قانون، دریافت مهریه از کارمندان را آسان کرد

3
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مهریه یکی از مهم‌ترین جقوقی است که با ازدواج به زنان می‌رسد. به محض عقد نکاح زن مالک مهریه شده و مرد موظف به پرداخت آن است.
دریافت مهریه از کارمندان

دریافت مهریه از کارمندان یکی از رایج‌ترین کارهایی است که خانم‌ها برای دریافت مهریه خود آن را انجام می‌دهند. زوجه می‌تواند تحت شرایطی خاص حقوق همسر کارمند خود را توقیف کرده و مهریه خود را از آن دریافت کند. همراه دلتامگ باشید.

دریافت مهریه از کارمندان

حقوق کارمندان دولت دارای ارزش مالی است و جزو اموال و دارایی آن‌ها محسوب می‌شود. دادگاه در این موارد حکم می‌کند مهریه همسر کارمندانی که توان مالی پرداخت مهریه را ندارند، به‌صورت ماهیانه از حقوق آن‌ها کم شود. این کسری حقوق تا زمان پرداخت کامل مهریه ادامه داشته و نکات دریافت مهریه از کارمندان در قانون وجود دارد.

میزان کسری حقوق بابت دریافت مهریه

زمانی که زوج کارمند اداره دولتی یا ادارات وابسته به دولت باشد:

 • درصورتی‌که زن دوم و فرزند نداشته باشد یک‌سوم حقوق او به‌عنوان مهریه و به‌صورت ماهانه، تا زمان پرداخت کامل از حساب وی کسر می‌شود.
 • اما درصورتی‌که مرد دارای زن دوم یا فرزند باشد این میزان تا یک‌چهارم کاهش میابد. علت این امر هم آن است که مردی که دارای زن و فرزند است، هزینه‌های بیشتری برای زندگی می‌پردازد. دادگاه برای جلوگیری از اختلال در زندگی وی، مبلغ ماهانه را کاهش داده و زمان پرداخت را افزایش می‌دهد.

توقیف حقوق بازنشستگی

بازنشستگی به تمام‌شدن دوران کار به علت کهولت سن گفته می‌شود. قانون حقوق و مزایایی را برای افراد بازنشسته در نظر گرفته است و این افراد تا زمانی که زنده هستند، حق استفاده از این مزایا را دارند.

طبق قانون زمانی که فردی بازنشسته شده و تمکن مالی برای پرداخت یک‌جا را نداشته باشد، مبلغ مهریه به‌صورت ماهانه از حقوق بازنشستگی وی کسر می‌شود. بنابراین دریافت مهریه از کارمندان بازنشسته نیز وجود دارد.

میزان کسری حقوق بابت دریافت مهریه

میزان کسری حقوق تنها تا یک‌چهارم مجاز است. حتی اگر فرد بازنشسته دارای فرزند و همسر دیگری نباشد، میزان مبلغ مهریه از یک‌چهارم بالاتر نمی‌رود. زیرا هزینه‌های زندگی افراد سالمند نسبت به دیگر افراد بیشتر است و برای عدم ایجاد اختلال در زندگی این افراد، این قانون وضع شده است.

مطلب پیشنهادی:  شرایط قانونی وکالت بلاعزل در خرید و فروش ملک

توقیف حقوق و مزایا فرد نظامی

نکته مهمی که باید بدانید آن است که توقیف حقوق فرد نظامی بابت مهریه به‌خصوص در دوران جنگ امکان ندارد. علت این امر هم حمایت از افرادی است که جان خود را برای کشور به خطر می‌اندازند.

رسیدگی به جرائم مربوط به افراد نظامی بر عهده دادگاه‌های نظامی است. افراد زیر تحت پوشش این دادگاه‌ها هستند:

 • کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح «و سازمان‌های وابسته»
 • کارکنان سپاه پاسداران انقلاب «و سازمان‌های وابسته و بسیج»
 • کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح «و سازمان‌های وابسته»
 • کارکنان وظیفه «از تاریخ شروع خدمت تا پایان آن»
 • محصلان

توقیف حقوق ازکارافتادگی بابت دریافت مهریه از کارمندان

توقیف حقوق ازکارافتادگی بابت دریافت مهریه از کارمندان

در حال حاضر طبق قانون حقوق این افراد بابت مهریه تا یک‌چهارم ممکن است. شرط توقیف حقوق ازکارافتادگی این است که بدهی حتماً به اسم شخص باشد.

حقوق وظیفه ازکارافتادگی: مستمری ثابتی که به کارمندان ازکارافتاده و یا دارای نقص‌عضو پرداخت می‌شود.

حقوق وظیفه وراث: مستمری ثابتی که بعد از فوت کارمند، به وراث او پرداخت می‌شود

نحوه توقیف حقوق کارمندان

مدیر اجرای توقیف حقوق حکم را به اداره یا سازمانی که زوج در آن مشغول است ابلاغ می‌کند. رئیس و مدیر آن سازمان موظف هستند میزان گفته شده را به‌صورت ماهانه از حقوق وی بابت دریافت مهریه از کارمند کسر کرده و آن را برای مسئولین اجرا ارسال کنند. سپس مدیر اجرا این مبلغ را به زوجه پرداخت می‌کند.

3 دیدگاه

 1. شهادت

  21 شهریور 1402 در 8:05 ق.ظ

  سلام چرا مهریه راازشوهردرخواست میشودوقتی قانون حق مهریه رادستورمیدهد هزاران زن وشوهر خاطرمهریه ازهم جدامیشوندزلزله درجمع خانواده بادریافت مهریه میدونی درحق خانواده ظلم میشود بااین حق پرداخت

  پاسخ

 2. ناشناس

  21 شهریور 1402 در 1:54 ب.ظ

  خداوند لعنت کند کاسبان کثیف مهریه و حامیان آنان را…. لطفا به داد قربانیان مهریه برسید و دست کاسبان مهریه را کوتاه کنید.

  پاسخ

 3. اسماعیل

  21 شهریور 1402 در 4:26 ب.ظ

  سلام قوه قضاییه باید مهریه سکه را حذف مبلغ جایگزین کند جون سکه در نوسان است این روزها خانمها توقعشان بالاست وتن به ازدواج تداوم یافته نمیدهند گرفتن سکه ومهریه شده یکنوع کاسبی ومنبع درامد در نتیجه به خاک سیاه نشاندن زوج منجر میشود قوه قضاییه این مصیبت را قانونی حل کند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این نکات بسیار مهم را هنگام طلاق باید بدانید

در واقع بدون پرداخت حقوق زوجه، امکان صدور درخواست طلاق از طرف مرد وجود ندارد. حقوقی مانند …