قرارداد اجاره‌ای که شما را صاحبخانه می‌کند

2
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قرارداد اجاره یکی از رایج‌ترین قراردادهای حقوقی است، امروزه در کنار این قرارداد، نام «اجاره به شرط تملیک» نیز بسیار شنیده می‌شود.
اجاره به شرط تملیک
اجاره به شرط تملیک یکی از مهم‌ترین موضوعات حقوقی است که به دلیل احکام بسیار زیادی که دارد افراد باید برای استفاده از آن در ابتدا از قوانین آن آگاهی پیدا کنند. همراه دلتا مگ باشید.

عقد اجاره

فرد مستأجر (اجاره‌کننده) برای مدت زمانی معین که در متن قرارداد اجاره مشخص شده است، مالکِ منافعِ عین مستأجره (مالی که به اجاره‌ داده شده‌ است) می‌شود و در ازای آن مبلغی را به‌عنوان اجاره‌بها به موجر (اجاره‌دهنده یا مالک) می‌پردازد.

مالکیت منافع به این معناست که او می‌تواند از مالی که اجاره کرده ‌است، استفاده کند و یا اینکه در صورت اجازه‌ موجر (اجاره‌دهنده) آن را به شخص دیگری اجاره دهد.

مستأجر موظف است پس از اتمام مدت زمانی که در قرارداد اجاره تعیین شده‌، مال را به مالک اصلی (اجاره‌دهنده) تحویل بدهد.

عقد اجاره

اجاره به شرط تملیک به چه معنا است؟

اجاره‌به‌شرط‌تملیک از انواع عقد اجاره است که در آن شرط می‌شود اگر مستأجر به تمامی‌ تعهدات مندرج در این قرارداد عمل کند در پایان مدت اجاره، مالک عین مستأجره شود.

در واقع اجاره به شرط تملیک نوعی قرارداد اجاره است که در نهایت به مالک‌شدن مستأجر منتهی می‌شود.

نوع تعهداتی که برای مستأجر در این نوع قرارداد اجاره ذکر می‌شود، بستگی به توافق طرفین دارد.

برای مثال مالک می‌تواند منزل خود را به مستأجر اجاره بدهد و شرط کند که اگر مستأجر در هر ماه فلان مبلغ را بپردازد در پایان سال که مدت اجاره‌ منزل به پایان می‌رسد، مالک ملک شود.

مطلب پیشنهادی:  این اموال بدهکار را هرگز توقیف نکنید!

در این صورت اگر مستأجر به این تعهدی که برای او ایجاد شده‌ است به طور کامل عمل نماید، دیگر تعهدی برای تخلیه‌ ملک نخواهد داشت.

در مقابل وی، مالک موظف خواهد بود که مالکیت این مال را پس از اتمام مدت زمانی که تعیین شده‌ است، به مستأجر انتقال بدهد؛ بنابراین اجاره به‌شرط تملیک نوعی قرارداد اجاره است که در ضمن آن، شرطی خاص درج شده‌ است.

بالابودن قیمت مسکن و تمایل افراد برای داشتن خانه‌ای که متعلق به خودشان باشد، باعث شده است این قرارداد طرف‌داران زیادی داشته باشد.

این روش در ابتدا برای خریدوفروش خانه به‌ کار گرفته می‌شد تا به این وسیله افرادی که توان مالی کافی برای پرداخت بهای مسکن به‌صورت یکجا را ندارند، بتوانند از این طریق و با این شیوه‌ پرداخت اقساطی، سرپناهی برای خود فراهم کنند.

اما به‌مرورزمان در مورد اموال دیگر نیز به‌ کار گرفته شده‌ است. برای مثال آنچه در لیزینگ خودرو‌ها اتفاق می‌افتد، یکی از انواع قرارداد اجاره به‌شرط تملیک است.

اجاره به شرط تملیک به چه معنا است؟

مطالعه بیشتر: این چند نکته مهم را بدانید سپس خانه اجاره کنید

تعداد کلمات مطلب: 414

2 دیدگاه

 1. ناشناس

  10 شهریور 1402 در 10:17 ب.ظ

  خیلی خیلی خوبه 👍

  پاسخ

  • نگین آشناگر

   11 شهریور 1402 در 12:45 ب.ظ

   ممنون دوست عزیز که با ما همراه بودید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا ضبط کردن صدای همسر مجازات دارد؟

ضبط‌ کردن صدای همسر یا هر فرد دیگری بدون رضایت و اطلاع وی، می‌تواند موضوعی حساس و پیچیده ب…