امکان ثبت نام زنان مطلقه در مسکن ملی وجود دارد؟

1
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه‌ و شهرسازی اعلام کرد که زنان مطلقه منعی برای ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن ندارند. این خبر مهمی است که در جزئیات مصوبه این طرح ذکر شده است.
وام برای زنان مطلقه

به گزارش دلتامگ به نقل از تسنیم، در حال حاضر بسیاری از بانوان مجرد این ابهام برایشان وجود دارد که با چه شرایطی امکان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن را خواهند داشت؟ آیا امکان ثبت نام وام برای زنان مطلقه در طرح نهضت ملی مسکن وجود دارد؟ و یا اینکه کدام بانک به زنان مطلقه وام میدهد؟

جزئیات ثبت نام مسکن زنان بالای 35 سال

پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است: خانم‌های بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال می‌توانند نسبت به ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن اقدام کنند. همانطور که می‌‌دانید برای ثبت نام در این طرح باید سابقه سکونت پنج‌ ساله را در شهر مورد تقاضای خود داشته باشید.

وام برای زنان مطلقه

شرایط ثبت‌نام وام  مسکن 1401

در این طرح امکان ثبت‌نام مسکن ملی زنان مجرد بالای 35 سال تا ۴۵ سال وجود دارد، اما با این شرط که قبل از واگذاری زمین، اقدام به ازدواج کرده باشند. البته زنان خودسرپرست، زنان مطلقه و نخبگان علمی با معرفی بنیاد نخبگان و بیماران خاص با معرفی از وزارت بهداشت نیاز به ارائه شرط تاهل ندارند.

شرایط ثبتنام وام برای زنان مطلقه چگونه است؟

اگر تاکنون به هر دلیلی متقاضیان موفق به ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن نشده‌اند، سامانه نهضت ملی مسکن مجددا برای ثبت نام باز خواهد شد و لازم به ذکر است که برای ثبت‌نام زنان مطلقه در طرح نهضت ملی مسکن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

همچنین قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار تنها متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک عمل است.

زنان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی می‌شوند و آن‌ها نیز بدون ملاک سن، می‌توانند ثبت‌نام کنند.

وام برای زنان مطلقه

آیا طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن متفاوت است؟

طرح اقدام ملی مسکن و طرح نهضت ملی مسکن امروز هیچ‌گونه تفاوتی با هم ندارند. براساس مصوبه دریافتی از شورای‌عالی مسکن این دو طرح کاملا شبیه به هم هستند و در دسته طرح‌های حمایتی مسکن قرار می‌گیرند. تسهیلات این دو طرح کاملا مشابه به هم است و تمامی امکانات حمایتی موجود در طرح‌های حمایتی مسکن شامل طرح اقدام ملی نیز می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  وضعیت نابسامان در بازار مسکن

شرایط کمیته امداد برای زنان مطلقه سال ۱۴۰۱

بهادری جهرمی: وزارت کار موظف به صدور ضمانت‌نامه تسهیلات اشتغال زنان سرپرست خانوار دهک‌‎های 1 تا 5 درآمدی، تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به معرفی ضامن غیر به بانک‌های عامل، شده‌است.
همچنین تقویت منابع قرض‌الحسنه به منظور ایجاد توان و امکانات برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به جامعه هدف و احراز صلاحیت متقاضیان مبنی بر تعیین دهک درآمدی، قرار داشتن در دهک‌های 1 تا 5، و سرپرست خانوار بودن به استناد اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان، از دیگر اقدامات این وزارتخانه در اجرای طرح مصوب دولت خواهد بود.

وام برای زنان مطلقه

وام مسکن کمیته امداد برای زنان مطلقه و زنان سرپرست خانوار

نرجس خاتون اسعدی سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی، در خصوص ودیعه مسکن به زنان سرپرست خانوار و ثبت نام وام کمیته امداد برای زنان مطلقه اظهار کرد: گزارش مددکاری ملاک نیازمندی خانواده است و برای پرداخت وام زنان سرپرست خانوار 1401 و زنان مطلقه، شرط لازم این است که آن‌ها باید از خانواده پرجمعیت باشند. با وجود پیگیری‌های مکرر برای تصویب سرانه ودیعه مسکن بانوان سرپرست خانوار به میزان ۱۰۰ میلیون تومان، در دستورالعمل جامع مالی سازمان مبلغ ۲۴ میلیون تومان درج شده‌ است.

اسعدی افزود : ودیعه مسکن پرداخت شده به جامعه هدف دفتر، بلاعوض‌ بوده و فاقد سود بانکی است. اکنون ۲۵۸ هزار و ۸۰۰ خانوار تحت پوشش این دفتر هستند و حدود ۶ هزار خانوار ثبت‌شده در سامانه سازمان در صف نوبت دریافت مستمری قرار دارند که مقدمات اولیه جذب آنان انجام شده‌ است. حدود ۹۷ درصد از خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش و ثبت‌شده در سامانه از مستمری ماهیانه برخوردار هستند.

مطالعه بیشتر: « تفاوت دو طرح مسکن دولتی در چیست؟ »

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

یک نظر

  1. سعیده

    25 فروردین 1401 در 10:34 ب.ظ

    سلام.زنه مطلقه ۲۷ سالمه..خونه ندارم هیچی ندارم..سربار پدر مادر پیرم هستم ک اونام خونه ندارن…کمیته امدادهم منو ثبت نام نمیکنه میگه چون کارگر کارخانه هستی وبهت حقوق میدن جزو نیازمندان نیستی…خدا شاهده هیچکسم نمیاد منو بگیره خلاص شم..من چه خاکی کنم تو سرم..شبی نیس ک ب خودکشی فکر نکنم..توروخدا اگر مسّولی صدای منو میشنوه یکاری برام بکنه….۰۹۰۵۰۸۹۹۲۳۲

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

محمد تقوی، مخترع اولین دزدگیر تلفنی

این اختراع در روزهایی که فقط تعداد محدودی از خانه‌ها صاحب تلفن ثابت بودند، اختراعی چشمگیر …