آینده‌ای که دلار برای بازار مسکن رقم می‌زند

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این روزها بسیاری از کارشناسان، آینده قیمت مسکن را به قیمت دلار گره زده‌اند؛ این در شرایطی است که در روزهای اخیر، قیمت دلار روندی جهشی را طی می‌کند.
قیمت مسکن

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، تورم قیمتی در بازارها همچنان می‌تازد؛ از بازار طلا و سکه تا ارز. به دنبال رشد قیمت‌ها در بازار ارز، مسکن هم این روزها سعی کرده وارد مدار قیمتی شود؛ تا جایی که آخرین گزارش مرکز آمار ایران، از رکورد تازه قیمتی در شهریورماه خبر می‌دهد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در آخرین ماه تابستان متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به مردادماه ۲.۴ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ۹۳ روز تابستان امسال، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان گران شده است؛ این یعنی رشد ۶.۸ درصدی. آخرین قیمتی که از مسکن در خردادماه ۱۴۰۰ اعلام شده بود، ۲۹ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان بود که این عدد در بازه سه ماهه تابستان امسال به ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان تغییر کرد.

بنا به این گزارش، متوسط قیمت مسکن در تیرماه ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان و مردادماه ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود.

قیمت مسکن

در نیمه اول ۱۴۰۰ چه گذشت؟

اما بازار مسکن در نیمه اول ۱۴۰۰ چه روزهایی را گذراند؟ اعداد و ارقام رسمی نشان می‌دهد که مسکن اسفند سال ۱۳۹۹ را با عدد ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان به پایان رساند. اما در فروردین‌ماه بنا به شرایطی که هر ساله وجود دارد و بازارهای نیمه باز، قیمت مسکن کاهش یافته و میانگین قیمت خانه ۲۹ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان اعلام شد.

مطلب پیشنهادی:  ارسال نخستین فهرست خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی

این عدد در اردیبهشت‌ماه به ۲۸ میلیون و ۷۹۶ هزار تومان رسید. عددی که از میانگین قیمت خانه در خردادماه نیز منتشر شد، ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان بود. این یعنی در بهار ۱۴۰۰ روندی نزولی را در بازار مسکن شاهد بودیم؛ به طوری قیمت مسکن ۰.۷ درصد کاهش داشته است.

بر همین اساس، برآیند تغییرات قیمتی نشان می‌دهد که در نیمه اول سال ۱۴۰۰، رشد ۴.۷ درصدی قیمت مسکن اتفاق افتاده است.

مسکن در نیمه دوم سال چه سرانجامی دارد؟

بسیاری از کارشناسان، آینده قیمت مسکن را به قیمت دلار گره زده‌اند؛ این در شرایطی است که در روزهای اخیر، قیمت دلار روندی جهشی را طی می‌کند. آخرین عددی که از دلار در بازار از دیده می‌شود، ۲۸ هزار و ۳۱۴ تومان است و این یعنی قیمت دلار در مهرماه ۷۹۳ تومان گران شده است

مطالعه بیشتر:  مطلب «وام یک میلیاردی مسکن با شکست مواجه می‌شود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 409

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا + قیمت

اگر به دنبال بهترین مناطق شمال برای رفاه و آسایش بیشتر و یا حتی سرمایه‌گذاری مناسب هستید خ…