مجازات همسایه مزاحم چیست؟

0
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
امروزه با افزایش ساخت و ساز تعداد افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند بسیار زیاد است اما این نکته مهم را باید بدانید که آپارتمان‌نشینی قوانین مخصوص به خود را دارد.
مجازات همسایه مزاحم

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد از ما می‌پرسند آن است که مجازات همسایه مزاحم چیست؟ همراه ما در این مطلب از دلتامگ باشید تا پاسخ این سوال را به‌صورت کامل برایتان بیان کنیم.

مجازات همسایه مزاحم

مجازات همسایه مزاحم در ایران به رفتار و نوع مزاحمتی که ایجاد شده بستگی دارد. قانون‌گذار برای حفظ امنیت و آرامش افراد در محیط‌‌های مسکونی تدابیری اندیشیده است که از طریق قوانین مختلف اعمال می‌شود. برخی از موارد شایع و مجازات‌های مرتبط با آنها عبارت‌اند از:

ایجاد مزاحمت و سلب آسایش عمومی

طبق ماده 618 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):  “هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد یا اموال، موجب سلب آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب‌وکار خود باز دارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.”

ایجاد سر و صدای زیاد

برای سروصدای زیاد و ایجاد مزاحمت صوتی، همسایه متضرر می‌تواند به شورای حل اختلاف محلی یا دادگاه مراجعه کند. در صورت اثبات، فرد مزاحم ممکن است به جریمه نقدی یا حکم به رفع مزاحمت محکوم شود.

مزاحمت‌های خاص و تعرضات شخصی

اگر مزاحمت‌ها به‌صورت خاص‌تر و همراه با تهدید یا تعرضات شخصی باشد، فرد مزاحم ممکن است بر اساس مواد قانونی مختلف به مجازات حبس، جریمه نقدی یا حکم به رفع مزاحمت محکوم شود.

توهین و فحاشی

در صورت توهین یا فحاشی، بر اساس ماده 608 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاههزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.”

توهین و فحاشی

تصرف عدوانی

اگر همسایه بخشی از ملک شما را به تصرف خود درآورده باشد، می‌توانید از طریق دادگاه حقوقی شکایت کرده و دادخواست رفع تصرف عدوانی بدهید. دادگاه می‌تواند فرد مزاحم را به رفع تصرف و جبران خسارت محکوم کند.

مطلب پیشنهادی:  قانون جدید طلاق توافقی در سال 1402

برای برخورد قانونی با همسایه مزاحم، بهتر است شواهد و مدارک کافی (مانند شاهدان، صدای ضبط‌شده یا فیلم) جمع‌آوری کرده، سپس به مراجع قانونی مراجعه کنید.

چه رفتارهایی طبق قانون مزاحمت است؟

ایجاد سر و صدای بیش از حد: هر نوع سروصدا که باعث سلب آسایش و آرامش دیگر ساکنان ساختمان شود، مانند بلندکردن صدای موسیقی، مهمانی‌های شبانه و فعالیت‌های پر سروصدا در ساعات استراحت.

استفاده نادرست از مشاعات: استفاده غیرمجاز و نادرست از فضاهای مشاع ساختمان مانند پارکینگ، راهروها، پشت‌بام و حیاط که موجب اذیت و آزار سایر ساکنان شود.

نگهداری حیوانات خانگی: نگهداری حیوانات خانگی درصورتی‌که موجب ایجاد مزاحمت یا خطر برای سایر ساکنان شود، مانند نگهداری سگ‌های بزرگ که موجب ایجاد ترس یا سروصدا می‌شوند.

تجمع زباله در مشاعات: انباشت زباله و نخاله‌های ساختمانی در راهروها، پارکینگ و سایر فضاهای مشترک که باعث آلودگی و مزاحمت شود.

چه رفتارهایی طبق قانون مزاحمت است؟

استعمال دخانیات در فضاهای مشاع: استعمال دخانیات در فضاهای مشاع ساختمان مانند راهروها، آسانسور و پله‌ها که ممکن است به دیگران آسیب برساند یا موجب آزار آنها شود.

تغییرات غیرمجاز در واحدها و مشاعات: انجام تغییرات ساختاری یا نصب تجهیزات اضافی در واحدها و مشاعات بدون کسب اجازه از مدیریت ساختمان یا هیئت‌مدیره که ممکن است به سایر ساکنان آسیب بزند یا موجب مزاحمت شود.

استفاده نادرست از تأسیسات عمومی: سوءاستفاده از تأسیسات عمومی مانند سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و آسانسور که منجر به خرابی یا نارضایتی سایر ساکنان شود.

پارکینگ نامناسب وسایل نقلیه: پارک‌کردن خودروها و موتورسیکلت‌ها در محل‌های غیرمجاز یا در طوری که باعث سد معبر و ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنان شود.

رفتارهای خلاف عرف و اخلاق: رفتارهایی که برخلاف عرف و اخلاق عمومی باشد و موجب ناراحتی یا نارضایتی دیگران شود، مانند برخوردهای نادرست و توهین‌آمیز با همسایگان.

 

تعداد کلمات مطلب: 560

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

5 استعلام مهم که قبل از خرید ملک باید بگیرید!

انجام استعلام‌ های مناسب برا معامله ملک بسیار مهم است تا از مشکلات قانونی و مالی در آینده …