چرا تنور «بازار مسکن» گرم نشد؟

1
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش حجم معاملات در ماه گذشته به واسطه همزمانی با ایام برگزاری مهم‌ترین انتخابات کشور سبب شد، این گمانه در میان برخی از فعالان بازار شکل بگیرد که پایان فصل رکود مسکن فرا رسیده و تنور معاملات مسکن رفته رفته قرار است، گرم‌تر شود.
رکود مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، تحقیقات میدانی از واسطه‌های ملکی چنین گمانه‌ای را تایید نمی‌کند. یک گروه از خریداران مسکن که ترجیح می‌دادند ریسک مربوط به نتیجه انتخابات را از مجموعه ریسک‌هایی که متوجه خرید ملکی آنهاست، حذف کنند، تصمیم گرفتند در ماه منتهی به انتخابات صرف‌نظر از اینکه نتیجه چه خواهد شد، خرید خود را که عمدتا مصرفی از نوع تبدیل به احسن بود انجام دهند.

این تصمیم سبب شد حجم معاملات مسکن در تهران طی خرداد افزایش محسوسی پیدا کند، اما این افزایش در حدی نبود که بتواند زنگ اعلان خروج ملک از رکود را به صدا درآورد.

چه تعداد معامله در رکود مسکن انجام شد؟

در خردادماه حدود 5 هزار آپارتمان مسکونی در شهر تهران مورد معامله قرار گرفته که بخشی از این املاک توسط متقاضیان تبدیل به احسن خریداری شدند و بخش اندکی نیز مربوط به خریداران سرمایه‌ای بود که تلاش کردند در موقعیتی که به لحاظ توقف رشد قیمت، «مناسب» تشخیص دادند، ملکی که پیش‌تر به قصد سرمایه‌گذاری در محله‌‌های کم‌برخوردار تهران یا در حومه خریده بودند را به آپارتمان در موقعیت محلی بهتری تبدیل کنند.

رکود مسکن

البته این معاملات صرفا توانست نبض بازار مسکن را احیا کند و حجم خرید و فروش را به حداقل استاندارد دوره رکود مسکن برساند.

با این حال واسطه‌های ملکی می‌گویند دامنه افزایش تقاضای خرید و فروش ملک به لحاظ زمانی محدود بود و در اواسط تیر ماه اوضاع بازار مسکن به لحاظ انجماد معاملاتی به شرایط قبل از خرداد بازگشته است و چندان خبری از متقاضیانی که قصد جدی برای خرید ملک داشته باشند، نیست.

این موضوع در حالی است که بر اساس تورم نقطه به نقطه مسکن در بهار 1400 به بالاترین میزان خود در 5 سال اخیر رسید اما رشد فصلی شاخص قیمت مسیری نزولی را اتخاذ کرده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «چرا بازار مسکن در رکود است؟» را در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

اگر خانه ندارید بخوانید

برای استارت پروژه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی به دن…