شرایط دریافت وام مسکن ۱۴۰۱!

5
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دریافت وام خرید مسکن در سال 1401، به دو روش امکان‌پذیر می‌باشد. روش اول شیوه حضوری و روش دوم شیوه غیرحضوری می‌باشد.
شرایط وام مسکن 1401

در حال حاضر با افزایش تورم در بازار مسکن، بسیاری از افراد با معضل تهیه خانه برای خود و خانواده‌شان مواجه هستند و این امر موجبات نگرانی‌ این افراد را فراهم کرده است. درنتیجه این افراد به دنبال اطلاع از شرایط وام مسکن 1401 و یا دریافت وام مسکن اولی هستند تا بدین ترتیب بتوانند خانه مورد نظر خود را خریداری کنند. تا پایان این مطلب با دلتامگ همراه باشید تا از جزئیات این وام بیشتر مطلع شوید.

وام مسکن

مراحل گرفتن وام مسکن به چه صورت است؟

افرادی که برای خرید خانه با مشکل کمبود بودجه مواجه هستند، می‌توانند با دریافت وام مسکن مبلغ خود را تکمیل کنند. وام مسکن را می‌توان به سه صورت دریافت کرد:

 • تسهیلات خرید
 • تسهیلات ساخت واحد مسکونی
 • تسهیلات جعاله

بعد از انتخاب یکی از مراحل فوق، لازم است مدارک مورد نیاز خود را تکمیل کنید. این مدارک تقریبا برای تمامی انواع وام مسکن یکسان می باشد و تنها در جزئیات ممکن است متفاوت باشند.

 • مدارک شناسایی وام گیرنده که شامل اصل شناسنامه و کارت ملی می باشد
 • مدارک شناسایی فروشنده شامل اصل شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک شناسایی ضامن
 • سند خانه مورد نظر
 • پروانه ساخت ساختمان
 • مبایعه نامه
 • گواهی پایان کار ساختمان
 • صورت جلسه تفکیکی ساختمان در صورتی که ساختمان از چند واحد تشکیل شده باشد.

»»» خرید آپارتمان در پردیس

مراحل دریافت وام

بعد از آماده شدن مدارک می‌توانید به شعبه‌های بانک مورد نظر خود، که شرایط اعطای وام به مشتریان را دارند مراجعه کنید. در این حالت شما باید یک حساب در بانک مورد نظر داشته باشید و یا اینکه حساب جدیدی باز نمائید.

بعد از دریافت مدارک از شما، بانک اقدام به استعلام درستی و صحت مدارک ارائه شده از ارگان‌های متفاوت می‌نماید. این مراحل شامل بررسی فیش حقوقی و گردش حساب ارائه شده توسط شما و بررسی بدهی و چک‌های برگشتی شما به بانک می‌باشد.

بعد از تحویل مدارک، یک کارشناس از سوی بانک برای بررسی و ارزش‌گذاری ملک به محلی که ملک در آن قرار گرفته است فرستاده می‌شود. انجام این مرحله برای تایید شدن مبلغ وام مورد نظر ما می‌باشد و برای شناسایی این مورد است که آیا ملک مورد نظر ارزش دریافت مبلغ وامی که درخواست شده را دارد. عمر مفید ساختمان نیز می‌تواند در نحوه محاسبه اقساط وام و مدت زمان قسط‌ها نقش موثری باشد.

بعد از تایید کارشناس در این مرحله خریدار و فروشنده مبایعه نامه بانک را امضا می‌کنند و ضامن و خریدار قرارداد تسهیلات را امضا کرده و ضامن چک پشت نویس شده را به دقترخانه ارائه می‌دهد.

اخرین مرحله کار مربوط به ثبت سند در دفترخانه اسناد می‌باشد. پس از ثبت سند و ارائه مدارک ثبتی آن به بانک چک وام در وجه فروشنده صادر می‌شود و شخص می‌تواند در زمان تعیین شده در یکی از شعب بانک آن را نقد نماید. خریدار نیز کارت پرداخت اقساط را دریافت کرده و در زمان‌های تعیین شده نسبت به پرداخت وام اقدام می‌نماید.

شرایط وام مسکن 1401

شرایط وام مسکن 1401

افرادی که مایل هستند وام مسکن 400 میلیونی را دریافت کنند، لازم است تا با شرایط دریافت این وام آشنا شوند. درصورتی که یکی از این شرایط را نداشته باشند، نمی‌توانند وام را دریافت کنند. وام مسکن 1401 برای افراد متاهل به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به اضافه ۸۰ میلیون جعاله در نظر گرفته شده است. مبلغ این وام برای مجردها نیز ۲۰۰ میلیون وام خرید مسکن به همراه ۸۰ میلیون جعاله است. متقاضیان دریافت وام باید شرایط زیر را دارا باشند:

 1. سن متقاضیان دریافت وام باید بالای 18 سال باشد.
 2. افراد باید در تمام بانک‌ها هیچ گونه سابقه چک برگشتی نداشته باشند.
 3. درآمد فرد متقاضی باید مطابق جدول اقساط وام مسکن 1401 باشد.

»»» خرید آپارتمان در تهرانپارس

شرایط دریافت وام مسکن ۴۰۰ میلیونی با اوراق چگونه است؟

بر همین اساس زوج‌های تهرانی می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون وام دریافت کنند که از این مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله است. بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۱۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۲۲ میلیون و ۴۴۸ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۳۴ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.

مطلب پیشنهادی:  حضور یک شرکت بزرگ ترکیه‌ای، برای ساخت و ساز در ایران

دریافت وام مسکن اولی

جدول اقساط وام مسکن 1400

وام مسکن مجردها رقم اقساط ماهانه نرخ سود کل سود دریافتی
وام مسکن بدون اوراق ۳.۱ میلیون تومان ۱۸ درصد ۱۱۷ میلیون تومان
وام مسکن از محل اوراق ۲.۷ میلیون تومان ۱۷.۵ درصد ۲۶۱ میلیون تومان

 

وام مسکن 1401 زوجین رقم اقساط ماهانه نرخ سود کل سود دریافتی
وام مسکن بدون اوراق ۵.۲ میلیون تومان ۱۸ درصد ۲۱۳ میلیون تومان
وام مسکن 1401 اوراق ۴.۳ میلیون تومان ۱۷.۵ درصد ۳۰۰ میلیون تومان

شرایط وام مسکن 1401شرایط دریافت تسهیلات در سال 1401 از بانک مسکن

بانک مسکن وام خرید ملک را به صورت غیر‌حضوری به مشتریان خود ارائه می کند. افراد متقاضی وام مسکن می‌توانند با رعایت  شروط لازم و دریافت فرم ج مسکن ملی، جهت دریافت وام خرید مسکن، از طریق این بانک اقدام نمایند.

افرادی که قصد دریافت وام خرید مسکن را دارند، می توانند از یکی از شعب بانک‌های مسکن در کشور، این وام را دریافت نمایند. تسهیلات خرید مسکن، از طریق روش های گوناگونی به افراد دارای شرایط داده می شود. در برخی از طرح‌های بانک مسکن، نیاز به سپرده گذاری و در برخی دیگر، نیاز به خرید اوراق ممتاز می‌باشد.

در صورتی که افراد بخواهند حداکثر وام خرید ملک مسکونی را دریافت کنند، باید ملک مورد نظر آن‌ها برای خرید، بیش از 25 سال قدمت نداشته باشد. البته تبصره‌ای نیز بر ماده فوق وجود دارد که اجازه می‌دهد اگر ملک، بیش از 25 سال و تا حداکثر 30 سال، قدمت داشته باشد سقف واگذاری تسهیلات کاهش پیدا می‌کند.

برای دریافت وام خرید ملک مسکونی از محل اوراق ممتاز، امکان خرید اوراق حق تقدم، به میزان قیمت نصف وام برای اشخاص وجود دارد. همچنین برای تامین  وام خرید آپارتمان مسکونی از محل‌های دیگر، لازم است که افراد اقدام به افتتاح حساب در شعبه بانک نموده باشند. متقاضیان دریافت وام خرید آپارتمان مسکونی، نباید سابقه چک برگشتی و یا بدهی سررسید شده، در کل  سیستم و نظام بانکی کشور داشته باشند.

شرایط وام مسکن 1401

دریافت وام با سند ملکی ۱۴۰۱ بانک مسکن چگونه است؟

نحوه دریافت وام با سند ملکی، به نوع بانکی که مراجعه می‌کنید متفاوت است. ارائه وام روی سند ملکی در اغلب بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری انجام می‌شود. با توجه به موقعیت و امکانات هر بانک، شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت وام با سند خانه متفاوت است. وام مسکن

همچنین افرادی که قصد دریافت انواع دیگری از وام را برای خرید مسکن مورد نظر خود دارند، می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه loan.bank-maskan.ir برای بهره‌مندی از تسهیلات جعاله بانک مسکن، اقدام نمایند.

استعلام اقساط بانک مسکن با کد ملی

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای آگاهی از تسهیلات و مانده بدهی، استعلام اقساط بانک مسکن با کد ملی است که مشتریان این بانک می‌توانند به راحتی از این بخش استفاده نمایند. افراد می توانند با مراجعه به سایت بانک مسکن به آدرس Bank-maskan.ir و انتخاب گزینه بانکداری اینترنتی به صفحه مربوط به اطلاعات کاربری وارد شوند.

نحوه محاسبه اقساط وام مسکن به چه صورت است؟

توجه داشته باشید که در محاسبه‌ای که در ادامه به آن می‌پردازیم، سود کل وام با نسبت مساوی به تمام اقساط سرشکن می‌شود در حالی که در وام‌های قرض‌الحسنه، بانک سود مربوط به هر سال را در قسط اول از وام گیرنده می‌گیرند یا آنکه کل سود وام را در هنگام دادن وام به مشتری از مبلغ وام کسر می‌کنند. در حالت کلی محاسبه اقساط به صورت زیر است:

محاسبه سود وام

مطالعه بیشتر: انواع وام‌ های مسکن و شرایط دریافت تسهیلات

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

5 دیدگاه

 1. […] اطلاع بیشتر از اخبار حوزه مسکن، مطلب «شرایط دریافت وام مسکن و تسهیلات در سال ۱۴۰۱» را […]

  پاسخ

 2. […] «شرایط دریافت وام مسکن و تسهیلات در سال ۱۴۰۱» را در دلتا مگ […]

  پاسخ

 3. […] در زمینه خرید ملک و نکات استفاده از وام مسکن، مطلب « شرایط دریافت وام مسکن و تسهیلات در سال ۱۴۰۱» را در دلتا مگ […]

  پاسخ

 4. ساختمانی شاپ

  25 بهمن 1401 در 2:23 ق.ظ

  ممنون از توضیحات خوبی که ارائه کردید

  پاسخ

 5. فاطمه جباری

  19 اسفند 1401 در 1:23 ق.ظ

  با درود من سئوالی دارم وقتی اوراق خریدن و وام را دریافت کردن اون مبلغ اوراق چی میشه ایا قابل برگشت هست به خریدار بعد چه زمانی و‌ایا از اوراق سودی عاید خریدار میشود ؟؟؟ممنون از پاسختون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

محمد تقوی، مخترع اولین دزدگیر تلفنی

این اختراع در روزهایی که فقط تعداد محدودی از خانه‌ها صاحب تلفن ثابت بودند، اختراعی چشمگیر …