تاثیر ورود مهاجرین بر بازار املاک کشور

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک کارشناس بازار مسکن مطرح کرد: متاسفانه به دلیل عدم وجود سیاست و راهکارهای مشخص برای کنترل مهاجرت، مهاجرین وقتی وارد کشور ما می‌شوند مستقیما وارد بازار املاک کشور می‌شوند.
بازار املاک کشور

به گزارش دلتا مگ به نقل از افکار نیوز، فرهاد بیضایی کارشناس بازار مسکن درباره مصوبه اخیر دولت برای کنترل بازار اجاره توضیح داد: این تنها ابزاری است که دولت آن را برای کوتاه مدت می‌تواند برای کنترل بازار املاک کشور استفاده کند. اما مسلما این ابزار بسیار ناکارآمدی است که سال‌های بعد نیز این مسئله تشدید می‌شود.

او افزود: دولت حتما باید برای ساماندهی بازار مسکن‌ و اجاره از همین حالا به فکر باشد تا سال آینده بتواند شرایط را کنترل کند.

بیضایی با بیان اینکه رشد و مهاجرت از کشور افغانستان تقاضا مسکن را خصوصا در کلان شهرها افزایش داد، بیان کرد: متاسفانه به دلیل عدم وجود سیاست و راهکارهای مشخص برای کنترل مهاجرت، مهاجرین وقتی وارد کشور ما می‌شوند مستقیما وارد بازار املاک کشور می‌شوند. در حالی که وضعیت کشورهای دیگر در خصوص مهاجرین اینگونه نیست و دارای کمپ‌های مهاجرین و سپس ساماندهی آنها به صورت تدریجی هستند.

عرضه مسکن استیجاری، راهکاری جدی برای بازار آشفته اجاره‌بها

وی تصریح کرد: کاهش عرضه نیز سومین علل وضعیت نامطلوب بازار اجاره‌بها است که این سه عامل منجر به آشفتگی این بازار شدند، مسلما عرضه مسکن استیجاری یک راهکار جدی است، خیلی از واحدهای خالی از سکنه در اختیار شخصیت‌های حقوقی همچون بانک‌ها و بسیاری از نهادها و موسسات هستند که اصلا در بازار اجاره ورودی ندارند که دولت باید به صورت ضربتی عرضه این‌ها را در کوتاه مدت دنبال کند.

مطلب پیشنهادی:  اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن، تکذیب شد

اجاره مسکن در تهران

 

این کارشناس مسکن افزود: در کنار عرضه مسکن استیجاری باید عرضه مسکن نیز از سوی دولت شکل گیرد و ابزارهای مالیاتی که تقاضاهای سرمایه را در بازار مسکن به وجود می‌آورند و منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شوند را دولت تصویب، اجرایی و عملیاتی کند که حداقل ابزارهایی را برای کنترل طرف عرضه داشته باشد.

بهرام بیضایی با تاکید بر ساماندهی واسطه‌گری در بازار مسکن، گفت: در شیوه فعلی بازار مسکن واسطه‌هایی از جمله بنگاه‌های املاک و خرد وجود دارند که تقریبا می‌توان گفت ۲۰۰ هزار واحد صنفی املاک وجود دارد که باید ساماندهی شوند و به سمت اپراتوری اجاره دهی یا خرید و فروش در حوزه املاک رفت تا دولت بتواند بر روی رفتارهای این اپراتورها اعمال نظارت کند.

این کارشناس مسکن ادامه داد: اگر شکل‌دهی شخصیت حقوقی این‌ اپراتورها به صورت واقعی سخت باشد، می‌توان از ابزارهای مجازی استفاده کرد، مثل اتفاقی که در حمل و نقل افتاد و به سمت اپراتوری در حمل و نقل رفتیم، در واقع با این اقدام واسطه‌گری بین عرضه و تقاضا حمل و نقل عمومی ایجاد شد که کاهش قیمت‌ها را به دنبال داشت و بهبود کیفیت خدمت رسانی اتفاق افتاد، حقیقتا این الگو می‌تواند در بازار مسکن اتفاق افتد و به سمت هوشمندسازی در بازار مسکن حرکت کرد.

مطالعه بیشتر: مطلب «آسیب های اجتماعی افزایش قیمت مسکن» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

محمد تقوی، مخترع اولین دزدگیر تلفنی

این اختراع در روزهایی که فقط تعداد محدودی از خانه‌ها صاحب تلفن ثابت بودند، اختراعی چشمگیر …