شناسان مورد بحث است. برخی نظریه‌ها نشان می‌دهند که قدیمی ترین زبان حدود 50000 تا 100000 سال پیش پدیدار شده است، در حالی‌که برخی دیگر معتقدند که می‌تواند بسیار قدیمی‌تر باشد. از آنجایی که هیچ سوابق مکتوبی از این دوره وجود ندارد، برای درک اشکال اولیه ارتباطات به شواهد و استنباط‌های غیرمستقیم تکیه می‌کنیم. با ما در دلتامگ همراه باشید.

قدیمی ترین زبان جهان

زبان‌شناسان بر این باورند که همه زبان‌های امروزی از زبان‌های اجداد پیشین خود به عنوان زبان‌های ماقبل تاریخ نشأت گرفته‌اند. اصطلاح قدیمی ترین زبان ماقبل تاریخ بر اساس شباهت‌های بین زبان‌های مرتبط بازسازی شده‌اند و ماهیت فرضی دارند. برای مثال، پروتو-هندواروپایی نیای فرضی بیشتر زبان‌های مدرن اروپایی است. خانواده‌های زبانی زبان‌ها را می‌توان به خانواده‌های زبانی بر اساس اصل و نسب مشترک آنها دسته بندی کرد. خانواده‌های زبانی شامل گروه‌هایی مانند هند و اروپایی، آفریقایی-آسیایی، چینی-تبتی و بسیاری دیگر هستند. این خانواده‌های زبانی ویژگی‌های زبانی مشترک و شباهت‌ها را در واژگان و دستور زبان نشان می‌دهند.

باید توجه داشت که تعیین دقیق قدیمی ترین زبان جهان به دلایلی مثل کمبود اطلاعات و عدم دسترسی به منابع کافی مشکل است. همچنین، زبان‌ها با گذر زمان تغییر و تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند. با این وجود، برخی از قدیمی‌ترین زبان‌های جهان عبارتند از:

زبان سومری

سومری زبانی قدیمی است که در منطقهٔ سومر در جنوب میانهٔ امروزی عراق استفاده می‌شده است. سومری به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین زبان ‌های شناخته شده در تاریخ انسانی به شمار می‌رود که حتی اولین زبان رسمی دنیا در نظر گرفته می‌شود.خط سومری نیز قدیمی ‌ترین خط دنیا به شمار می‌رود. خط سومری تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد استفاده می‌شده است. این خطوط به صورت کتیبه‌های خشتی با مهارت و هنر ساخته می‌شدند و برای اسناد رسمی، شعرها، حسابداری و غیره به کار می‌رفتند.

زبان اکدی و هیروگلیفی

اکدی زبانی است که در آشور، بابل، و سومر در منطقهٔ میانهٔ رودخانهٔ فرات در بابل و آشور استفاده می‌شده است. این زبان نیز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های شناخته شده جهان محسوب می‌شود. زبان هیروگلیفی نیز زبانی بود که در دوران باستان در منطقهٔ مصر قدیم به کار می‌رفت. خط هیروگلیف از نمادهای تصویری برای نوشتن استفاده می‌کرد. اختراع سیستم‌های نوشتاری ارتباطات انسانی را متحول کرد. اولین سیستم‌های نوشتاری شناخته شده، مانند خط میخی سومری و هیروگلیف مصری، حدود 5000 سال پیش پدیدار شدند. سیستم‌های نوشتاری امکان ضبط و حفظ زبان و انتقال دانش در نسل‌ها را فراهم کرد.

قدیمی ترین زبان جهان

زبان پهلوی و زبان عبری

زبان پهلوی یکی از قدیمی ترین زبان های منشأ زبان فارسی است و در دوران پادشاهی ساسانی در ایران به کار می‌رفت. این زبان ریشه‌های قدیمی در زبان فارسی دارد و در ادبیات و متون باستانی بسیاری از آثار از زبان پهلوی استفاده شده است. زبان عبری نیز زبانی است که در دوران باستان در خاورمیانه به کار رفته است. این زبان به عنوان زبان مقدس مردم یهودی در تورات و کتب دیگر مقدس یهودیت استفاده می‌شود.

 

با گذشت زمان، زبان‌ها از طریق فرآیندهای مختلف مانند تغییرات صدا، جابجایی‌های دستوری، و واژگان واژگان تکامل یافته و تغییر کرده‌اند. این تغییرات از طریق تحولات داخلی در یک زبان یا از طریق تماس با زبان‌های دیگر رخ داده است.

توجه به این نکته مهم است که مطالعه تاریخ زبان یک زمینه پویا است و اکتشافات و نظریه‌های جدید همچنان درک ما را از چگونگی تکامل و توسعه زبان‌ها در طول تاریخ بشر شکل می‌دهند.

زبان مصری

مصر یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌هاست که اختراع کاغذ را هم به آن نسبت می‌دهند. این تمدن قدیمی به همان زبان عبری صحبت می‌کردند. اکنون اسرائیلی ها به  زبان عبری صحبت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  سانتورینی؛ جزیره جادویی خانه‌های سفید و آب‌های درخشان کریستالی

زبان سانسکریت

این زبان بیش از سه هزار سال قدمت دارد و ریشه هندی محسوب می‌شود.

پرکاربردترین زبان‌های جهان

درست است که از نظر ما زبان فارسی شیرین ترین زبان دنیا به شمار می‌رود ولی هفت زبان اصلی دنیا فارغ از اینکه کاملترین زبان دنیا باشند یا نه، زبان‌هایی هستند که در سطح بین‌المللی بیشترین استفاده را دارند و به عنوان زبان‌های رسمی در سازمان‌ها، ارتباطات بین‌المللی و روابط تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این زبان‌های پر کاربرد عبارتند از:

 • انگلیسی: به عنوان زبان اصلی و رسمی در بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انگلیسی به عنوان زبان جهانی تجارت، علم، فناوری و ارتباطات به شدت پرکاربرد است.
 • چینی (ماندارین): با بیش از یک میلیارد نفر که به عنوان زبان اصلی آن را صحبت می‌کنند، چینی یکی از پرطرفدارترین زبان‌ها در جهان است. همچنین، به عنوان زبان رسمی در چین، تایوان و سنگاپور شناخته می‌شود و از قدیمی ترین زبان های جهان است.

زبان چینی از قدیمی ترین زبان های جهان

 • هندی: به عنوان زبان رسمی در هند و یکی از زبان‌های قومی در نپال و مالدیو شناخته می‌شود. هندی با بیش از ۵۰۰ میلیون نفر که به آن صحبت می‌کنند، یکی از زبان‌های پرمصرف در جهان است.
 • اسپانیایی: به عنوان زبان رسمی در کشورهایی مانند اسپانیا، مکزیک، آرژانتین، کلمبیا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین شناخته می‌شود. بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در جهان به زبان اسپانیایی که از قدیمی ترین زبان های جهان است صحبت می‌کنند.
 • عربی: به عنوان زبان رسمی در کشورهای عربی و به عنوان زبان قرآنی نیز شناخته می‌شود. عربی با بیش از ۲۰۰ میلیون نفر که به آن صحبت می‌کنند، یکی از قدیمی ترین زبان های جهان با عمومیت زیاد است.
 • روسی: زبان رسمی روسی در قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و تاجیکستان در میان جمعیتی بیش از ۱۴۰ میلیون نفر به کار برده می‌شود.
 • فرانسوی: به عنوان زبان رسمی در کشورهایی مانند فرانسه، کانادا، بلژیک، سوئیس و بسیاری از کشورهای آفریقای غربی شناخته می‌شود.

زبان قدیمی ترین کشور جهان

اگر به دنبال قدیمی ترین کشور جهان باشیم که زبان از آنجا آغاز شده است، به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از زبان‌هایی که در حال حاضر وجود دارند، ریشه‌ در زبان‌های قدیمی‌تری دارند. برای مثال، زبان سانسکریت که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد، یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های شناخته شده در جهان است و ریشه‌های بسیاری از زبان‌های هندی و اروپایی را تشکیل می‌دهد.

ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های مسکونی قدیمی ترین کشور جهان شناخته می‌شود. با توجه به تاریخ تمدن‌ ایران باستان، زبان فارسی که در ایران تکامل یافته است، به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین زبان های دنیا به حساب می‌آید. یک مطلب درباره گل انار در دستان داریوش سوم نوشته‌ایم، آن را هم از دست ندهید.

سخن آخر

تغییر زبان همچنان در دوران مدرن رخ می‌دهد. کلمات و عبارات جدید با پیشرفت تکنولوژی پدیدار می‌شوند و زبان‌ها با تغییرات اجتماعی و فرهنگی سازگار می‌شوند. جهانی شدن و افزایش ارتباطات بین جوامع مختلف زبانی نیز به تغییر زبان و توسعه اشکال جدید ارتباط مانند زبان‌های پیجین و کریول کمک می‌کند. تمام زبان‌ها از قدیمی ترین زبان جهان گرفته تا سخت‌ترین زبان دنیا هر کدام محصولی فرهنگی از تمدن هر کشوری هستند که بازتاب فراز و نشیب‌های تاریخی هستند و ردی از تعاملات کشورها با فرهنگ‌های دیگر، جنگ‌ها و انقلاب‌ها را به دوش می‌کشند و قدیمی ترین زبان جهان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

11 دیدگاه

 1. نیلوفر

  21 تیر 1402 در 2:18 ب.ظ

  اگر بخواهید کهن ترین زبان را بگویید اوستایی هست
  ایران ، مصر ، چین جز کمتر کشور هایی بودن از باستان که خط اختراع کردن
  خط پهلوی ، خط اوستایی ، خط میخی ، کمتر کشوری را ما می شناسیم که بتواند چندین خط اختراع کند
  و خط کنونی ما از خط کهن باستانی ایران اوستایی گرفته شده و همین خطی که عرب ها به آن گفتند کوفی و اکنون با آن می نویسند ریشه از الفبای اوستایی و از ایران گرفته شده
  دستور زبان ادبیات عربی را نیز فردی ایرانی بنام سیبویه نوشته
  زبان انگلیسی درست است کاربردی است در جهان آن هم برای استعمار های گسترده ای که انگلیس روا داشت و توانست زبانش را برای جهان پر کاربرد کند اما زبان کاملی نیست و ناقص است
  وادل استاد سابق دانشگاه لندن کتاب مشهور خود را به نام « اصل آریایی الفبا » منتشر کرد این کتاب کاملا مخالف حدسیات اسحق تیلور هست زیرا وادل در کتاب خود کوشید که ثابت کند که الفبا از روی نشانه خط سومریها که قومی آریایی بودن گرفته شده
  کتاب تاریخ خط حرفی در جهان و ایران رو بخوانید داده های مفیدی را به شما خواهد داد
  با سپاس از این که نظرم را نشر می دهید

  پاسخ

  • اسماعیل

   26 تیر 1402 در 1:52 ب.ظ

   سومریان نياکان ترکان هستند کلمات مشترک و گرامر زبانی مشترک وداستان بیل گمیش یا گیلگمیش قدیمی ترین داستان مکتوب هست

   پاسخ

  • ایران دوست

   28 تیر 1402 در 11:26 ق.ظ

   من یک پیشنهاد جالب دارم. تا بتوان. از تهاجم فرهنگی زبان انگلیسی. عبور کرد با. یک تیر چند نشان را زد. تاجیکستان تا قسمتی از عراق فارسی صحبت میکنند با این پیشنهاد من میشه. علیه زبان انگلیسی. جبهه گرفت و شکستش داد

   پاسخ

 2. ناشناس

  28 تیر 1402 در 10:49 ق.ظ

  این فارسی که می گین بهتر میدونین یکی از لهجه های غربی هستش کی شد زبان ما نفهمیدیم پس اشتباه نکن عزیز فارسی زبان نیست لهجه است لهجه.

  پاسخ

 3. ناشناس

  23 مهر 1402 در 6:28 ب.ظ

  سومر نیاکان عراقیها بودن از اسمشان که یک اصطلاح تقریبا عربی است مشخصه

  پاسخ

 4. ناشناس

  23 مهر 1402 در 6:33 ب.ظ

  من دوست داشتم

  پاسخ

 5. ناشناس

  9 آبان 1402 در 3:40 ب.ظ

  به نظر من حدس و گمان نمیتواند یک روایت صادق باشد ممنونم

  پاسخ

 6. ناشناس

  9 آبان 1402 در 3:40 ب.ظ

  من نظر دادم چاپ نشد

  پاسخ

 7. عباس

  27 بهمن 1402 در 10:51 ق.ظ

  سلام و تشکر فراوان بابت زحماتتون برای تهیه این مطلب و اطلاعات مفید🙏👌👌👌🙏 عباس آقا

  پاسخ

 8. ناشناس

  10 اسفند 1402 در 0:23 ق.ظ

  خسته نباشید خیلی خیلی ازاین اطلاعات باارزشی که دراختیارماها می‌گذارید عالین دوستان لطفا مطالعه کنيد

  پاسخ

 9. ناشناس

  12 فروردین 1403 در 10:13 ب.ظ

  با توجه به اینکه بیش از پانصد هزار سال پیش پیدا شده پس اولین زبان در ایران شکل گرفته است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی

همچنین بخوانید

رشته‌های عجیب دانشگاهی!

جالب است بدانید در دنیا، رشته‌هایی برای تحصیل دانشگاهی وجود دارد که فوق‌العاده عجیب و غریب…