سازندگان مسکن در حال ورشکستگی هستند

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش قیمت سیمان به پاکتی ۶۵ هزار تومان و میلگرد به کیلویی ۲۰ هزار تومان در روزهای اخیر، انتقاد نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران را در پی داشت و گفت: با این وضعیت سازندگان دیگر نای برخاستن ندارند و بخش خصوصی در حال ورشکستگی است.
افزایش قیمت سیمان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، ایرج رهبر در این رابطه اظهار کرد: بازار مصالح ساختمانی در روزهای پایانی دولت دوازدهم وضعیت نابسامانی پیدا کرده و قطعا رکود بخش ساخت‌وساز را عمیق‌تر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: به نظر من علت اصلی به سوء مدیریت برمی‌گردد. نمی‌گویم تعمدی در کار است اما نمی‌شود همه چیز را رها کرد و مشکلات را به دوش دولت بعدی انداخت.

وی افزود: قیمت هر پاکت سیمان از حدود ۳۰ هزار تومان به بالای ۶۵ هزار تومان رسیده است. قیمت میلگرد از کیلویی ۱۴ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که 6 ماه قبل هم به بهانه افزایش هزینه‌ها و حمل‌ونقل، قیمت سیمان از حدود ۱۲ هزار تومان به ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان رسیده بود.

افزایش قیمت سیمان

  نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه تولیدکنندگان سیمان صرفا به صادرات توجه دارند و سیمان را به بازار داخلی عرضه نمی‌کنند، گفت: به دلیل افزایش نرخ ارز، نگاه تولیدکنندگان سیمان صرفا به خارج از کشور و درآمدهای ارزی است.

  افزایش شدید هزینه ساخت مسکن

  رهبر اعلام کرد: حدود ۱۸۰ قلم کالا در یک ساختمان استفاده می‌شود که اگر همگی مثل سیمان و فولاد با رشد قیمت مواجه شوند، هزینه‌های سازندگان کمرشکن خواهد شد. حتی اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم قیمت ساخت به بالای 6 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.

  مطلب پیشنهادی:  تاکنون چند نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند؟

  وی تاکید کرد: با این وضعیت دولت آینده در بخش مسکن دچار چالش‌های اساسی خواهد شد.

  نایب رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به پروژه اقدام ملی مسکن گفت: در حال حاضر با قیمت متری ۳.۵ میلیون تومان با بسیاری از سازندگان برای این طرح قرارداد امضا شده است، اما اگر با این روال پیش برود، قطعا نمی‌شود با این نرخ‌ها پروژه‌ها را جمع کرد.

  مطالعه بیشتر: مطلب «رقم تسهیلات ساخت مسکن مشخص شد» در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.

  تعداد کلمات مطلب: 301

  اپلیکیشن مجله دلتا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیشتر ببینید در خبر و گزارش

  همچنین بخوانید

  پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

  با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …