احتمال کاهش 15 درصدی قیمت مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: بازار مسکن باید تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند.
کاهش قیمت مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حسام الدین عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار مسکن با رکود زیادی مواجه است، گفت: از آنجایی که در سال‌های گذشته قیمت مسکن در کشور به ویژه تهران جهشی و بیش از حد انتظار بود در شرایط کنونی با رکود سنگینی مواجه شده و تورم‌های کنونی هم تاثیر چندانی بر قیمت مسکن ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: کمتر از 20 درصد قیمت تمام شده مسکن، مربوط به مصالح ساختمانی است. از سوی دیگر جهش قیمت مسکن در دو سال گذشته به قدری بوده است که هر چقدر هم قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده باشد، نمی‌تواند قیمت ملک را بالا ببرد.

رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: در شرایط کنونی بسیاری از سازنده‌ها قیمت واحدهای مسکونی را بسیار بالا اعلام کرده‌اند، به همین دلیل در ماه‌های گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد معاملات به شدت کاهش یافته است و اگر سازنده‌ها تعدیل در قیمت ایجاد نکنند رکود عمیق‌تر خواهد شد. اما به طور قطع اگر معاملات رونق بگیرد هم سرمایه در گردش سازنده‌ها بیشتر می‌شود و وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

کاهش قیمت مسکن

پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان سال

عقبایی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که بازار مسکن تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار مسکن دارای حباب است و نمی‌توان میزان حباب آن را به صورت دقیق اعلام کرد، زیرا در مناطق بالای شهر حباب بیشتری دارد و هر چقدر به سمت مناطق پایین شهر و شهرستان‌ها برویم میزان حباب مسکن کاهش پیدا می‌کند و ریسک معاملات هم پایین می‌آید.

مطلب پیشنهادی:  خیابان قائم مقام و امکانات آن

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه دولت جدید برنامه‌های خوبی را برای بخش مسکن دارد، گفت: به طور قطع اگر ساخت یک میلیون مسکن در کشور اجرایی شود، می‌تواند در تعادل عرضه و تقاضا موثر باشد.

او درباره تاثیر ساخت مسکن ملی بر وضعیت بازار در آینده گفت: اجرای هر گونه طرحی که منجر به تولید و عرضه بیشتر مسکن در کشور شود، می‌تواند در کاهش قیمت هم موثر باشد؛ چراکه سالانه حدود 600 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که به همین میزان تقاضای واقعی مسکن ایجاد می‌کند و نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «پیش بینی بازار مسکن در دولت آینده» در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 382

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …