اجرای مسکن ملی در بافت‌ های فرسوده

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با وجود آنکه شهر تهران در مرحله فراخوان برای ثبت نام واحدهای نهضت ملی مسکن قرار ندارد و ساکنان پایتخت باید برای شهرهای اطراف نام‌نویسی کنند، دولت نوسازی محدوده ۵ هزار هکتاری بافت‌های فرسوده، ذیل طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار دارد.
تسهیلات

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، کمبود زمین دولتی در داخل شهر تهران محدودیت‌هایی را برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در این کلانشهر ایجاد کرده است.

بر این اساس وزارت راه و شهرسازی در اولین مرحله از ثبت نام این طرح از متقاضیان ساکن در تهران دعوت کرد تا در شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم ثبت نام کنند.

با این وجود در شهر تهران ۴۹۰۵ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و آمار و ارقام، گسترش روزافزون این محدوده را نشان می‌دهد. بافت فرسوده تهران تا سال گذشته ۳۳۸۶ هکتار برآورد می‌شد که آذرماه سال گذشته ۱۵۱۹ هکتار بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به آن افزوده شد.

سالهاست دولت و شهرداری در پی نوسازی سالیانه ۱۰ درصد از بافت‌ های فرسوده هستند، اما به دلایلی همچون نوسانات اقتصاد کلان، تورم نهاده‌های ساختمانی و پایین بودن توان ساکنان بافت‌های ناکارآمد، این هدف آن طور که باید و شاید محقق نشده است.

بافت‌ های فرسوده

اما قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) با ارایه مشوق‌ها و تسهیلات مناسب، این فرصت را فراهم کرده تا دولت و شهرداری ضمن نوسازی بافت‌های فرسوده، ظرفیتی را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در داخل شهر تهران فراهم کنند.

مطلب پیشنهادی:  سرمایه‌گذاری ارزان و سودآور با خرید ملک در استانبول

در این خصوص به تازگی وزیر راه و شهرسازی از برنامه تشکیل کمیته‌ای مشترک بین این وزارتخانه و شهرداری تهران خبر داده و گفته است که برای برخی شهرستان‌ها مانند زاهدان و چابهار این موضوع آغاز شده است.

61 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور

رستم قاسمی درباره استفاده از بافت‌های فرسوده برای ساخت مسکن گفت: بافت فرسوده یکی از معضلات جدی کشور است، براساس آمارها ۶۱ هزار هکتار از اراضی شهری کشور بافت فرسوده است و حدود ۱۲ میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.

عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه در قانون جهش تولید مسکن توجه بیشتری به بافت‌های فرسوده شده است، افزود: استفاده از این ظرفیت در دستورکار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

مطالعه بیشتر: مطلب «وام ساخت مسکن ۴۵۰ میلیونی با سند زمین» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

تعداد کلمات مطلب: 331

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

با توجه به آمار رسمی ارائه شده توسط  بانک مرکزی  و به نقل از محمد جندقی کارشناس حوزه قیمت …