وضعیت بازار مسکن در روزهای پایانی سال + جدول

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازار شب‌عید، برخی فروشندگان را به گمان رونق سنتی ادوار گذشته، وارد بازار کرده است.

به گزارش «دلتا مگ» تحقیقات میدانی  نشان می‌دهد، قیمت‌های پیشنهادی برخی فروشندگان با تقاضا و شرایط نسبی ثبات در بازار مسکن طی چند ماه اخیر همخوانی ندارد. معمولا در ادواری که بازار مسکن در رکود قرار دارد، بازار شب‌عید، به‌صورت مقطعی وارد فاز رونق می‌شود و به واسطه افزایش تقاضا قیمت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند، اما امسال بازار شب‌عید کمی متفاوت از سال‌های گذشته است.

از آبان‌ماه به واسطه تحولات بین‌المللی و کاهش ریسک‌های اقتصادی و غیراقتصادی، جهش قیمت‌ مسکن متوقف شد تا سرعت رشد قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر کمتر شود. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد، کاهش انتظارات تورمی در بازار شب‌عید همچنان ادامه دارد اما برخی فروشندگان به تصور بازار سنتی، برای فروش ملک خود وارد شدند و بعضا قیمت‌های بالاتر از ظرفیت تقاضا و شرایط بازار پیشنهاد می‌دهند.

دوره اخیر رکود در بازار مسکن حدود دو سال و نیم به طول انجامید اما از ماه‌های گذشته برخی واسطه‌های ملکی همچنان امیدوار بودند تا در شب‌عید، بازار به رونق نسبی برسد و ماجراجویی‌های خریداران به قرارداد منتج شود، اما تحقیقات میدانی و اظهارات برخی واسطه‌‌های ملکی حکایت از عدم‌تحقق این پیش‌بینی دارد.

مطلب پیشنهادی:  آمار خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی اعلام شد

برخی از واسطه‌های ملکی در مناطق مصرفی و پرمعامله بر این باورند که بسیاری از فروشندگان که طی ماه‌های گذشته به دلیل فروکش‌کردن تب تورمی قیمت مسکن و ثبات نسبی در بازار از فروش منصرف شده بودند و نتوانستند ملک خود را با قیمت‌های پیشنهادی مدنظر به فروش برسانند، در بازار فعلی شب‌عید به تصور اینکه بازار رونق سنتی شب‌عید را دارد، وارد بازار شدند و قیمت‌های پیشنهادی بالاتری نسبت به هفته‌های گذشته ارائه دادند.

با وجود اینکه در هفته پایانی سال قرار داریم، تقاضا به نسبت دوران مشابه در سال‌های گذشته نیست و همچنان برخی خریداران واقعی مسکن در بازار، امیدوار به کاهش قیمت مسکن در سال آینده هستند.

وضعیت روزهای پایانی سال

دنیای اقتصاد

تعداد کلمات مطلب: 295

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …