ورود زنان به‌ این جزیره مرموز ممنوع!

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پهنه خلیج فارس جزایر متعددی برای گردشگری دریایی دارد. در بین این جزایر، جزیره سیری سرزمین غزال‌ها از دورترین‌هاست. سفر به دنیای ناشناخته بر پهنه آب‌های خلیج فارس تماشایی است.

سیری نام جزیره‌ای در خلیج فارس است که زنان به هیچ عنوان اجازه ورود به آن را ندارند. اما دلیل آن چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم با جزیره سیری آشنا شویم و از رمز و رازهای تمام نشدنی آن برایتان صحبت کنیم. با دلتامگ همراه باشید.

جزیره سیری

جزیره سیری کجاست و نزدیک به چه جزایری است؟

سیری نام جزیره‌ای ذوزنقه‌ای شکل در هرمزگان و در ۷۲ کیلومتری بندرلنگه است. این ذوزنقه به نسبت کوچک در قسمت شمال غربی جزیره ابوموسی، در پهنه نیلگون خلیج فارس جاخوش کرده است.

جزیره سیری از جنس مرجان است و تنها ساکنانش کارکنان صنعت نفت و یگان‌های نظامی هستند.

جزیره سیری در ۲۷ کیلومتری غرب ابوموسی قرار دارد و همین مسئله باعث می‌شود تا کسانی که جزیره‌های اطراف سیری را برای سفر انتخاب می‌کنند، سفر یک روزه به جزیره سیری را از دست ندهند. این جزیره زیبا فقط ۱۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و برای بازدید از آن، تنها یک روز زمان لازم است.

سیری

جالب است بدانید نام این جزیره به فارسی راز بوده اما به دلیل سکونت افراد عرب‌زبان آن منطقه، چنین نامی بر روی آن قرار گرفته است.

این جزیره هیچ‌گونه پستی و بلندی ندارد و سطح نسبتا صاف آن، نظر بسیاری از مسافران را به خود جلب می‌کند. تصور کنید وارد جزیره‌ای می‌شوید که روی آن هیچ‌گونه تپه و ارتفاعی وجود ندارد و تا چشم کار می‌کند، سطح نسبتا صافی می‌بینید. به طوری‌ که مرتفع‌ترین نقطه جزیره سیری، فقط ۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.جزیره سیری کجاست

چرا این جزیره را پر رمز و راز می‌دانند؟

دلیل این که این جزیره را پر رمز و راز می‌دانند، این است که زنان نمی‌توانند وارد این جزیره شوند! شاید برایتان سوال باشد که آیا افراد ساکن در این منطقه مانع ورود زنان می‌شوند؟ پاسخ منفی است. در این جزیره هیچ سکونت مستقلی وجود ندارد و تنها کسانی که در سکوهای نفتی این منطقه کار می‌کنند و نیروهای نظامی، در این منطقه سکونت دارند.

مطلب پیشنهادی:  با شلوار دمپا گشاد چه کفشی بپوشیم؟

لازم است بدانید دمای هوا در جزیره سیری به طور میانگین ۴۵ درجه سانتی‌گراد و رطوبت هوا در این جزیره به طور میانگین ۹۰ درصد است.

خلیج فارس

به دلیل شرایط زندگی بسیار سخت در این منطقه از نظر آب‌ و هوایی، زندگی در این جزیره بسیار سخت است و قطعا افرادی که تحمل زیادی ندارند، نمی‌توانند در آن دوام بیاورند.

البته با توجه به این که چنین آب‌ و هوایی می‌تواند باعث ایجاد مشکل برای زنان شود، ورود زنان به این منطقه به غیر از تعطیلات نوروز به صورت رسمی ممنوع است.

دیدنی های ایران

نبض حیات در جزیره ذوزنقه‌ای

شاید انسان‌ها تحمل آب و هوای گرم و نامطلوب این جزیره را نداشته باشند، اما جاندارانی هستند که به این شرایط دشوار خو گرفته‌اند و در امنیت و فراغت به دور از دست صیادان در این جزیره اسرارآمیز و ثروتمند به زندگی خود ادامه می‌دهند.

گله‌های آهو، چندین لاک‌پشت دریایی کمیاب، برخی از انواع مرغان دریایی، زاغ‌های سیاه، مرغ‌های مینا وحشی و گربه‌هایی که نژادشان ترکیبی از نژاد گربه ایرانی و گربه سیامی است، در حال بقا هستند.

جزیره پر رمز و راز سیری

جزیره سیری بر فراز مخزنی بزرگ و غنی از نفت قرار گرفته است. این جزیره خشن و درعین حال زیبا گنجینه ارزنده ایران زمین است. جزیره سیری در اطراف سایر جزایر خلیج فارس قرار دارد، بنابراین می‌توانید برای سفر خود جوری برنامه‌ریزی کنید که به یک یا چند جزیره دیگر هم سر بزنید.

تعداد کلمات مطلب: 539

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی

همچنین بخوانید

درمان ریزش مو با تخم‌مرغ

درمان ریزش مو با تخم‌مرغ یکی از روش‌های طبیعی و قدیمی است که به دلیل داشتن مواد مغذی و پرو…