ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ممنوعیت برای خروج بدهکاران بانکی از کشور وجود دارد. اسامی این افراد از بانک مرکزی به دادسرای تهران اعلام می‌شود و مطابق با آن ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی اعمال می‌گردد.
ممنوع‌الخروج شدن

مطابق با ماده واحده‌ای که از طریق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، ممنوعیتی برای خروج بدهکاران بانکی از کشور وجود دارد. اسامی این افراد از بانک مرکزی به دادسرای تهران اعلام می‌شود و مطابق با آن ممنوع الخروجی بدهکاران اعمال می‌گردد. با مجله ملکی دلتا همراه باشید تا با موضوع ممنوع‌الخروجی و شرایط آن بیشتر آشنا شوید.

ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی

در ابتدای امر، کلیه افرادی که به بانک‌ها بدهی داشتند شامل ممنوع‌الخروجی می‌شدند، حالا چه بدهکاری آن‌ها کم بود چه زیاد، اما در سال 92 تصویب شد که تنها بدهکارانی ممنوع‌الخروج شوند که حداقل 2 میلیارد ریال معادل 200 میلیون تومان، بدهی داشته باشند.

بانک

چه کسانی در دسته بدهکاران به بانک قرار می‌گیرند و ممنوع‌الخروج خواهند شد؟

  • آن دسته از افرادی که از بانک یا موسسات مالی و اعتباری تسهیلات و وام دریافت کرده‌اند و در بازپرداخت آن‌ها دیرکرد داشته‌اند و برای آن اقدامی ننموده‌اند، یا افرادی که مشکوک هستند که ممکن است بازپرداخت را انجام ندهند، ممنوع‌الخروج خواهند شد.
  • افرادی که به‌عنوان ضمانت‌خواه از بانک ضمانت‌نامه بانکی دریافت نموده‌اند و در انجام شرایط و مواد موجود در ضمانت‌نامه قصور ورزیده‌اند، ممنوع‌الخروج می‌شوند.
  • افرادی که به هر نحوی در انجام معاملات خود مانند خرید مسکن به بانک بدهکار باشند.
  • افراد واردکننده و صادرکننده‌ای که به تعهدات ارزی خود در قبال بانک پایبند نبوده و در انجام آن‌ها قصور داشته‌اند نیز ممنوع‌الخروج می‌شوند.
مطلب پیشنهادی:  چند نکته مهم هنگام تمدید قرارداد اجاره

چگونه حکم ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی گرفته می‌شود؟

دریافت حکم ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی از طریق بانک مرکزی، فرایند پیچیده‌ای دارد که به‌طور معمول، بانک‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. برای دریافت این حکم راه دیگری نیز وجود دارد که سختی و پیچیدگی بانک مرکزی را ندارد و آن دریافت حکم از راه اجرای ثبت و دادگاه است که بیش‌تر بانک‌ها از این راه استفاده می‌کنند تا بدهکاران خود را ممنوع‌الخروج نمایند.
در این راه تنها شخص اصلی بدهکار، ممنوع‌الخروج می‌شود و ضامن یا ضامن‌های فرد بدهکار را نمی‌توان ممنوع‌الخروج کرد.

گذرنامه برای خروج

مدت اعتبار حکم ممنوع الخروجی

به‌طور معمول حکم ممنوع الخروجی بدهکاران دارای اعتبار 6 ماهه می‌باشد که در صورت نیاز پس از گذشت این دوره، دادگاه آن را تمدید می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب «کلاهبرداری املاک و روش‌های پیشگیری از آن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 364

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه همسر برای عمل زیبایی لازم است؟

اجازه همسر برای عمل زیبایی از جمله موضوعات مهمی است که افراد باید از آن اطلاع داشته باشند …