کوچ مستاجران به جنوب شرق تهران

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
۵۸ محله از ۶۰ محله‌ای که بیشترین تقاضا به ازای هر آگهی فروش آپارتمان داشته‌اند، مربوط به نیمه جنوبی شهر تهران می‌شوند.
آگهی فروش آپارتمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، آمارها را نشان می‌دهد بالاشهرنشین‌ها به مرکز شهر و مرکزنشین‌ها به جنوب شهر می‌روند تا بلکه بتوانند با بودجه‌ای دارند خانه‌ای اجاره کنند. حتی خیلی‌ها کوچ به شهرهای اقماری مثل پردیس را ترجیح داده‌اند و عطای خرید خانه در تهران را به لقایش بخشیده‌اند.

در صورت ادامه روند افزایش قیمت مسکن احتمالا تا چند سال دیگر این شکاف عمیق‌تر خواهد شد. روزی می‌رسد که اغلب ساکنان مناطق شمال و شمال غرب مالک‌نشین شوند و مستاجرها در کنار هم در مناطق جنوب و جنوب شرق زندگی کنند.

خریداران در شمال غرب و مستاجران در جنوب شرق

آمارهای بانک مرکزی می‌گوید، ماهانه حدود ۱۴درصد کل معاملات خرید و فروش آپارتمان در منطقه پنج تهران اتفاق می‌افتد. منطقه پنج بیشترین تعداد آگهی‌های فروش آپارتمان را به خود اختصاص داده است.

ولی آیا شرایط در بازار اجاره هم به همین شکل است؟ بررسی‌ها نتایج دیگری را نشان می‌دهد. با وجود اینکه منطقه پنج از نظر خرید و فروش در صدر مناطق ۲۲گانه تهران قرار دارد، اما به ازای هر ۱۰۰ آگهی فروش آپارتمان در این منطقه تنها ۴۸ آگهی اجاره در این سایت آنلاین خرید و فروش ملک منتشر شده و نشان می‌دهد بازار اجاره در این منطقه آنچنان هم داغ نیست و اغلب کسانی که در این منطقه ملک می‌خرند، آن را برای خودشان می‌خواهند و قصد اجاره ندارند.

آگهی فروش آپارتمان

به ترتیب مناطق ۹، ۲۰، ۱۰، ۲۱ و ۵ تهران شرایط اینچنینی را تجربه می‌کنند. در طرف مقابل آنها، مناطق شرقی تهران قرار دارند. بررسی بخش املاک گزارش سال دیوار به ما می‌گوید در مناطق ۸، ۱۴، ۴ و ۱۳ به ترتیب شاهد بیشترین نسبت تعداد آگهی‌های اجاره به فروش آپارتمان هستیم. محله‌هایی که عموما در شرق تهران قرار دارند.

مطلب پیشنهادی:  قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف تهران در یکم تیر

چرا خریداران به شمال و شمال غرب فکر می‌کنند؟

افزایش عجیب قیمت مسکن که از سال ۹۷ آغاز شده، شکاف بزرگی بین جمعیت اجاره‌نشین و مالک‌نشین تهران انداخته. آنهایی که پیش از افزایش قیمت‌ها خانه خریده بودند شانس آوردند، چراکه بعد از آن خرید خانه برای مستاجرها تبدیل به رویای دست نیافتنی شده و حالا خریداران خانه بیشتر کسانی هستند که سرمایه‌های کلان دارند و شاید تفاوت یک میلیارد و دو میلیارد برایشان خیلی کمتر از کسانی باشد که توانایی پس‌انداز کردن هم ندارند.

همین موضوع باعث شده برای خریداران از نظر مالی تفاوت چندانی بین مناطق مختلف تهران نباشد، اما شما خودتان را جای یک خریدار خانه بگذارید. خانه‌ای که می‌خرید حداقل تا سال‌ها وبال گردنتان خواهد بود. شاید همین موضوع باعث شده خریداران کمتر ریسک کنند و سراغ محله‌های جنوب شرق بروند.

مطالعه بیشتر: مطلب «قیمت ارزان‌ترین و گران‌ترین خانه‌های تهران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 430

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا + قیمت

اگر به دنبال بهترین مناطق شمال برای رفاه و آسایش بیشتر و یا حتی سرمایه‌گذاری مناسب هستید خ…