نکات بسیار مهم هنگام نوشتن قولنامه خودرو

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مهم‌ترین قولنامه‌هایی که امروزه بسیار رواج دارد، قراردادخودرو است. این قرارداد نکات بسیار مهمی دارد که در این مطلب به آن‌‌ها می‌پردازیم.
نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو

نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو را افراد باید از آن اطلاع داشته باشند تا بعدا دچار ضرر نشوند. ممکن است شما از این موضوع اطلاعی نداشته باشید اما لازم است بدانید که قولنامه‌ای که حتی به صورت دستی بر روی یک تکه کاغذ ساده نوشته می‌شود، زمانی که هر دو طرف معامله آن را امضا می‌کنند، وجاهت قانونی پیدا می‌کند. بنابراین شما باید به مفاد آن عمل کرده یا با توافق یک‌دیگر آن را فسخ کنید. همراه دلتا مگ باشید.

نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو

در نوشتن قولنامه ماشین، برخی نکات مهم و قابل توجه عبارتند از:

 • نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو مثل شناسایی طرفین: در قولنامه باید نام و اطلاعات کامل طرفین شامل نام، آدرس، شماره تماس و شماره شناسنامه آن‌ها ذکر شود.
 • توضیحات دقیق ماشین: اطلاعات دقیق و کامل ماشین مورد قرارداد باید ذکر شود، از جمله مدل، سال تولید، شماره شاسی و شماره موتور.
 • قیمت و شرایط پرداخت: قیمت کل ماشین و شرایط پرداخت، از جمله مبلغ پیش‌پرداخت و اقساط (در صورت وجود)، باید به‌صورت واضح و دقیق در قولنامه ذکر شود.
 • شرایط و محدودیت‌های قرارداد: محدودیت‌ها و شرایط مهم مانند حق مالکیت، محدودیت‌های استفاده، تعهدات طرفین و مسئولیت‌های آن‌ها، باید به طور صریح در قولنامه ذکر شوند.

نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو

 • نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو مثل شرایط بازگشت و تضمین: درصورتی‌که قرارداد دارای شرایط بازگشت ماشین باشد یا نیاز به تضمیناتی مانند ضمانت‌نامه باشد، جزئیات آن‌ها باید در قولنامه وارد شود.
 • تاریخ امضا و اعتبار: تاریخ امضا قولنامه و مدت اعتبار آن باید ذکر شود.
 • شرایط انتقال مالکیت: درصورتی‌که قرارداد شامل انتقال مالکیت ماشین است، روش و فرایند انتقال مالکیت باید در قولنامه مشخص شود.
 • نکات مهم نوشتن قولنامه خودرو مثل امضا و تأیید طرفین: طرفین باید قولنامه را با امضای خود تأیید کنند و امضای آن‌ها معتبر باشد.
 • بررسی قانونی: در صورت نیاز، قبل از امضای قولنامه، می‌توانید از یک وکیل یا کارشناس حقوقی استعانت کنید تا متن قولنامه را بررسی کرده و به شما راهنمایی کند.
 • عبارت‌های واضح و قابل‌فهم: در قولنامه باید از عبارات واضح و قابل‌فهم استفاده شود تا هر دو طرف به طور کامل درک کنند و ابهامی در مورد تعهدات و حقوق خود نداشته باشند.
 • زبان قرارداد: قولنامه باید به زبانی که طرفین آن را می‌فهمند نوشته شود. در صورت نیاز به ترجمه، از ترجمه‌کننده متخصص استفاده کنید.
 • اصل قولنامه: مهم است که در نهایت، قولنامه اصلی را نگهداری کنید و نسخه‌های کپی شده را به طرفین بدهید.
مطلب پیشنهادی:  مالیات بر درآمد اجاره را بشناسید

توصیه می‌شود قبل از تهیه قولنامه ماشین، به یک مشاور حقوقی مراجعه کنید تا شما را در مورد قوانین و مقررات مربوطه راهنمایی کند و از تدوین صحیح و حقوقی آن اطمینان حاصل کنید.

اصل قولنامه

پیشنهاد مطالعه: چند نکته مهم پیرامون خرید و فروش ملک را بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 441

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا داشتن حیوانات خانگی در آپارتمان جرم است؟

داشتن حیوانات خانگی در آپارتمان اغلب قانوناً مجاز است اما این وابسته به قوانین محلی و مقرر…