برای ساخت طرح ملی مسکن چقدر هزینه باید کرد؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
صنایع فولاد و سیمان متناسب با طرح ملی مسکن باید تولیدات خود را تغییر دهند و از طرفی هزینه‌های زیادی برای کشور ایجاد خواهد کرد.
فولاد و سیمان

به گزارش دلتا مگ به نقل از اقتصادآنلاین، طرح ملی مسکن پروژه‌ای صرفا فنی نیست و صنایع فولاد و سیمان متناسب با این پروژه باید تولیدات خود را تغییر دهند و از طرفی هزینه‌های زیادی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

برای ساخت هر متر مربع مسکن، حدود 40 کیلوگرم فولاد لازم است و با توجه اینکه گفته شده میانگین مساحت خانه‌های ساخته شده 100 متر مربع خواهد بود، بنابراین برای ساخت سالیانه یک میلیون مسکن، حدود چهار میلیون تن فولاد لازم است و با فرض تولید حدود 30میلیون تنی فولاد در کشور به نظر می‌رسد تامین آن فشاری برای صنعت فولاد وارد نمی‌‌کند.

از سوی دیگر برای هر متر مربع ساختمان حدود 100تا 150 کیلوگرم سیمان لازم است و در نتیجه برای انجام این پروژه 10 تا 15 میلیون تن سیمان لازم است که با توجه به اینکه تولید سیمان در سال گذشته حدود 68 میلیون تن بوده و تا 80 میلیون تن ظرفیت وجود دارد مشکلی ویژه‌ای بوجود نمی‌آید.

براساس پژوهشی که سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده است تنها تامین آب و برق برای پروژه مسکن سازی دولتی به ازای هر واحد 25 میلیون تومان هزینه دارد، همچنین برخی گزارش‌های کارشناسی هزینه زیربنایی لازم را به ازای هر واحد 200 میلیون تومان ارزیابی می‌کند که در مجموع برای یک میلیون مسکن سالانه 200هزار میلیارد تومان هزینه دارد که این مبلغ  80درصد بودجه عمرانی کل کشور است.

مطلب پیشنهادی:  تنوع قیمت خرید آپارتمان در کاشانک

هزینه زمین حذف نشده است

هزینه زمین حذف نشده است

در اظهارنظرهای رسمی برای ساخت مسکن دولتی به ازای هر متر مربع، مبلغ 3 میلیون و 750 هزار تومان هزینه برآورد ‌شده و مبلغ پیشنهادی انبوه‌سازان برای هر متر مربع 5 میلیون و 200 هزار تومان است، این در حالی است که بنابر بررسی‌ها، هم‌اکنون هزینه لازم برای ساخت یک مسکن استاندارد در تهران حدود 10 میلیون تومان به ازای هر متر مربع است.

برای تهران زمین‌هایی که برای مسکن دولتی اختصاص داده شده، عمدتا خارج از شهر تهران است و در شهرهای حاشیه‌ای مانند پرند، هشتگرد و ایوانکی ساخته می‌شود.

ساخت این تعداد مسکن از نظر فنی غیر ممکن نیست، اما هزینه‌ها و فشارهای زیادی به بخش های مختلف وارد می‌کند. بخشی هزینه‌ها به طور مستقیم به بودجه دولت وارد می‌کند و بخش دیگری از هزینه‌ها به نظام مالی کشور وارد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هزینه وام مسکن در حال سقوط است» در دلتا مگ بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 381

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …