12 روش مؤثر برای خلاص‌شدن از شر افکار و احساسات منفی

3
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
افکار و احساسات منفی بر روی زندگی تأثیر بسیاری می‌گذارد و این باعث می‌شود تا به سمت رشد گام برنداریم و درجا بزنیم.
افکار و احساسات منفی

با وجود افکار و احساسات منفی و بد، بدن حالت دفاعی پیدا می‌کند. قطعاً باید سعی کنید به‌محض حمله چنین افکاری، چندین نفس عمیق بکشید و کلمات آرامش‌بخش بگویید. پس از چندین بار تکرار، به‌مرورزمان این عادت شما خواهد شد. این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا از شر افکار منفی خلاص شوید، پس با دلتامگ همراه باشید.

با 12 روش مؤثر افکار و احساسات منفی را از خود دور کنید

احساسات منفی قطعاً آزاردهنده هستند و باعث ازدست‌رفتن بسیاری از عوامل موفقیت در زندگی شخصی و اجتماعی می‌شوند. در ادامه راه‌حل‌هایی را برای رهایی از احساسات منفی و نزدیک‌شدن به موفقیت به شما معرفی می‌کنیم:

تنفس صحیح و عمیق

وقتی افکار منفی به سراغ شما می‌آیند، نفس آهسته اولین قدم است. هر کار دیگری انجام می‌دهید، کنترل را به دست بگیرید. حتی می‌توانید یک صحنه آرامش‌بخش را تجسم کنید. هرچه توانایی خود را برای انجام چنین تجسم‌هایی افزایش دهید، آرامش سریع‌تر به شما باز خواهد گشت.

دوست‌داشتن خود

دوست‌داشتن خود باعث می‌شود از احساسات منفی خارج شوید و خود را بیشتر از همیشه دوست داشته باشید و سعی کنید با موفقیت‌های کوچک خود خوشحال شوید و برای خود هدیه بگیرید.

نوشتن احساسات

یکی از قوی‌ترین راه‌ها برای غلبه بر احساسات ناخوشایند این است که آنها را از ذهن خود دور کنید که نوشتن می‌تواند در این مورد کمک کند.

افکار و احساسات منفی

نکات مثبت را پیدا کنید

سعی کنید ناامیدی‌ها را کنار بگذارید و از تجربیات خود به دنبال چیزهای مثبت و خوب باشید و روی آنها تمرکز کنید و از هر شکستی، درس بگیرید و در فکر آن باشید که از این درس چگونه در آینده استفاده کنید.

خودت را رها نکنید

گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با احساسات منفی این است که با خودتان مهربان باشید و کاری کنید که ارزش واقعی شما را حفظ کند. باید بهترین عکس‌العمل را داشته باشید تا احساسات منفی از شما دور شود.

احساسات خود را کنترل کرده و بپذیرید

تا زمانی که دیگران را به‌خاطر اشتباهات و احساسات منفی خود سرزنش می‌کنید، خود را ناتوان می‌کنید و اجازه تغییر را به خود نمی‌دهید. تغییر این رفتار و کنترل احساسات به دفع افکار منفی کمک زیادی می‌کند.

افکار و احساسات منفی

انجام کارهای ساده و درعین‌حال مناسب

اگر از کسی عصبانی یا ناامید هستید، می‌توانید با او تماس بگیرید یا با او ملاقات کنید و مشکلات خود را حل کنید. اغلب اوقات با انجام کارهای ساده‌ای ازاین‌دست می‌توانید از شر احساسات بد و منفی خلاص شوید و از بدتر شدن مشکل جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی:  مردان نمکی زنجان، شوکه‌کننده‌ترین کشف باستانی ایران! + ویدیو

صمیمی بودن با یکی از دوستان یا اعضای خانواده

مهم‌ترین قدم این است که بر احساسات منفی خود غلبه کنید و سپس حتماً یک فرد نزدیک و مورداعتماد را در نظر بگیرید تا با شما صحبت کند و احساسات شما را درک کند و با شما همدردی کند؛ زیرا اگر با مقاومت و مخالفت روبرو شوید به‌سختی قادر به انجام این کار خواهید بود.

احساسات بر شما غلبه می‌کنند

اجازه ندهید احساساتتان بر شما غلبه کند و وحشت نکنید و واکنش ناگهانی نشان ندهید. برای اولین قدم کمی به عقب برگردید، موضوع را بررسی کنید و این بار منطقی‌تر قضاوت کنید و حتماً سعی کنید احساسات مثبت را جایگزین کنید.

افکار و احساسات منفی

از محرک‌ها دوری کنید

اگر افراد یا چیزهایی هستند که معمولاً شما را تحریک می‌کنند، تاحدامکان از آنها دوری کنید. همه ما روزانه به‌اندازه کافی استرس داریم، بودن در کنار افرادی که ما را تحریک می‌کنند به آن می‌افزاید و احساسات منفی را دوچندان می‌کند.

حس شوخ‌طبعی را افزایش دهید

شوخ‌طبعی باعث ایجاد حس خوب و مثبت هم در شما و هم در اطرافیانتان می‌گردد و باعث می‌شود افکار و اتفاقات منفی از شما دور شود و همچنین افراد زیادی تمایل دارند در کنار شما باشند.

ورزش و رژیم غذایی سالم

ورزش شما را از افکار و احساسات منفی دور می‌کند. ترشح اندورفین در مغز را افزایش می‌دهد و استرس و فشار را تا حد زیادی کاهش می‌دهد؛ بنابراین بهتر است حداقل سه بار در هفته ورزش را در برنامه خود قرار دهید تا به‌تدریج احساسات بد و منفی از شما دور شود. شما همچنین باید یک رژیم غذایی سالم و مناسب می‌توانید به بدن و روح خود در کنار هم کمک کنید.

سخن پایانی

اولین قدم برای رهایی از افکار و احساسات منفی این است که مسئولیت اعمال خود را بپذیرید و بدانید که احساسات تنها متعلق به شماست و باید سعی کنید خود را از منفی‌گرایی و بدی‌ها رها کنید.

3 دیدگاه

 1. ناشناس

  24 بهمن 1402 در 11:42 ب.ظ

  خیلی خوب است.

  پاسخ

 2. ناشناس

  25 بهمن 1402 در 10:44 ب.ظ

  عالی وبی نظراست.

  پاسخ

 3. خوزستانی

  29 بهمن 1402 در 7:48 ق.ظ

  خوبه 👍

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

خرید ملک در فرانسه

با توجه به جذابیت‌های استثنایی، خرید ملک در فرانسه نه تنها یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری …