پشه‌ها چه کسانی را بیشتر دوست دارند‌؟

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پشه‌ها برخلاف باورهایی که وجود دارد، بیشتر مجذوب افراد با شرایط خاصی می‌شوند. با این وجود پشه‌ها بیشتر به چه افرادی علاقه دارند؟
Who do mosquitoes like the most?

همه ما چندین بار در طول زندگی شاهد جوش‌های خارشی و قرمزی‌های روی پوست، حاصل از نیش پشه بوده‌ایم که قطعا ما را عصبی می‌کند، اما به نظر شما چرا بعضی از افراد بیشتر در معرض نیش حشرات قرار می‌گیرند؟ به نظر شما حشرات چه عواملی را مدنظر قرار می‌دهند تا به فردی نزدیک شده یا از یک فرد دوری کنند؟ با دلتامگ همراه شوید تا پاسخ سوال پشه ها چه کسانی را نیش می زنند را بخوانید.

تولیدکنندگان کربن دی‌اکسید

تولیدکنندگان کربن دی‌اکسید

همه ما موقع تنفس، کربن دی‌اکسید خارج می‌کنیم که میزان آن موقع انجام فعالیت، بیشتر هم خواهد شد. مثلا حشرات می‌توانند در حین ورزش ما، تغییرات دی‌اکسید کربن در محیط را تشخیص دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که انواع مختلفی از حشرات به‌نوعی متفاوت به کربن دی‌اکسید پاسخ می‌دهند. افزایش کربن دی‌اکسید می‌تواند به یک حشره هشدار دهد که به یک میزبان نزدیک شده و به سمت او حرکت کند. اگر فعالیت بدنی شما زیاد باشد پشه‌ها بیشتر جذبتان می‌شوند.

افرادی با بوی بدن و عرق

حشرات به ترکیب‌های خاصی روی پوست و عرق افراد جذب می‌شوند. این ترکیبات بوی خاصی را ایجاد می‌کنند که باعث جذب حشرات می‌شوند. برخی از این ترکیبات، شامل لاکتیک اسید و آمونیاک هستند. متفاوت بودن بوی بدن، باعث می‌شود که حشرات به انسان‌های مختلفی جذب شوند. بوی بدن به دلایل ژنتیکی، باکتری‌های موجود روی پوست و ترکیب این دو عامل متفاوت خواهد بود. وجود بعضی از باکتری‌های خاص روی بدن، باعث جذب یا دفع حشرات می‌شود.

لباس تیره‌رنگ پوش‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که حشرات بیشتر جذب رنگ سیاه می‌شوند اما هنوز علت دقیق آن مشخص نیست. بنابراین اگر لباس تیره، بخصوص رنگ مشکی پوشیده باشید، احتمالا جذابیت بیشتری برای حشرات پیدا می‌کنید.

مطلب پیشنهادی:  دریاچه ولشت، نگین فیروزه‌ای کلاردشت

پشه‌ها چه کسانی را نیش می‌زنند

بدنی با گرما و بخار آب بالا

بدن ما گرما تولید می‌کند، سطح بخار آب روی منافذ پوست را می‌بندد اما میزان بسته شدن منافذ، بستگی به دمای ناحیه اطراف دارد. هنگامی که یک حشره به ما نزدیک‌تر می‌شود، گرما و بخار را بیش‌تر تشخیص می‌دهد که نقش مهمی در تصمیم‌گیری او برای نیش زدن ایفا می‌کند. حشرات در نزدیکی منبع گرما حرکت می‌کنند تا به دمای موردعلاقه خود برسند. این عوامل برای انتخاب میزبان، اهمیت بیشتری دارند.

صاحبان گروه خونی خاص

گروه خونی برای حشرات اهمیت بسیار زیادی دارد. حشرات معمولا مواد شیرین را ترجیح می‌دهند اما از طرفی انواع ماده حشرات، برای تخم‌ریزی نیاز به پروتئین زیاد دارند و این پروتئین در گروه خونی O بیشتر وجود دارد. بنابراین تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که گروه خونی o دارند، معمولا دو برابر سایرین برای حشرات جذابیت دارند.

حشرات تمایل دارند کجای بدن را نیش بزنند؟

عموما حشرات هر پوستی که به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند از خون او استفاده کنند را نیش می‌زنند. البته ممکن است قسمت‌های خاصی را بیشتر ترجیح دهند. طبق مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که معمولا بیشتر اطراف سر و پا را نیش می‌زنند. دمای پوست و تعداد غده‌های عرق در این نواحی نقش مهمی را در میزان نیش زدن ایفا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در سبک زندگی

همچنین بخوانید

این اعضای بدن بعد از مرگ هم فعالیت دارند

شاید باورش کمی سخت باشد که فکر کنید شما را زیر خاک دفن کرده‌اند ولی هنوز قسمت‌هایی از اعضا…