آیا با ازدواج موقت دختر مستمری پدر قطع می‌شود؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از سوالات پر تکراری که از ما پرسیده می‌شود آن است که آیا با ازدواج موقت دختر مستمری پدر فوت شده‌اش قطع می‌شود؟
ازدواج موقت دختر

سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، مبالغی را به‌طور ماهیانه به بازنشستگان تحت پوشش خود پرداخت می‌کنند که این مبلغ، حقوق بازنشستگی نامیده می‌شود. البته با فوت فرد بازنشسته، حقوق وی قطع نشده و به برخی از افراد خانواده وی، انتقال می‌یابد. در این مطلب از دلتامگ به موضوع قطع شدن مستمری با ازدواج موقت دختر می‌پردازیم.

شرایط سهم دختر از حقوق پدر فوت شده

مطابق قانون جدید مستمری بگیران، فرزند دختر، بدون محدودیت سنی از حقوق پدر فوت شده خود، بهره‌مند می‌شوند. تنها در دو حالت، حقوق او قطع خواهد شد که این دو حالت، عبارتند از: داشتن شوهر و اشتغال وی.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون جدید مستمری بگیران، فرزند پسر صرفا تا ۲۰ سالگی، حق استفاده از حقوق بازنشستگی پدر خود را دارد. پس از این سن، استفاده وی از حقوق پدر، صرفا در صورتی ممکن خواهد بود که اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته یا معلول از کار افتاده نیازمند باشد.

قانون جدید مستمری بگیران دختر

تا پیش از تصویب قانون جدید مستمری بگیران دختر، همچون میزان سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، شرایط این سهم نیز در قانون تامین اجتماعی و قانون استخدام کشوری، دارای تفاوت‌های اساسی و تعیین کننده‌ای بود.

با این توضیح که در قانون تامین اجتماعی، فرزند دختر تا ۱۸سالگی حق استفاده از حقوق پدر خود را داشت. بعد از این سن، سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، تنها در صورتی به وی تعلق می‌گرفت که به تحصیل اشتغال داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو، قادر به کار کردن نبود.

مطلب پیشنهادی:  دو مشکل حقوقی رایج در ملک

ازدواج موقت دختر

اما در قانون استخدام کشوری، پرداخت حقوق بازنشستگی پدر به فرزند دختر، تا سن ۲۰ سالگی و مشروط به عدم ازدواج دختر، امکان‌پذیر بود. پس از آن نیز تنها در صورت نداشتن شوهر و اشتغال به تحصیل فرزند دختر حداکثر تا ۲۵ سالگی، حق دریافت حقوق پدر فوت شده خود را داشت. لازم به ذکر است که دریافت پاداش بازنشستگی بازنشستگان کشوری، توسط وراث آن‌ها من جمله فرزند دختر دارای محددویت سنی نبود. اگر سوالاتی در خصوص مهریه دارید به مطلب این مهریه‌ها پرداخت نشدنی هستند مراجعه کنید.

سرانجام، قانون جدید مستمری بگیران دختر به این اختلافات پایان داد. شرایط یکسانی را برای سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، در رابطه با فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی و خدمات کشوری، مقرر نمود.

لازم به ذکر است که قانون جدید مستمری بگیران، همان قانون حمایت خانواده جدید بوده که در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده است. در ماده ۴۸ خود، به توضیح شرایط سهم دختر از حقوق پدر فوت شده خود می‌پردازد. در ادامه، این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

قطع شدن مستمری با ازدواج موقت دختر

طبق قانون فرزندان دختر در صورت نداشتن شوهر مستحق دریافت مستمری هستند چنانچه ازدواج موقت شما ثبت شده و قابل استعلام باشد مستمری قطع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این افراد دو بار ارث می‌برند

ارث یک موضوع غیرارادی بوده که شخص لازم نیست به اراده خود کاری انجام داده تا پس از او اموال…