نکات حقوقی و مهم برای خرید ملک ورثه‌‌ ای

0
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای خرید یک ملک ورثه‌ای در وهله اول لازم است بدانید ورثه مالک چه کسانی هستند و به عبارت دیگر شما با چه کسانی طرف هستید؟
خرید ملک ورثه‎ ای

برای خرید ملک ورثه‎ ای باید رضایت تمام وراث را داشته باشید و هیچ مخالفی در این زمینه نباشد. زمانی که مالک ملکی فوت می‌کند، طبق قانون، ملک به وراث وی انتقال می‌‎یابد. در این مواقع به این ملک، ملک ورثه‌ای می‌گویند. همراه دلتامگ باشید.

ملک موروثی یا ملک ورثه‌ای چیست؟

املاک موروثی در واقع املاکی هستند که صاحب آن فوت کرده و مطابق با قوانین و مقررات، به وراث متوفی رسیده است. در صورتی که بیش از یک ورثه وجود داشته باشد، وراث نسبت به اموال به جای مانده از فرد فوت شده مالکیت مشاع دارند.

نکات مهم در خرید ملک ورثه‎ ای

  • مشخص بودن صاحب ملک ورثه ای
  • گواهی انحصار وراثت
  • بررسی وراث صغیر یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای خرید ملک ورثه‎ ای است.
  • بررسی وصیت نامه متوفی
  • بررسی وکالت نامه ملک ورثه ای
  • موافقت همه وراث

نکات مهم در خرید ملک ورثه‎ ای

در خرید ملک ورثه‎ ای لازم است به یک سری نکات توجه داشته باشید که عبارتند از:

بررسی گواهی انحصار وراثت

برای خرید یک ملک ورثه‌ ای در وهله اول لازم است بدانید ورثه مالک چه کسانی هستند و به عبارت دیگر شما با چه کسانی طرف هستید؟
بدین منظور، قبل از خرید ملک، از ورثه بخواهید گواهی انحصار وراثت را به شما نشان دهند و شما نیز حتماً یک کپی از آن بگیرید.

مطمئن شوید که ملک متعلق به متوفی است

مسلماً در صورتی شما می‌توانید ملکی را از ورثه خریداری کنید که متعلق و به نام مالک فوت شده باشد و نه شخص دیگر. بنابراین برای اطمینان لازم است خریدار، سند ملک را ملاحظه کند تا در این خصوص شبه‌ای وجود نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی:  شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

اطمینان از رضایت همه وارثان برای فروش ملک

شما در صورتی می‌توانید یک ملک ورثه‌‌ای که بین چند ورثه تقسیم شده است را خریداری کنید که همه آن‌ها به فروش ملک راضی باشند؛ در غیراینصورت، حتی اگر همه ورثه به فروش ملک راضی باشند و حتی یک نفر راضی نباشد، نمی‌توان ملک را خریداری کرد.

بررسی گواهی انحصار وراثت

بررسی قیم‌نامه در صورت وجود ورثه صغیر در میان وراث

در صورتی که در میان وراث متوفی ورثه صغیری وجود داشته باشد، می‌بایست برای او قیم تعیین شده باشد؛ زیرا خود صغیر نمی‌تواند طرف معامله ملک ورثه‌ای شما واقع شود. بنابراین، چنانچه در گواهی انحصار وراثتی که از ورثه گرفتید، نام صغیری وجود دارد حتما قیم‌نامه او را بررسی کنید.

اطمینان از نبود وصیت‌نامه

در صورتی که تمام یا بخشی از ملک ورثه ای طبق وصیت به کسی واگذار شده است، شما باید ملک را از آن شخص خریداری کنید و یا در صورتی که بخشی از ملک به موجب وصیت به او منتقل شده باشد او هم باید هنگام معامله حضور داشته باشد.

تعداد کلمات مطلب: 431

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب پرداخت‌ نکردن اقساط مهریه چیست؟

همان‌طور که بیان کردیم مهریه حق زن است و درصورتی که آن را مطالبه کند، مرد باید اقدام به پر…