ساخت مسکن مهر به روایت آمار

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس صورت مالی شرکت عمران شهرهای جدید کشور منتهی به اسفند ماه سال 1399، 19 شهر جدید بر اساس مکان‌یابی متعلق به دولت‌های گذشته در طرح مسکن مهر هدف ساخت و ساز قرار گرفت.
پروژه مسکن مهر

به گزارش دلتا مگ به نقل از فارس، مجموع واحدهای ساخته شده مسکن مهر در 19 شهر جدید 403 هزار 99 واحد مسکونی است که 92 درصد از آن‌ها در مدل اجاره زمین 99 ساله و 8 درصد باقی‌مانده به صورت خود مالکی ساخته شده است.

بر اساس آمار مذکور، 232 هزار 402 مسکن معادل 60 درصد از کل مسکن مهرهای ساخته شده در شهر جدید در شهرهای پرند، پردیس، هشتگرد و اندیشه اطراف پایتخت ساخته شده است.

بر این اساس 3 شهر جدید، ایوان‌کی، رامشار و علوی کمتر از 1000 واحد مسکونی در خود جای داده است که از این شهرها، شهر جدید علوی با 100 واحد مسکونی کمترین میزان مسکن مهر را در میان شهرهای جدید به خود اختصاص داده است.

طرح مسکن مهر

منابع مالی ساخت طرح مسکن مهر

منابع مالی صرف شده در ساخت مسکن مهر 11 هزار و 642 میلیارد تومان بوده است که توسط نظام بانکی در قالب تسهیلات ساخت مسکن به پروژه‌ها تزریق شده است، علاوه بر این در حال حاضر 6 هزار 580 میلیارد تومان نیز از محل آورده مردمی صرف ساخت و ساز پروژه‎‌های مسکن مهر واقع در شهرهای جدید شده است.

بر این اساس از مجموع منابع تسهیلات و آورده مردمی 18 هزار و 223 میلیارد تومان به پروژه‌های ساخت مسکن در شهرهای جدید تزریق شده و 17 هزار 795 میلیارد تومان نیز در قالب بخش‌های مجزا بر اساس پیشرفت کاری به سازندگان پروژه پرداخت شده است.

هزینه ساخت هر واحد مسکن مهر

بر اساس آمار بیشترین پرداخت صورت گرفته در شهرهای جدید متعلق به پردیس است که در این شهر جدید 5 هزار 943 میلیارد تومان به سازندگان پرداخت شده است. به عبارت دیگر در شهر جدید پردیس تاکنون به ازای هر واحد مسکونی 71.5 میلیون تومان به حساب سازندگان مسکن مهر واریز شده است.

این آمار به طور میانگین برای هر واحد مسکونی شهر جدید در کشور 44 میلیون و 100 هزار تومان برآورد می‌شود.

این آمار در شهر جدید امیرکبیر در بیشترین حال به 86 میلیون 800 هزار تومان به ازای هر واحد مسکونی رسیده است و در کمترین آمار نیز در شیرین شهر به 15 میلیون و 700 هزار تومان به ازای هر واحد مسکونی ثبت شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «مذاکرات ۱+۴ تاثیر مثبتی بر بازار مسکن خواهد داشت» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

تلاش دولت برای کنترل بازار اجاره بها

جلسه سامان‌دهی بازار اجاره مسکن روز گذشته به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و پیشنها…