جزئیات واگذاری مسکن اجاره‌ای ارزان

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شهرداری ۱۸۰ هزار واحد مسکونی برای اجاره به افراد مستضعف و دهک‌های پایین می‌سازد. این خبری است که تازگی شهرداری اعلام کرده و گفته است که این واحدها در محدوده شهری تهران ساخته می‌شود و برخلاف مسکن مهر در حومه شهر نیست.
واحد مسکونی برای اجاره
به گزارش دلتا مگ به نقل از اقتصاد آنلاین، مسکن اجتماعی بنا به گفته حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به زودی کلنگ می‌خورد. روابط عمومی شهرداری از قول صارمی گزارش داده است که شهرداری تهران بر اساس تبصره ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها که سال‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته بود، ملزم به تأمین مسکن برای دهک‌های پایین جامعه است و این نهاد تصمیم دارد تا ۴ سال آینده پروژه ساخت مسکن حمایتی را به سرانجام برساند.

صارمی در خصوص محل احداث مسکن استطاعت‌پذیر گفت: بخشی از این خانه‌ها که طبق تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و نهادهای مختلف اجرایی می‌شود، در جنوب شهر تهران از جمله مناطق ۱۸، ۹، ۲۱ و۴ و بخش دیگر نیز در زمین‌های ذخیره نوسازی شهر تهران واقع در منطقه۲۲ خواهد بود.

او البته توضیح داده است که این خانه‌ها در بافت فرسوده ساخته می‌شود. حمیدرضا صارمی در خصوص امضاء تفاهم‌نامه شهرداری تهران با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی در شهرتهران، گفت: این تفاهم‌نامه بر مبنای قانون جهش مسکن که مهرماه امسال توسط دولت ابلاغ شد و بخشی از سیاست‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران است، امضاء شد که بر اساس آن، هفته آینده کلنگ احداث ۴۵۰۰ واحد مسکونی به زمین زده می‌شود.

او تاکید کرده است: اکنون اقدامات لازم برای احداث سالانه حداقل ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران آغاز شده است که با ساخت ۳۰ درصد آن، شاهد مشارکت خود مردم و تاثیر آن بر بازار مسکن و اجاره خواهیم بود.

واحد مسکونی برای اجاره

ایرج رهبر، نایب رییس کانون انبوه‌سازان تهران درباره جزییات ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی توسط شهرداری توضیح می دهد که احتمالا این واحدها در قالب پروژه مسکن حمایتی ساخته و تحویل داده می شود. زیرا ارگان‌های مختلف زمین‌هایی در اختیار دارند و دولت آنها را موظف کرده است که این زمین‌ها را برای ساخت مسکن حمایتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و به همین دلیل هر ارگانی مانند بنیاد مستضعفان، شهرداری و امثال آن خودشان متولی شوند و  اقدام به ساخت کنند.

مطلب پیشنهادی:  اختصاص4هزار میلیارد برای احداث مسکن

اما سعید آسویار، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با اشاره به اینکه پیش از این بنا بود شهرداری مسکن اجتماعی ساخته و آن را به افراد بی‌بضاعت اجاره دهد، این موضوع را به ساخت مسکن اجتماعی مربوط می‌داند و می‌گوید: مسکنی که شهرداری وعده ساخت آن را داده است، مسکن اجتماعی است و این واحدهای مسکونی به صورت موقت در اختیار خانواده‌های کم بضاعت قرار می‌گیرد.

او در ادامه افزود: قیمت اجاره این ساختمان‌ها بر اساس پایین‌ترین نرخی است که کارشناسان دادگستری تعیین می‌کنند و البته این واحدهای مسکونی در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد و شهرداری‌ها در بسیاری از کشورهای اروپایی این کار را انجام می‌دهند که بیشتر بحث فرهنگی و کمک به خانواده‌های آسیب‌پذیر دارد. هر چند که من فکر نمی‌کنم شهرداری توانایی ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکن اجاره‌ای را تا سال آینده داشته باشد و قول می‌دهم که حتی جواز این ۱۸۰ هزار واحد نیز تا سال آینده آماده نمی‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «خریداران واقعی مسکن در انتظار نتیجه مذاکرات وین» را در دلتا مگ بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …