پرپشت شدن برگ گیاهان تنها با رعایت 4 نکته

0
23
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر برگ گیاه شما ضعیف است و دیگر زیبایی اولیه را ندارد، برای حل مشکل این مطلب را از دست ندهید.
رشد سریع گیاهان

وجود گل و گیاه خصوصا در محیط آپارتمان باعث می‌شود حس طراوت و شادابی در خانه جریان داشته باشد؛ اما این حس زمانی موثر واقع می‌شود که گیاهان ما شادابی داشته باشند. بسیاری از ما که به نگهداری گیاهان علاقه داریم، پر پشت شدن برگ گیاهان جزو دغدغه‌های ما به شمار می‌آید؛ اگر گیاه شما ضعیف است و از برگ‌های کمی برخوردار است، در این مطلب از دلتامگ با ما همراه باشید تا عوامل موثر بر رشد سریع گیاهان را با هم بررسی کنیم.

برای رشد سریع گیاهان چه باید کرد؟

گیاهی با برگ‌های کم نه تنها زیبایی به خانه شما نمی‌بخشد بلکه باعث دلسرد شدن از نگهداری آن نیز می‌شود. به همین دلیل برای حل این مشکل شما باید عوامل موثر در رشد سریع گیاه را بررسی کنید تا با رعایت آن‌ها بتوانید گیاهان زیبایی داشته باشید.

ایجاد نور مناسب برای رشد سریع گیاهان

ایجاد نور مناسب برای رشد سریع گیاهان

مهم‌ترین عاملی که باید در نگهداری گیاهان به آن توجه داشت، نور خورشید است؛ لازم به ذکر است که همه گیاهان حتی گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم نوری، برای رشد به مقداری نور خورشید نیاز دارند. در نتیجه عملکرد گل زمانی بهتر می‌شود که نور موردنیاز خود را دریافت کند.

بنابراین برای رشد سریع گیاهان آپارتمانی و پرپشت شدن برگ‌ها، لازم است آن‌ها را در مکانی قرار دهید که نور کافی را دریافت کنند؛ به عبارت دیگر گیاهان قادر هستند با ما صحبت کنند، به این شکل که گیاهان با برگ ضعیف به ما می‌گویند که به یک منبع نور نیاز دارند.

ایجاد نور مناسب برای رشد سریع گیاهان

آبیاری مناسب

کمبود آب و یا آبیاری نامناسب به گیاه می‌تواند رشد سریع گیاهان را به تعویق بیندازد. کمبود آب در گیاه باعث کوچک ماندن و لول شدن برگ‌ها می‌شود. درباره اکثر گیاهان بهتر است اجازه دهید که خاک بین نوبت‌های آب‌دهی کمی خشک شود؛ البته این موضوع در مورد گیاهان مختلف متفاوت است.

برای مثال ممکن است یک گیاه نیاز داشته باشد که خاکش کاملا خشک شود ولی گیاه دیگر ترجیح دهد خاکش همیشه مرطوب باشد. برای چک کردن میزان خشک شدن خاک می‌توانید از دو روش استفاده کنید. در روش اول برای مشخص شدن میزان خشک بودن خاک گیاه می‌توانید، انگشت خود را درون خاک فرو ببرید، در این صورت میزان رطوبت خاک مشخص می‌شود و در روش دوم، با بلند کردن گلدان و سنجیدن وزن آن مرطوب بودن خاک گلدان را تشخیص دهید.

مطلب پیشنهادی:  جوانسازی پوست با خیار

آبیاری مناسب برای رشد سریع گیاه

هرس کردن برای کمک به رشد سریع گیاهان

گاهی اوقات برای پرپشت شدن برگ گیاهان، بهتر است برگ‌های آن‌ها را هرس کرد؛ اینگونه علاوه بر اینکه نکات مربوط به سلامت گیاه رعایت می‌شود بلکه پرپشت‌تر نیز به نظر می‌رسد.

هرس کردن گیاهان باعث می‌شود تا انرژی در وسط پایه گیاه متمرکز شده و به طرفین آن هدایت نشود؛ بنابراین شما می‌توانید در فصل بهار و تابستان شاخه‌های کناری گیاه را هرس کنید تا ظاهر آن متراکم و یا فشرده‌تر به نظر برسد.

هرس کردن درختان برای رشد سریع گیاه

انتخاب بهترین کود برای رشد سریع گیاهان

شرایط مناسب محیطی نقش کلیدی در پر برگ شدن و رشد سریع گیاهان آپارتمانی دارد؛ اما بعد از گذشت زمان و کاهش مواد غذایی درون خاک برای تولید برگ سالم با سایز مناسب نیاز به کوددهی و تغذیه منظم است. بنابراین با توجه به نوع گیاه کود مناسب آن را تهیه نمایید.

آب تخم مرغ، معجون برای رشد گیاهان

پوسته تخم‌مرغ سرشار از املاح معدنی است و وقتی در آب پخته می‌شود این املاح به آب انتقال پیدا می‌کند؛ در نتیجه اگر به دنبال راحی برای رشد سریع گیاهان خود هستید، بهتر است از این آب مقداری بردارید و وقتی خنک شد برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.

نحوه آبیاری گل ها در مسافرت

دغدغه بسیاری از ما هنگام مسافرت آبیاری گیاهان است؛ برای حل این مشکل یک راه‌حل بسیار ساده وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم؛ در ابتدا لازم است که گلدان‌ها را به خوبی آبیاری کنید و بعد آن‌ها را بدون زیرگلدانی در یک تشت آب قرار دهید؛ اینگونه در مدتی که در خانه حضور ندارید نیز خیالتان بابت آبیاری گیاهان راحت است.

تعداد کلمات مطلب: 648

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات خانه‌داری

همچنین بخوانید

درمان ریزش مو با آب پیاز

درمان ریزش مو با آب پیاز از آن موضوعاتی است که شاید باورش برای همه سخت باشد. همه ما کم‌وبی…