در کمترین زمان آشپزخانه خود را برق بیندازید!

1
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشپزخانه قلب خانه است به همین ترتیب، اگر به آشپزخانه‌ خود مرتب رسیدگی نکنید، ممکن است ضربان قلب خانه‌ شما کند بزند.
روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه

با توجه به اینکه رفت‌وآمد در آشپزخانه زیاد است، زودتر از سایر قسمت‌های خانه کثیف می‌شود. از طرفی تمیزی این قسمت از خانه به دلیل حجم بالای وسایل بسیار زمان‌بر است. اما در صورتی که با روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه آشنا باشید به راحتی می‌توانید در کمترین زمان ممکن آشپزخانه خود را تمیز کنید. برای آگاهی از این ترفندها تا پایان این مطلب با دلتامگ همراه باشید.

روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه

کافیست چند راهکار ساده را به‌کار ببندید تا در کمترین زمان ممکن بتوانید آشپزخانه‌ خود را برق بیندازید. چه راهکارهایی وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

مرحله اول: تمیزکاری سطحی

قبل از هر چیزی اقلامی را که به آشپزخانه تعلق ندارد، داخل سبدی بگذارید و سبد را از آشپزخانه بیرون ببرید. سپس، تمامی ظرف‌ها و سطوح را بررسی کنید و آشغال‌ها را داخل سطل زباله بریزید. سینک را هم تمیز کنید و آشغال‌های آن را به سطل زباله منتقل کنید.

روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه

مرحله دوم: رسیدگی به ظرف‌های کثیف

ظرف‌های کثیف را جمع کنید و اگر ماشین ظرفشویی دارید، آن‌ها را داخل ماشین بچینید. در غیر این صورت، سینک خود را از با آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. ظرف‌های کثیف و چیز‌هایی را که ماشین نمی‌تواند از عهده شستن آن‌ها بربیاید، داخل آن بریزید.

مرحله سوم: تمیز کردن یخچال

یک یخچال کثیف، درهم و نامرتب شما را از آشپزی و خوردن غذا دل‌زده خواهد کرد. تمام قفسه‌های یخچال را خوب بررسی کنید و به چیز‌هایی که تاریخ مصرفشان گذشته یا به اشتباه داخل یخچال قرار گرفته‌اند، سروسامان دهید.

تمیزکاری وسایل کوچک

مرحله چهارم: تمیزکاری وسایل کوچک

آن چیزی که برای تمیزکردن این وسایل نیاز دارید، یک عدد دستمال و اسپری ضد عفونی است. قسمت‌های بیرونی وسایلتان را به‌خوبی تمیز کنید و آن‌ها را از هر گونه لکه چربی، لکه غذا و گردوخاک پاک کنید.

مرحله پنجم: تمیزکاری سطوح از روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه

ابتدا سطوح را از لکه و گردوخاک پاک کنید. برای تمیز کردن کابینت چوبی یا فلزی و سایر سطوح، به یک دستمال  و یک محلول ضد عفونی‌کننده قوی و باکیفیت نیاز دارید. انواع سطوح مختلف را با روش‌های زیر می‌توانید تمیز کنید:

مطلب پیشنهادی:  علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان + راه‌های درمان آن

تمیز کردن کابینت چوبی

بهتر است پس از هربار آشپزی، سطوح کابینت‌هایتان را دستمال بکشید. اما اگر کابینت‌ها به تمیزکاری عمیق نیاز دارند، می‌توانید با آب و سرکه سفید شوینده درست کنید و با آن کابینت‌ها را تمیز کنید. البته شوینده سرکه به‌خوبی نمی‌تواند لکه‌های چربی را از سطوح بزداید. بنابراین، بهتر است از یک شوینده مخصوص لکه‌های چرب استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت چوبی

تمیز کردن کابینت فلزی

بهترین روش برای تمیزکاری کابینت‌های فلزی استفاده از محلول آب گرم و سرکه سفید یا آب و مایع ظرفشویی است. همچنین، در صورتی که کابینت فاقد زنگ‌زدگی است، از الکل هم می‌توانید استفاده کنید. حتما بعد از تمیزکاری کابینت، بدنه و سطوح آن‌ها را خوب با دستمال خشک کنید.

تمیز کردن یخچال و گاز

بهترین روش برای برق‌انداختن و تمیز کردن یخچال، استفاده از پاک‌کننده‌های چندمنظوره یا مخلوط آب و سرکه یا آب و مایع ظرفشویی است.

مرحله ششم: تمیزکاری سینک از روش های تمیز کردن سریع آشپزخانه

تمیز کردن سینک و شیرآلات، مهم‌ترین بخش از فرایند تمیزکاری آشپزخانه است. اگر در مرحله دوم ظرفی را در سینک گذاشته‌اید، آن‌ها را بشویید. سپس برای تمیزکاری و ضد عفونی کردن سینک، آن را مجددا از آب گرم پر کنید و داخلش مایع ظرفشویی و در صورت لزوم مقداری سفیدکننده سطوح بریزید. برای تمیز کردن شیرآلات هم می‌توانید مقداری جوش شیرین را روی پارچه بریزید و با استفاده از آن شیرآلات را تمیز کنید و برق بیندازید.

میزکاری سینک

مرحله هفتم: تمیزکاری سطوح

آخرین مرحله در تمیزکاری آشپزخانه، جاروکشیدن کف و دستمال‌کشیدن سرامیک‌ها است. ابتدا کف آشپزخانه را خوب جارو بکشید و خرده‌ریزه‌ها را جمع کنید. سرامیک‌هایتان را تی بکشید و برق بیندازید. اگر کفپوش آشپزخانه‌تان فرش است، تنها کافیست گردوغبار‌های آن را با جاروبرقی پاک کنید.

یک نظر

  1. روشنک

    12 اسفند 1402 در 3:06 ق.ظ

    عالی است

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات خانه‌داری

همچنین بخوانید

با این روش چین و چروک پوستتان را از بین ببرید

از بین بردن چین و چروک پوست خواسته اکثر افراد است و همواره برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند…