هزینه ساخت هر متر مسکن 10 میلیون تومان شد

1
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایرج رهبر، عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه هزینه ساخت مسکن در شرایط کنونی رشدی قابل توجه را تجربه کرده است، عنوان کرد: در شرایط فعلی کف هزینه ساخت و ساز هر متر مربع به حدود 10 میلیون تومان رسیده است.
هزینه ساخت و ساز

به گزارش دلتا مگ به نقل از خبر آنلاین، ایرج رهبر با بیان اینکه بخش خصوصی اگر بخواهد مسکنی با قیمت متوسط اما با کیفیت استاندارد بسازد نمی‌تواند کمتر از این رقم هزینه ساخت و ساز کند. از طرف دیگر ساخت واحدهای لوکس با مواد اولیه بالاتر از استانداردهای متعارف بدون تردید هزینه‌ای بیشتر از این را خواهد داشت.

این انبوه ساز با تاکید بر اینکه قیمت‌‎های پایین‌تر برای ساخت مسکن این گمانه را تقویت می‌کند که مبادا ساخت مسکن پایین‌تر از استاندارد اتفاق بیفتد، اعلام کرد: همه بررسی‌ها درباره هزینه ساخت مسکن نیاز به بازنگری دارد.

او افزود: تورم امسال تورمی بسیار چشمگیر بود و به جرات می‌توانم بگویم هزینه ساخت مسکن معمولی و استاندارد در همین امسال بین 5 تا 6 میلیون تومان اضافه شده است.

وی در توضیح این مطلب افزود: به عبارت دیگر اگر تا سال گذشته می‌شد با قیمت 4 تا 5 میلیون تومان، یک متر مربع مسکن را است، امسال این رقم دو برابر شده است.

هزینه ساخت و ساز

رهبر در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت قیمت مسکن تا پایان سال بیان کرد: افزایش 6 میلیون تومانی هزینه ساخت مسکن به طور دقیق و آنی، قیمت مسکن را تا بیست درصد افزایش می‌دهد. به این ترتیب این بیست درصد رشد قیمت طبیعی است اما اگر تقاضای سربار و سرمایه‎گذری وارد بازار شود که تقاضا را از عرضه بالاتر ببرد، می‎تواند قیمت مسکن را بیشتر افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی:  شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰

آمارهای اردیبهشت امسال نشان می‌دهد حجم معاملات در بازار روندی صعودی را تجربه کرده است. برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که رشد تورم در کنار نوسان قیمت ارز می‌‎تواند قیمت مسکن را افزایش دهد.

ایرج رهبر نیز این نکته را تایید کرده و گفت: نوسانات صعودی یا بی‌ثباتی دلار از یک سو و همچنین افزایش انتظاارت تورمی به سرعت بهای مسکن را تحت تاثیر قرار می‌‎دهد.

مطالعه بیشتر: مطلب «پردیس، با آینده‌ای درخشان برای سرمایه‌گذاری» را در دلتا مگ بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 309

یک نظر

  1. […] بیشتر: مطلب «هزینه ساخت هر متر مسکن 10 میلیون تومان شد» را در دلتا مگ […]

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …