خرید مسکن سخت‌تر شد

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، قدرت خرید وام آپارتمان نیز به میزان چشمگیری کاهش یافته است.
جهش قیمت اوراق مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از دنیای اقتصاد،  روز سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401 هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن به طور متوسط با قیمت ۱۳۵هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. این سطح قیمت اوارق خرید آپارتمان یکی از بالاترین سطوح قیمتی از ابتدای سال‌جاری تاکنون بوده است.

هر چند قیمت اوراق در زمستان سال گذشته و در برخی روزها به مرز 170‌ هزار تومان نیز رسید، اما در روزهای ابتدای سال، متوسط قیمت اوراق کمتر از 100‌هزار تومان بود. اما طی روزهای اخیر صعود قیمت اوراق آغاز شده و روز گذشته متوسط قیمت هر فقره اوراق بیش از 135‌هزار تومان گزارش شد.

این موضوع نشان‌دهنده افزایش هزینه دریافت وام خرید مسکن برای متقاضیان و به دنبال آن کاهش قدرت خرید در بازار مسکن است.  هم‌‌اکنون متقاضیان برای دریافت وام مسکن به ازای هر یک‌ میلیون تومان باید دو فقره اوراق خریداری کنند.

قدرت خرید وام آپارتمان

کاهش قدرت خرید وام آپارتمان

به این ترتیب متقاضیان دریافت وام مسکن در شهر تهران برای دریافت وام 280‌میلیون تومانی باید 560 فقره اوراق تهیه کنند. هزینه دریافت وام مسکن یا هزینه خرید اوراق روز گذشته به طور متوسط برای این گروه از متقاضیان معادل 81‌ میلیون تومان محاسبه می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  اقساط 11 میلیونی وام خرید مسکن!

این در حالی است که متقاضیان دریافت وام 480 میلیونی زوجین در پایتخت نیز باید 960 فقره اوراق خریداری کنند که هزینه دریافت این وام نیز با توجه به سطح متوسط اوراق در روز گذشته چیزی حدود 140 میلیون تومان تمام می‌شود. این وضعیت باعث شده است تقاضا برای دریافت وام مسکن کاهش یابد.

چرا که علاوه بر پوشش ناکافی سقف وام از هزینه خرید واحدهای مسکونی، هزینه دریافت وام نیز به طور سرسام‌‌آوری افزایش یافته است. بسیاری از متقاضیان، دریافت این وام برای خرید مسکن را به صرفه و موثر نمی‌‌دانند. از این رو خریدهای مصرفی نیز در بازار نسبت به نیمه دوم سال گذشته کمتر شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «پیامد وابستگی شهرداری به درآمد سمی حاصل از عوارض ساختمانی» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

2800 نفر برای پرداخت مالیات نام‌‌نویسی کردند

وی افزود:« مشمولان مالیات بر واحدهای مسکونی گران قیمت و باغ ویلاها که پیامک اطلاع رسانی بر…