آیا بیگ بنگ تئوری اشتباه است؟

7
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
لوکاس ادعا می‌کند که نظریه  بیگ بنگ تئوری (Big Bang Theory) آلبرت اینشتین اشتباه است و جهان در حال انبساط نیست. این یک دیدگاه جدید و متفاوت از مسائل کیهان‌شناسی است که توسط دانشمندانی مطرح شده است
بیگ بنگ تئوری

آیا بیگ بنگ تئوری اشتباه است؟ آیا نظریه مشهور آلبرت اینشتین درباره انبساط جهان به عنوان یک واقعیت ثابت قابل قبول است؟ اگر این مسائل برای شما جالب است، پس با ما همراه باشید تا در این مطلب از دلتامگ،  به عمق فیزیک و کیهان‌شناسی برویم و سعی کنیم تا یکی از مفاهیم پیچیده را به زبانی ساده و قابل فهم برای شما تشریح کنیم.

در این مقاله، ما نقدی به نظریه مشهور اینشتین درباره انبساط جهان و بینگ بنگ تئوری خواهیم داشت. اخیراً تحقیقات جدیدی توسط دانشمندان انجام شده که ممکن است این نظریه را به چالش بکشد و ما برای شما توضیح مختصری از این تحولات علمی ارائه خواهیم داد. آیا اینشتین واقعاً اشتباه کرده است؟ آیا جهان واقعاً در حال انبساط نیست؟ در ادامه این مقاله به دنبال پاسخ به این سوالات هستیم.

نظریه جدید دانشمندان درمورد انبساط جهان چیست؟

نظریه جدیدی که توسط دانشمندان ارائه شده و به چالش نظریه انبساط جهان توسط آلبرت اینشتین می‌پردازد، ادعا می‌کند که جهان در واقعیت در حال انبساط نیست. این نظریه توسط “لوکاس لومبریز”، فیزیکدان نظری دانشگاه ژنو سوئیس ارائه شده است. به عبارت دقیق‌تر، او معتقد است که جهان مسطح و ساکن است.

لومبریز این نظریه را بر پایه مفهوم میدانی ارائه می‌دهد که مدل فضا-زمان را شامل می‌شود. او توضیح می‌دهد که جرم ذرات در طول زمان تغییر می‌کند به علت نوسان در میدان فضا-زمان و ثابت کیهانی با جرم میدان تنظیم می‌شود. این تغییرات در زمان به دلیل جرم ذرات به وجود می‌آید، نه به علت انبساط جهان.

به طور خلاصه، نظریه جدید لومبریز به جای تکیه بر انبساط جهان، به نوعی تغییرات در جرم ذرات و میدان فضا-زمان توجه می‌کند که می‌تواند پدیده‌هایی که تاکنون به عنوان نتیجه انبساط جهان در نظر گرفته می‌شد، توضیح دهد.

بیگ بنگ تئوری

نظریه انبساط جهان انیشتین چه بود؟

نظریه انبساط جهان آلبرت اینشتین بر اساس معادلات میدانی نسبیت عام توسعه داده شد. این نظریه بر پایه دو اصل اصلی ایشتین به نام اصل معادله حقیقیت و اصل معادله همگرایی بنا شده بود.

 

به طور خلاصه، نظریه انبساط جهان اینگونه بود:

 

اصل معادله حقیقیت (Principle of Relativity): این اصل بیان می‌کرد که فیزیک در همه نقاط جهان باید به یک شکل یکسان عمل کند، یعنی قوانین فیزیک برای هر دوشیفت زمانی و مکانی باید یکسان باشند.

اصل معادله همگرایی (Cosmological Principle): این اصل بیان می‌کرد که جهان به طور متوسط در همه جا یکنواخت و همگن است، به این معنی که در هر نقطه از جهان، تقریباً شرایط یکسانی وجود دارد.

بر اساس این اصول، اینشتین معادلات میدانی نسبیت را با توجه به فرضیات اصلی خود تنظیم کرد و به نتیجه رسید که جهان می‌تواند در حال انبساط یا تنگش باشد. این نظریه به وجود مفهوم “ثابت کیهان‌شناسی” منجر شد که به اختصار به عنوان “ثابت کیهان” شناخته می‌شود. به طور خلاصه، این مفهوم ادعا می‌کرد که جهان به گونه‌ای انبساط می‌یابد که فاصله بین اجرام آسمانی به مرور زمان افزایش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی:  عمر گربه و 5 مورد از عوامل موثر بر آن که باید بدانید + ویدیو

مفهوم ثابت کیهان توسط دانشمندان تا سالهای بعد از پیشنهاد اینشتین برای توجیه تناسب هوبل با مشاهدات رصدی در مورد انبساط جهان مورد استفاده قرار گرفت. این تئوری در دهه 1960 میلادی با کشف تابش زمینه کیهانی (Cosmic Microwave Background) و مشاهدات دقیق‌تر به چالش کشیده شد و تئوری‌های جدیدی مانند نظریه “انفجار بزرگ” (Big Bang Theory) یا همان بیگ بنگ تئوری به عنوان توجیهی بهتر برای رفتار جهان معرفی شد.

اهمیت نظریه انبساط جهان چیست؟

نظریه انبساط جهان، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نظریات در علم کیهان‌شناسی و فیزیک نظری است. اهمیت این نظریه به چند دلیل مهم قابل توجه است:

توجیه بیگ بنگ تئوری: نظریه انبساط جهان به عنوان توجیه اصلی انفجار بزرگ (Big Bang) یعنی بیگ بنگ تئوری شناخته می‌شود. این نظریه بر اساس مشاهدات رصدی و مدل‌سازی‌های نظری به وجود آمد و نشان می‌دهد که جهان در یک زمان دورانی از انبساط شروع شده است. این نظریه تغییر کلانی در درک ما از تاریخ و تکامل جهان و حتی پیدایش منظومه شمسی ایجاد کرده و پایه‌ای برای تحقیقات بیشتر در کیهان‌شناسی فراهم کرده است.

بیگ بنگ تئوری

آیا بیگ بنگ تئوری اشتباه است؟

لوکاس ادعا می‌کند که نظریه  بیگ بنگ تئوری (Big Bang Theory) آلبرت اینشتین اشتباه است و جهان در حال انبساط نیست. این یک دیدگاه جدید و متفاوت از مسائل کیهان‌شناسی است که توسط دانشمندانی مطرح شده است. توجه به این مطلب باید با دقت و بازنگری دقیق انجام شود تا اطلاعات علمی جدید و دلایل آنها به خوبی بررسی شوند.

این ادعا بر اساس نظریه جدیدی ارائه شده توسط لوکاس لومبریز بنا شده است که معتقد است جهان در واقعیت ممکن است در حالتی مسطح و ساکن باشد، به جای انبساط. این مفهوم نقضی از نظریه بیگ بنگ ارائه می‌دهد.

سخن آخر

مسائل کیهان‌شناسی و نظریات مرتبط با انبساط جهان موضوعات پیچیده‌ای هستند که نیاز به تحقیقات عمیق و دقیق دارند. نظریه بیگ بنگ، که توسط آلبرت اینشتین پایه‌گذاری شد، تا کنون به عنوان توجیهی برای تکامل جهان شناخته شده است و با توجه به شواهد مشاهده‌ای به طور گسترده قبول شده است.

بنابراین، ما باید با دقت و انعطاف‌پذیری به نظریات جدید و مسائل کیهان‌شناسی نگریسته و منتظر پیشرفت‌های جدید در این حوزه باشیم که می‌توانند به ما درک بهتری از جهان ارائه دهند.

7 دیدگاه

 1. ناشناس

  9 مهر 1402 در 4:47 ب.ظ

  تا اونجا که ما خوندیم نظریه بیگ بنگ مال انشتین نیست اصلا…!

  پاسخ

  • سحر محمدزمان بیگی

   9 مهر 1402 در 7:18 ب.ظ

   بله دوست عزیز در واقع بیگ بنگ تئوری مربوط به دانشمندی به نام ژرژ الومت است که آن را از قانون نسبیت عام انیشتین نتیجه گرفته است.

   پاسخ

 2. کاوه

  9 مهر 1402 در 4:49 ب.ظ

  نظریه بیگ بنگ رو انشتین مطرح نکرده.

  پاسخ

  • سحر محمدزمان بیگی

   9 مهر 1402 در 7:18 ب.ظ

   بله دوست عزیز در واقع بیگ بنگ تئوری مربوط به دانشمندی به نام ژرژ الومت است که آن را از قانون نسبیت عام انیشتین نتیجه گرفته است.

   پاسخ

 3. محمد

  11 مهر 1402 در 10:03 ق.ظ

  خودتونو خسته نکنین، قرآن گفته جهان در حال انبساطه و تمام. بازم گند نزنین به یک تئوری درست،همون گندی که زمانی در موردجهان بطلمیوسی زدید. شماها فقط یه تئوری واسه جایگزینی فرگشت پیداکنین تایه ذره با عقل جور دربیاد

  پاسخ

 4. محمد

  11 مهر 1402 در 10:11 ق.ظ

  تئوری بیگ بنگ درسته ونمیتونه غیر ازاین باشه، چون انبساط جهان درقرآن هم ذکرشده، لطفا به این تئوری گند نزنین مانند اون گندی که در نظریه جهان بطلمیوسی زدین. شماها فعلا بفکر یه تئوری واسه جایگزینی فرضیه فرگشت باشین تا یکم با عقل ومنطق جور دربیاد،نیازی نیس بیگ بنگ و نقد وبررسی کنین

  پاسخ

 5. امیر

  13 مهر 1402 در 8:14 ب.ظ

  اول از زحمات شما برای گردآوری مطالب مهم صمیمانه تشکر می کنم سپس از سایر نظر پردازها می خواهم که برای

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی

همچنین بخوانید

رازهایی که فقط خلبانان و خدمه پرواز می‌دانند!

پرواز با هواپیما حتی اگر به آن عادت هم کرده باشید، باز هم استرس‌زا است. این در حالی است که…