تأثیر قیمت مصالح بر پروژه‌های ساخت مسکن

0
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با توجه به تأثیر مستقیم قیمت سیمان بر بازار سایر مصالح، ازجمله بتن، ملات، بلوک سیمانی و … به نظر می‌رسد، اکنون بازار ساخت و ساز مسکن بیش از هر زمانی تحت تأثیر نرخ مصالح قرار دارد.
کاهش قیمت مصالح ساختمانی

به گزارش دلتا مگ به نقل از تجارت نیوز، بازار محصولات فولادی، به‌ویژه میلگرد هم چندان آرام نیست و در ابتدای سال شوک جدیدی به بازار وارد کرد. البته همچنان زمین مهم‌ترین نقش را در تعیین قیمت نهایی املاک و مسکن دارد، اما با توجه به رکود نسبی حاکم بر بخش زمین به نظر می‌رسد مصالح اکنون نقش بیشتری در حوزه راه و ساختمان دارند.

بازار جهانی هم دیگر نمی‌تواند آخرین یاور و منجی خرید و فروش سیمان در ایران باشد چرا که در طول دو سال گذشته قیمت مصالح تورم جدیدی در بخش ساختمان‌سازی کشورهای دیگر ایجاد کرد.

گفتنی است؛ قیمت سیمان تحت تأثیر بحران انرژی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و تورم جهانی مدت‌هاست روند رو به رشدی دارد. در ایران نیز روند صعودی نرخ سیمان از اواخر سال گذشته شروع شد و کماکان ادامه دارد. موضوعی که می‌تواند تأثیر مستقیم روی قیمت سایر مصالح و پیشبرد مهم‌ترین هدف عمرانی دولت، یعنی ساخت مسکن ملی بگذارد.

بازار ساخت و ساز مسکن

گرچه قیمت‌های اعلامی وزارت صمت با تغییر چندانی مواجه نبود، اما در بازار آزاد شرایط به گونه دیگری پیش می‌رود. طبق نرخ‌های اعلامی وزارت صمت هر پاکت ۵۰ کیلوگرمی سیمان خاکستری تیپ۲ بین ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد. هر پاکت خاکستری تیپ ۱-۳۲۵ نیز در بازه قیمتی ۱۹ هزار و ۹۰۰ تا ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

شرایط بازار اما متفاوت‌تر از نرخ‌های دستوری وزارت صمت است. طبق بررسی‌های انجام‌شده، اکنون قیمت سیمان سفید ساوه ۴۰ کیلویی در محدوده ۱۰۶ هزار تومان قرار دارد.

بهای سیمان سفید عرفان مدل SW01 پنج کیلویی نیز ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. نرخ سیمان سیاه اصفهان تیپ ۱ هم پاکتی ۴۶ هزار تومان اعلام شد. قیمت سیمان سفید رومولو دو کیلویی نیز ۲۰ هزار تومان است. همچنین پودر سیمان سفید مدل ss1  با وزن دو کیلوگرم را در بازار با پرداخت ۱۸ هزار تومان می‌توان خرید.

مطالعه بیشتر: مطلب «اجاره‌نشینی در ایران یک اجبار است نه یک انتخاب!» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

یک سوم کشور «بدمسکن» هستند

پیش از آخرین دوره جهش مسکن در سال ۹۷، مدیران وقت دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یک س…