آخرین آمار از معاملات مسکن در تهران

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با وجود اینکه بازار مسکن همواره با حضور طیف متنوعی از فروشندگان روبه‌رو است، اما شرایط ویژه فعلی در بازار مسکن سبب شده سهم فروشندگانی که می‌خواهند با فروش خانه اول، بودجه خرید خانه دوم خود را تامین کنند، بیشتر از سایر فروشندگان است.
بازار مسکن
به گزارش «مجله ملکی دلتا»، از ابتدای امسال تاکنون بازار مسکن با افزایش فروشنده‌ها نسبت به متقاضیان خرید مسکن روبه‌رو بوده است. با وجود اینکه افراد زیادی مایل به فروش ملک در همین شرایط رکودی هستند و وضعیت فایل‌های ملکی نزد بنگاه‌های ملکی برای جست‌وجوگران را می‌توان به‌طور نسبی مطلوب توصیف کرد، اما خریدار جدی در بازار بسیار کم‌شمار است.

وضعیت فعلی بازار مسکن

تحقیقات میدانی از وضعیت بازار مسکن حکایت از آن دارد که عمده فروشنده‌های حاضر در بازار از جنس افرادی هستند که قصد تغییر خانه خود را دارند.

به بیان دیگر این فروشنده‌ها در صورتی که موفق به فروش ملک خود شوند، می‌خواهند آپارتمان بهتری را که به لحاظ متراژ بزرگ‌تر، به لحاظ سن ساختمان کم‌سن‌تر یا به لحاظ موقعیت مکانی در محله‌ای بهتر واقع شده باشد خریداری کنند.

این موضوع سبب شده در حال حاضر عمده عرضه از جنس آپارتمان‌های میانسال باشد. حتی آپارتمان‌های کم‌سن و زیر پنج سال ساخت نیز برای فروش مسکن کم‌تعداد هستند.
بازار مسکن

متقاضیان «تبدیل به احسن» اغلب می‌خواهند از خانه‌های قدیمی‌تر با امکانات کمتر به خانه‌های با امکانات مطلوب‌تر نقل مکان کنند. جنس عرضه در بازار فعلی مسکن نیز متاثر از این واقعیت است که خانه‌های میانسال و کم‌امکانات (بدون پارکینگ، آسانسور، بالکن و نظایر آن) در فایل‌های فروش افزایش یافته است.

مطلب پیشنهادی:  افزایش ۴۶ درصدی نرخ اجاره در شمال شهر تهران

از طرفی اگر این متقاضیان نتوانند خانه‌های فعلی را بفروشند، امکان خرید آپارتمان دیگری را ندارند. چرا که خریدارانی از جنس خود آن‌ها در بازار حضور دارند، عملا بازار مسکن دچار یک سیکل معیوب است که راهی برای خروج از رکود معاملاتی ندارد.

مگر اینکه شبکه بانکی با تقویت وام مسکن زمینه ورود خانه اولی‌ها رابه بازار مسکن فراهم کند، چرا که آن‌ها اغلب مایل هستند به عنوان اولین خرید ملکی در شرایط پساجهش فعلی، خانه‌هایی هر چند با امکانات کمتر اما با قیمت مناسب‌تر خریداری کنند.

اگر به دنبال اطلاع از اخبار بیشتری در این زمینه هستید، ما به شما پیشنهاد مطالعه مطلب «بازار مسکن در انتظار ریزش حباب» را می‌دهیم.

تعداد کلمات مطلب: 322

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …