وام مسکن مجردان و متاهلان چقدر است؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در روزهای اخیر تغییری در قیمت وام مسکن به ثبت نرسیده است. این اتفاق موجب شده تا نرخ سود موثر در 10 روز گذشته در محدوده 20.8 درصد ثابت بماند.
قیمت اوراق مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، هزینه خرید هرکدام از اوراق تسه در بازار در روزهای هفته گذشته در سطح 60 هزار تومان نوسان بوده و تغییر زیادی نداشته است.

عدم تغییر این قیمت به طور مستقیم بر هزینه دریافت وام برای مجردین و متاهلین تاثیرگذار بوده و روند متوسط این هزینه را ثابت نگه داشته است.

اوراق تسهیلات وام مسکن چیست؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

اوراق مسکن

هزینه خرید اوراق مسکن

در هفته اخیر قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در مرز 60 هزار تومان بوده و تغییرات زیادی را ثبت نکرد. از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در این هفته برای مجردها در مرز 16 میلیون و 800 هزار تومان و برای متاهلین 28 میلیون و 800 هزار تومان نوسان داشته است.

این رقم‌ها در مقایسه با هفته دوم تابستان تغییرات زیادی نداشته و می‌توان گفت تقریبا دو هفته است که تغییرات چندانی در این حوزه رخ نداده است. به عبارت دیگر هزینه اخذ وام برای مجردها و متاهلین در همان سطح بالا در هفته دوم تابستان به ثبت رسیده است.

با این تفسیر هزینه نهایی وام مسکن نیز که در طی 12 سال متقاضیان پرداخت می‌کنند در این مدت ثابت بوده است. این هزینه با در نظر گفتن هزینه اولیه دریافت وام برای مجردین در این مدت معادل با 176 میلیون و 900 هزار تومان و برای متاهلین برابر با 328 میلیون و 700 هزار تومان محاسبه می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «واکنش بازار به افزایش وام مسکن» زا در سایت ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

علت بحران در حوزه مسکن چیست؟

بسیاری از این ارگان‌ها از واگذاری زمین سرباز زدند. این سازمان‌ها بجای واگذاری زمین‌های مرغ…